به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام عاملی در برنامۀ سمت خدا با اشاره به اینکه خصوصیت مشترک شعارهای حسینی، جهانی بودن آن است، گفت: استانداردهای بین‌المللی را باید در کربلا یافت. از این جهت امام حسین علیه السلام در هر دوره و زمانی هست. یک جا در کربلا پیدا کنید که امام در صدد انتقام باشد. برترین انبیاء و ملائک در کربلا حضور داشتند و ناظر صحنه بودند، اما امام ایشان را برای یاری نپذیرفت.
وی افزود: شعارهای امام حسین (ع)، اساس آسمانی دارد. فرمود کربلا آمدم تا معالم دین را نشان دهم «لِنَرَىَ الْمَعالِمَ مِنْ دِینِکَ.» معالم دین یعنی تابلوی دین‌داری؛ مثلاً وارد یک شهر بشوید، بدانید این شهر، دینی است. متأسفانه اساس را رها کردیم، ظاهر را گرفتیم. معالم دین، عکس نیست، تمثال امام حسین (ع) نیست، اصلاً در دین شعار تصویری نداریم. دین ما خیلی اجلّ از این اینهاست. امیرالمؤمنین علیه‌السلام که با رسول خدا صلی الله علیه و آله وارد مکه شدند، مأمور پاره کردن عکس شدند. معالم دین، گریه‌های موسمی نیست که با امام حسین (ع) خداحافظی کنیم. معالم دین به این نیست که 10 روز عزاداری که تمام شد، یاد امام را فراموش کنیم. کربلا انفجار احساس نیست بلکه انفجار عقلانیت است.
حجت‌الاسلام عاملی با تأکید بر اینکه تمام آداب شکلی خوب است، اما باید مشروعیت یابند نه تبدیل به بدعت شوند، گفت: این آداب باید پیام فاخری داشته باشند تا فرد در خودش تأملی کند و به فطرتش بازگردد و یا به خودش بیاید فَرَجَعُوا إِلى‏ أَنْفُسِهِمْ. این سخن خدا دربارۀ بت‌پرستانی است که مقابل استدلال ابراهیم نبی درباره شکستن بت بزرگ قرار گرفتند. حضرت ابراهیم که بت‌ها را شکست، به دلیل احیای همین امر فطرت بود. بنابراین انبیاء آمدند تا ما را به میثاق‌های فطری بازگردانند.
وی افزود: معالیم دین وابسته به این است که با امام همراه شوید، با او همسنخ شوید. آن اشکی از آتش نجات می‌دهد که ما را با امام حسین همراه کند. ایمان و حیا را در فرد افزایش دهد. کسی که عشق داشته باشد، به تبعیت کشیده می‌شود. از آداب اجتماعی مثل عزا و عروسی گرفته تا راه رفتن و تجارت و سیاست و جنگ. اگر طبق سیره امیر مؤمنان یا امام حسین رفتار نکردیم، یعنی آنها یک سمت و ما هم سمت دیگریم. این همه عزاداری کنی، بعد خدایی نکرده به خاطر اندک مال دنیا آبروی برادر یا رفیقت را بریزی و یا از حیثیت نظام خرج کنی، چه فایده دارد؟ 
امام جمعه اردبیل با تصریح بر اینکه  اگر می‌خواهیم بدانیم شهر، شهر اسلامی و دینی است، اولین گزارۀ آن باید عدل باشد، گفت: خدا به پیامبرش دستور می‌دهد به قومت بگو «وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِل‏َ بَیْنَکُم‏»؛ یعنی مأمورم که در میان شما به عدالت رفتار کنم. در واقع یعنی فزون‌خواهان را مأیوس کن تا آنها که سهم‌خواهند، راهشان را بگیرند و بروند. معالم دین یعنی مواسات، به این معناست که «انّا لا نستعمل علی عملنا من یُریده» هرکه بیاید و بگوید ما را رئیس کن، ما او را به کار نگیریم و رئیس نکنیم.
وی افزود: امیر مؤمنان به معاویه گفت قسم به خدا باید شام را ترک کنی. معاویه این کار را نکرد. ابن‌عباس واسطه شد، امام به او اجازه دخالت نداد. اگر مدیریت منابع انسانی نباشد،  هیچ دولتی به جایی نمی‌رسد. دولت جدید ما اگر این اقدام را انجام ندهد، 100 درصد مشکل پیدا می‌کنند. اینجا جای تعارف نیست. اگر انسان‌های کوچک، کارهای بزرگ در دست بگیرند، فقط زیر پای خودشان را می‌بینند، توانایی آینده‌نگری و ابتکار ندارند تا از تجربیات دنیا استفاده کنند. اکنون سرعت تحولات در دنیا خیلی بالاست. قدرت بهره‌بری به معجزه رسیده است. اگر مدیریت ما سنتی باشد، کاری پیش نمی‌رود.
حجت‌الاسلام عاملی با اشاره به آیه‌ای از قرآن درباره ضرورت رعایت حق مردم گفت: معالیم دین یعنی فرموده خدا در قرآن: «وَ لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُم‏» یعنی از اجناس و اموال و حقوق مردم نکاهید.  آیه از این وسیع‌تر در باب عدالت و حقوق بشر نداریم. شیء به همه چیز اطلاق دارد.
انتهای‌پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.