به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در شرکت واژه‌پرداز اندیشه برگزار شد.
احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان تهران در این مراسم به اهمیت 11 شهریور در تقویم به نام روز ملی صنعت چاپ گفت: مشکلات ما در این صنعت زیاد است،‌ من تلاش می‌کنم به برخی از آنها به اختصار اشاره کنم، صنعت چاپ صنعت بزرگی است و روزی که قرار شد زیرمجموعه وزارت ارشاد باشد اغلب چاپخانه‌ها در حوزه چاپ و نشر کتاب فعالیت می‌کردند‌.
وی با اشار به وضعیت کنونی این صنعت گفت:‌  اکنون تنها در حدود 5 درصد در حوزه چاپ و نشر کتاب و 95 درصد در حوزه بسته‌بندی فعالیت دارند،‌ بخش بسته‌بندی صنعت چاپ در ارزآوری نقش بسیار مهمی برای کشور دارد.
ابوالحسنی ادامه داد: نمی‌توان بعد فرهنگی و صنعتی چاپ را از یکدیگر جدا کرد، اکنون زیر 40 میلیارد تومان سرمایه نمی‌توان چاپخانه راه‌اندازی کرد، ما نیازمند تغییر ساختار و قانون در صنعت چاپ هستیم،‌ بخش صنعتی چاپ باید جدی‌تر دیده شود.
رئیس اتحادیه چاپخانه‌اران تهران با اشاره به عدم حمایت چاپ در وزارت ارشاد گفت:‌ در قوانین فعلی سرفصلی برای حمایت از صنعت چاپ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست، وزارت صمت نیز مسئولیت ما را نمی‌پذیر و می‌گوید، شما زیرمجموعه ارشاد هستید و ما حمایتی نمی‌کنیم.
وی گفت: در سال گذشته جدیدترین دستگاه چاپ لیبل وارد کشور شد، یک میلیون یورو هزینه خرید این ماشین بود، ولی برای ترخیص آن از گمرک 9 ماه با مشکل مواجه بودیم. 
ابوالحسنی  ضمن اظهار امیدواری از آینده صنعت چاپ گفت: اکنون با آغاز فعالیت دولت سیزدهم ما به آینده صنعت چاپ امیدواریم و از سوی دیگر به مجلس هم امیدواریم که یک مجلس انقلابی است.
رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان تهران به مشکلات دیگر این صنعت اشاره کرد و  گفت: اکنون چاپخانه‌های بزرگ به حاشیه تهران رفته و دیگر زیر مجموعه اتحادیه ما نیستند و زیر مجموعه اتحادیه‌های دیگر قرار گرفته‌اند، وزارت ارشاد در این زمینه ورود پیدا کرد و در نامه‌ای به این چاپخانه‌ها خواستار حضور آنها در زیر مجموعه اتحادیه ناشران تهران شد که هنوز اجرایی نشده است. امیدواریم این موضوع بزودی حل شود.
وی در پایان گفت: مشکل دیگر ما این است که در وزارت ارشاد برای بازرسی چاپخانه‌ها  نیرو اندک است در حالی که ما برای بازرسی نیرو لازم داریم. باید توجه داشت که چاپ در بخش ارزآوری برای کشور نقش مهمی دارد، فعالیت در بخش‌های مختلف چاپ بسته‌بندی از جمله نقاط قوت خدمات چاپ است که توان صادراتی را در بسیاری از کالاها از جمله زعفران بالا برده است.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.