مهر نوشت: با درگذشت میکیس تئودوراکیس، آهنگساز یونانی و خالق موسیقی فیلم‌هایی چون «زوربای یونانی»، «زد» و «حکومت نظامی»، پارلمان آن کشور یک دقیقه سکوت کرد.
به گزارش آسوشیتدپرس، میکیس تئودوراکیس، آهنگساز سرشناس یونانی و خالق موسیقی فیلم‌های به یادماندنی از جمله «زد»، «زوربای یونانی» و «حکومت نظامی» امروز در ۹۶ سالگی از دنیا رفت.
انتشار خبر درگذشت این آهنگساز موجب شد تا پارلمان یونان به احترام وی یک دقیقه سکوت در سراسر کشور اعلام کند.
تئودوراکیس سال ۱۹۶۴ با ساخت موسیقی فیلم «زوربای یونانی» که آنتونی کوئین و ایرنه پاپاس بازیگران آن بودند، به شهرت جهانی دست یافت.
این هنرمند به دلیل گرایش‌های متمایل به چپ‌گرایان در جنگ جهانی دوم دستگیر و شکنجه شده بود و بار دیگر در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط حکومت نظامی یونان زندانی شد. اما پس از پشت سر گذاشتن این دوره‌ها، وی به عنون نماینده مردم وارد پارلمان یونان شد.
وی که خالق بیش از ۱۰۰۰ قطعه برای موسیقی یونان معاصر بود، به عنوان مشهورترین موسیقی‌دان یونان معاصر شناخته می‌شود.
زمانی که وی در تبعید به سر می‌برد، موسیقی فیلم‌های «زنان ترویا» ساخته کاکویانیس، «حکومت نظامی» ساخته کوستا گاوراس و «سرپیکو» را برای سیدنی لومت ساخت.
وی همچنین از چهره‌های منتقد صهیونیسم بود و خود را فردی ضدصهیونیست می‌خواند و همین‌طور از منتقدان قدیمی آمریکا بود و در جنگ عراق با حمله به این کشور مخالفت کرد و جنبش مردم مستقل را به راه انداخت.
تئودوراکیس بر مبنای اشعار گارسیا لورکا و نرودا، آهنگ‌های متعددی ساخته و سازنده ده‌ها اپرا و موسیقی برای ارکستر سمفونیک بود.
ساخت موسیقی فیلم «ماه عسل» مایکل پاول، «فدرا» ژول داسن، «پنج مایل مانده به نیمه شب» لیتواک و «نامه‌هایی از مارسیوا» برای میگل بیتین از دیگر آثار وی برای فیلم‌های سینمایی است.
۵۷۵۷
نظام آموزش عالی‌کشور با شیوع ویروس کرونا دچار تحول و دگرگونی عظیمی شده و با وجود مشکلات و چالش‌های پیاده‌سازی آموزش غیرحضوری اکنون پس از گذشت چهار نیم‌سال تحصیلی، مفاهیمی چون آموزش مجازی، کلاس آنلاین و… برای دانشجویان و خانواده‌هایشان ملموس و آشنا شده است.
تمامی حقوق این سایت برای خبرآنلاین محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 khabaronline News Agancy, All rights reserved

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.