مهر نوشت: اجرای نمایش «در انتظار گودو» به کارگردانی امیررضا کوهستانی در شامگاه دوشنبه ۷ شهریور به زنده یاد داود رشیدی تقدیم شد که حدود ۵۳ سال قبل برای اولین بار این نمایشنامه را در ایران به صحنه برد.
گروه نمایش «در انتظار گودو» به کارگردانی امیررضا کوهستانی که با حضور الهام کردا، لیلی رشیدی، مونا احمدی و مهین صدری در فضای باز پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب اجرا می‌شود، اجرای خود در شامگاه یکشنبه ۷ شهریور را با حضور احترام برومند به زنده‌یاد داود رشیدی تقدیم کرد.
احترام برومند نیز با اشاره به پنجمین سال درگذشت زنده یاد داود رشیدی، یادآور شد: ۵۳ سال قبل یعنی در سال ۱۳۴۷ داود رشیدی نمایش «در انتظار گودو» را برای اولین بار در ایران اجرا کرد که اجرای این نمایش نقطه عطفی در تاریخ تئاتر مدرن ایران بود.
وی ادامه داد: رشیدی به همراه پرویز صیاد نمایشنامه را ترجمه کردند و به همراه سیروس افهمی و پرویز کاردان نمایش را در سالن تئاتر حجاب فعلی (ایران-آمریکای سابق) به صحنه بردند. نکته جالب این است که داود رشیدی در نمایش نقش «دی دی» را ایفا کرد و حال ۵۳ سال بعد لیلی رشیدی نیز در این نقش روی صحنه رفته است.
برومند به ذکر اطلاعاتی درباره اجرای نمایش «در انتظار گودو» زنده یاد داود رشیدی در «شب‌های شعر» مجله «خوشه» پرداخت و گفت: در آن زمان به پیشنهاد زنده یاد نجف دریابندری و موافقت آقای احمد شاملو و دوستانش، نمایش به مدت ۳ شب در برنامه «شب‌های شعر» مجله «خوشه» اجرا شد و مورد استقبال قابل توجهی قرار گرفت. در برنامه «شب‌های شعر» ۱۲۰ شاعر معاصر ایران نظیر آقایان ابتهاج، فریدون مشیری و محمدعلی سپانلو حضور داشتند.
به گفته برومند اجرای «در انتظار گودو» در آن دوران با نقدها و نقطه نظرات مثبتی از سوی چهره‌های فرهنگی و هنری نظیر رضا براهنی و جلال آل احمد همراه شد.
وی در بخش پایانی سخنان خود از فقر کتاب‌های تاریخی و پژوهشی درباره تئاتر ایران انتقاد کرد و این امر را دلیل بی اطلاعی نسل‌های جوان نسبت به هنرمندان و فعالیت‌های هنری آن‌ها در دهه‌های گذشته دانست.
نمایش «در انتظار گودو» به کارگردانی امیررضا کوهستانی ساعت ۲۰ اجرا می‌شود. محمدرضا حسین زاده مجری طرح این اثر است.
۵۸۵۸
پاندمی ویروس کووید-۱۹ بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت سرگرمی‌های دیجیتال را به رخ مردم جهان کشید. بدیهی است که بخاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی این روزها نمی‌توانیم مانند گذشته دور یکدیگر جمع شویم. به عبارتی، تفریح‌های حضوری و دورهمی جای خودشان را به نمونه‌های مجازی داده‌اند.
تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.