به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، مجموعه دو جلدی «غایة السؤول (شرح کفایة الاصول)» نوشته احسان مهرکش در 1072 و 1012 صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.
آیت الله العظمی سبحانی در مقدمه این اثر می‌نویسد: تأسیس پایه‌های علم اصول در میان شیعه به عصر امام محمدباقر و امام جعفر صادق علیهما السلام بر می‌گردد. فقهای شیعه پس از ائمه اطهار علیهم‌السلام بر اساس روشی که مورد تأیید ائمه بوده، برای به دست آوردن اصول استنباط تلاش مستمری انجام داده‌اند. از مهم‌ترین اثر اصولی که در فضای این جریان و روش تحریر شد، می‌توان از «کفایة الاصول» آخوند ملامحمدکاظم خراسانی نام برد که محور بحث‌های تألیفات پس از خود شد. از زمان تألیف کفایة تاکنون، شرح‌ها و حواشی زیادی پیرامون آن نگاشته شده است. با ملاحظه قسمت‌هایی از اثر حاضر مشخص شد، مؤلف در این اثر سعی و کوشش کرده‌اند تا مطالب کفایه را با استفاده از مجموعه آنچه که در دسترس است، توضیح دهند. این توضیح در دو بخش «تبیین مطالب» و «تبیین عبارات مشکل کفایه» انجام گرفته است و در این دو امر تا حدود زیادی موفق بودند و لذا شرح ایشان از شروح خوب کفایه محسوب می‌شود.
همچنین، آیت‌الله عابدی، استاد حوزه علمیه قم، در مقدمه این اثر می‌نویسد: علم اصول فقه رشد و بالندگی خود را مدیون و وامدار تلاش عالمان و فقیهان بزرگی است که آثاری فاخر و کم‌نظیر در این عرصه پدید آورده‌اند. اصول فقه شیعی ــ و نه آنچه در حوزه های اهل سنت به نام اصول فقه متداول است ــ با آنچه امروز در غرب به عنوان «فلسفه تحلیل زبانی» یا «فلسفه تحلیلی» شناخته می‌شود، قابل مقایسه است. یکی از مهمترین آثار در موضوع اصول فقه، کتاب «کفایة الاصول» مرحوم آیت‌الله ملا محمدکاظم خراسانی است؛ این اثر، به شرح و تفسیر و توضیح عبارتها و مطالب کفایه پرداخته است؛ مؤلف محترم از طلاب و فرهیختگان جوانی است که این اثر ایشان نویدبخش آینده پر فروغ علمی و تحقیقی اوست. این کتاب با قلمی روان و گویا با هدف تبیین آموزه‌های کفایه سامان یافته است.
این اثر در دو جلد و 36 فصل و مجموعً در 2074 صفحه تهیه و تنظیم شده است.
انتهای‌پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.