مدیر رادیو اربعین، اطلاع رسانی درباره راهپیمایی اربعین و پوشش این مراسم را از برنامه های امسال این شبکه رادیویی عنوان کرد.
به گزارش ایسنا، جواد تشکری -مدیر رادیو اربعین- در یک نشست مجازی توضیحاتی را درباره این شبکه رادیویی فصلی و برنامه‌های این شبکه برای این ایام ارایه داد.
تشکری در ابتدا درباره رادیو اربعین عنوان کرد: رادیو اربعین برای هفتمین سال متوالی از سه شنبه ۱۶ شهریور ماه ساعت ۱۸ آغاز به کار می‌کند. شبکه رادیویی اربعین تلاش می‌کند با اطلاع رسانی ممتاز و بسیج تمام ظرفیت‌های ملی آیینه تمام نمای زیبایی های اربعین حسینی باشد. مراسم افتتاحیه در تالار سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود و پذیرای دوستان حسینی خواهیم بود.
او افزود: رادیو اربعین با پوشش حوادث و اخبار زائران اربعین حسیی به صورت ۲۴ساعته فعال خواهد بود. عموما برنامه‌ها زنده هستند.  در زمینه پیاده روی اربعین اطلاع رسانی هم خواهیم کرد و نگاهمان به ستاد مرکزی اربعین حسینی است. در طول این یک ماه برنامه‌های متنوعی در شبکه رادیو اربعین و معاونت صدا طراحی و تولید شده که تقدیم حضور شنونده ها می‌شود. امسال سعی کردیم بیشتر از نام و یاد و خاطره شهدا بهره بگیریم و به همین جهت از اولین ساعات شروع به کار رادیو اربعین هر ساعت را تقدیم به یک شهید می‌کنیم؛ از ۷۲ شهید دشت نینوا آغاز می‌شود و تا شهدای جنگ تحمیلی و شهدای این مرز و بوم خواهد بود. چند دقیقه به شخصیت یا وصیت نامه ی هر شهید می‌پردازیم ؛۷۲۰ ساعت فعالیت و ۷۲۰ شهید بزرگواری که یاد می شوند انشاالله آن‌ها هم دعاگوی ما باشند و از ما یاد کنند.
مدیر رادیو اربعین با بیان اینکه ۵۳ عنوان برنامه از رادیو اربعین پخش خواهد شد، درباره این برنامه ها توضیح داد: «سلامتی در سفر» (هر آنچه زائران باید برای سفر به اتبات عالیات بدانند)، «کلام بزرگان» (سخنان کوتاه بزرگان و علمای دین که با موضوعاتی مثل نقش حضرت زینب (س) در قیام عاشورا و پیام های کربلا به روی آنتن می‌رود)، «منزل به منزل تا اربعین» (تبیین مسیر پیاده روی اربعین به عنوان جاده ظهور حضرت ولیعصر)، «کلام آشنا»  (گفت و با شخصیت‌های برجسته در خصوص اهمیت حضور در زیار ت اربعین)، «بعثت خون» (بررسی شخصیت‌های حاضر در کربلا با صدای استاد پرویز بهرام)، «تا همیشه حسین» (بررسی اهیمن عزاداری و گریستن برای امام حسین(ع))، «عاشورا و اربعین» (چگونگی پیوند اربعین و عاشورا)، «قیام محرم»  (پیام هایی از محرم)، «روشنا» (سخنان بزرگان و علمایی همچون انصاریان و خائری شیرازی و دیگر عزیران پیرامون مبحث اربعین و عاشورا)، «زنان عاشورایی» (بررسی نحوه حضور بانوان در راه پیمایی اربعین) و «خطبه های زینبی» (شرح خطبه های حضرت زینب (س))، همچنین برنامه‌هایی هم برای شنوندگن عرب زبان خواهیم داشت.
او افزود: روضه خوانی و مرثیه خوانی هم در فواصل برنامه ها پخش می‌شود؛ بحث طلاع رسانی اربعین و ارائه آخرین تاکیدات توسط ستاد اربعین و با همراهی گزارشگران اعزامی مستقر در راه پیمایی برای مخاطبان و زائران پخش می‌شود. زیارت‌های اربعین، وارث، دعا ی عهد، دعای ندبه و دعای کمیل هم پخش می‌شود و مباحث دیگری دیگری که بسیار زیاد است.
این مدیر رادیویی ادامه داد: سعی می‌کنیم امسال که کرونا سفر ها را محدود کرده عزیرانی که در کشور هستند و از راه دور عذاداری می‌کنند را  در زیارت اربعین حسینی شریک کنیم. پوشش مراسم اجلاس پیر غلامان که  در تبریز برگزار می‌شود و عده‌ای از خادمان اهل بیت در این اجلاس دعوت هستند را هم رادیو اربعین در روزهای ۲۳ و ۲۴ و ۲۵ شهریوربر عهده دارد.
تشکری درباره استودیو های این شبکه رادیویی عنوان کرد: ما امسال در شبکه اربعین استودیو مستقلی در کربلای معلا داریم. که استودیو شماره ۲ شبکه اربعین است. دوستان من یک هفته مانده به اربعین آنجا مستقر هستند و برنامه هایشان را تقدیم شنوندگان می کنند. استودیو شماره ۳هم در صحن آزادی حرم مطهر امام رضا (ع)است. با مراکز استان ها هم ارتباط های خوبی خواهیم داشت به ویژه حرم مطهر حضرت معصومه و احمد بن موسی و عبدالعظیم حسنی.
مدیر رادیو اربعین در پاسخ به این سوال ایسنا که برای تشویق مردم به ماندن در خانه و پرهیز از سفر به قصد زیارت در این روزهای پر خطر چه تدبیری اندیشه شده؟ عنوان کرد: هنوز مشخص نیست که سفرزائران  صورت می‌گیرد یا نه برای همین ما دو نوع برنامه داریم  که در صورت صورت گرفتن یا نگرفتن سفر زائران تغییر خواهد کرد. شکل برنامه ها فرق می‌کند؛ ما سعی می‌کنیم فضای اربعین را به خانه‌ها بیاریم  که دوستان از دور شاهدش باشند. وظیفه ما اطلاع رسانی است واینکه  از گزارگشران در عراق بهره بگیریم و از راه دور زائر باشیم. ما نگاهمان این است که  مردم و شنونده ها را ترغیب کنیم به اینکه در کشور بمانند و از راه  دور عرض ادب کنند.
تشکری درباره تعامل با شبکه‌های سیما نیز گفت: رادیو تصویری اربعین را در ایران صدا شاهد شاهد خواهید بود. همچنین با هماهنگی هایی که با شبکه‌های تلویزیونی کردیم ارتباطاتی با شبکه های تلویزیونی  داریم و همچنین کل برنامه‌های ما از تلویزیون حبیب تقدیم بینندگان می‌شود. مراسم افتتاحیه نیز از شبکه قرآن و معارف پخش زنده دارد و حدود ۳۰ دقیقه  هم از شبکه سه پخش زنده می‌شود.
مدیر رادیو اربعین در پایان درباره استفاده از گویندگان مختلف در برنامه‌های این شبکه رادیویی فصلی توضیح داد: ما سعی کردیم که شبکه رادیویی اربعین را اینطور نگاه کنیم که خانه حضرت ارباب امام حسین (ع) است و همه زیر این بیرق جای دارند ؛بر همین اساس از همه گویندگان در شبکه‌های مختلف دعوت کردیم  که ما هکاری کنند در همین راستا عده‌ی کثیری از گویندگان در برنامه‌ها گنجانده شدند و با کثرت گوینده و مجری مواجه هستیم.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.