حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به ترسیم افق چشم انداز آن در سال ١٤١٤، گفت: مبنای کار ما بیانیه گام دوم انقلاب و تحقق فرامین مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در دستیابی به تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای فرج حضرت ولی عصر (ارواحنافداه) است.
به گزارش ایسنا،حجت‌الاسلام «حبیب رضا ارزانی» در گفت‌وگو با ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، با اشاره به تحول ایجاد شده در اولویت بندی‌ها و فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد طی سال های اخیر، گفت: مهمترین چالش ما پس از گذشت یک ربع قرن تلاش کانون‌های فرهنگی مساجد، تدوین اساسنامه کانون‌های مساجد و تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که این مهم در اردیبهشت سال ٩٧و در جلسه ٨٠٧ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تحقق رسید.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، تصویب سند تحول کانون های فرهنگی هنری مساجد و تشکیل شورای سیاستگذاری را از دیگر اقدامات مهم در راستای کیفی سازی و تقویت کانون‌های مساجد برشمرد و اظهار کرد: ترسیم افق چشم انداز کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب و دستیابی به تمدین نوین اسلامی است.
حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به فراگیری کانون های فرهنگی هنری مساجد به عنوان تنها شبکه مویرگی در سراسر کشور، ابراز کرد: براساس افق چشم انداز ۱۴۱۴ موثرترین شبکه فراگیر فرهنگی هنری خانواده محور و مسجد پایه را راه اندازی خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه تدوین سند تحول کانون های فرهنگی هنری مساجد یکسال زمان برده است، افزود: تشکیل شورای سیاستگذاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یکی دیگر از برنامه‌های بسیار مهم پیش بینی شده در افق چشم انداز ۱۴۱۴ بود که با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تحقق یافت.
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، با اشاره به عضویت سه وزیر در این شورا، گفت: نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، روسای سازمان  اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، شهردار تهران و بسیج مستضعفان، در این شورا عضویت دارند.
وی تشکیل شورای سیاست‌گزاری را ظرفیتی بسیار عالی برای عرضه کارها، اصلاح نقاط ضعف و تقویت برنامه های کانون ها و هم افزایی و تجمیع ظرفیت و نیروی دستگاه های مختلف در راستای توانمند سازی و کیفی کردن کانون‌های مساجد برشمرد و گفت: با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی احکام شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان ها نیز صادر و ابلاغ شد.
حجت‌الاسلام ارزانی، با بیان اینکه تاکنون 9 جلسه شورای سیاستگذاری برگزار شده است، خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه بعد از ابلاغ احکام، ویروس کرونا شیوع پیدا کرد و برای برگزاری جلسات محدودیت ایجاد شد، اما خوشبختانه در بیشتر استان‌ها، تاکنون حداقل یک تا جلسه برگزار شده است.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین موضوعات و چالش‌های پیشرو ستاد فهما در راستای تحقق اهداف اساسنامه، موضوع بانک های اطلاعاتی ستاد فهما به عنوان مبنای برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند بود که با راه اندازی پرتال جامع بچه های مسجد و تکمیل و اجرای آن مرتفع شد.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، با اشاره به تشکیل شبکه گسترده کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در قالب زیست بوم مجازی بچه‌های مسجد، اظهار کرد: راه اندازی سامانه بچه‌های مسجد و فعالیت رسمی ما در فضای مجازی از سال ۹۷ با ثبت اطلاعات ٢٦ هزار مدیر کانونی آغاز شد.
وی به تحولات حوزه فضای مجازی در سطح کانون‌های مساجد به ویژه در دوران کرونا اشاره  کرد و افزود: از آنجا که پیش از شیوع ویروس کرونا، زیرساخت‌های لازم برای فعالیت بچه‌های مسجد در فضای مجازی فراهم شده بود، در این ایام فعالیت‌های کانون‌ها در قالب جدیدی در بستر فضای مجازی ادامه پیدا کرد.
حجت‌الاسلام ارزانی، از طراحی اولیه و توسعه این سامانه بومی به عنوان یک یک کار ویژه انقلابی – جهادی یاد کرد و گفت: این سامانه با نام اختصاصی بچه‌های مسجد ثبت و در ادامه تکمیل شد و در حال حاضر به یک بستر بسیار قوی برای حضور فعال کانون های مساجد در فضای مجازی تبدیل شده است.
وی ثبت اطلاعات کانون‌های مساجد در یکی از پایگاه‌های بومی، بسیار مهم و قابل اعتماد در کشور را باعث افتخار دانست و اعلام کرد: در حال حاضر اطلاعات بیش از ٢ میلیون نفر از مدیران کانون‌ها، فعالین فرهنگی مساجد و اعضای کانون‌ها با درج کد ملی در این سامانه به ثبت رسیده و فعالیت‌های خود را در سامانه بارگزاری می کنند.
حجت‌الاسلام ارزانی،  شبکه سازی، رصد فعالیت‌های کانون‌ها و انتقال تجربیات را از ویژگی‌های این سامانه برشمرد و گفت: فعالیت‌ها و خدمات ۲۶ هزار و ٣٠ کانون فرهنگی هنری مساجد کشور، رتبه‌بندی آن‌ها، تجربیات موفق و فعالیت‌های شاخص بچه‌های مسجد در این سامانه ارائه می شود.
وی در پایان به شناسایی استعدادهای برتر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در قالب طرح پایتخت فهما و همچنین طرح ملی ایران قوی اشاره کرد و گفت: ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد در راستای اجرای این دو طرح در دو سال اخیر براساس یک نظام هدفمند و در قالب کلان پروژه استقرار نظام جامع فهما بسیاری از کانون‌ها و اعضای برتر را شناسایی و مورد تقدیر قرار داده است.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.