مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا گفت: گردانندگان تبلیغات ضاله و گمراه کننده تلاش دارند تا اهداف مقدس نهضت حسینی را مخدوش و وارونه جلوه دهند و به رهبران این قیام توهین روا دارند چنان که تبلیغات دشمنان اسلام در حال حاضر که در خدمت استکبار جهانی هستند.
به گزارش ایسنا، بنیاد بین‌المللی عاشورا و مرکز امت واحده وبینار مجازی تحت عنوان نقش تبلیغات در احیای نهضت عاشورا با حضور و سخنرانی تعدادی از علما و اصحاب رسانه از کشورهای مختلف جهان با هدف بزرگداشت شهادت اباعبدالله‌الحسین علیه السلام و نهضت تاریخی عاشورا برگزار شدند.
این وبینار مجازی با تلاوت آیات قرآن مجید توسط قاری بین‌المللی محمد شحیمی افتتاح و سپس سید فادی السید درباره معنی و مفهوم شعائر و نحوه احیای آن با استناد به آیات قرآن کریم مطالب خود را آغاز نمود و تاکید کرد باید احیای شعائر و بیان اهداف آن در چارچوب مبانی و تعالیم اسلامی و الهی باشد تا خدای ناکرده مغشوش نشود و یا از مسیر عقل و منطق خارج نگردد.

سید فادی السید درباره بعد تبلیغاتی احیای شعائر حسینی و دینی سخن به میان آورد و گفت: شعائر دینی دارای دو رکن اساسی است، رکن تبلیغات و رکن اطلاع رسانی است، و هدف از برگزاری شعائر حسینی نشان دادن چهره واقعی عاشورا و نهضت امام حسین علیه السلام است هم چنین یکی دیگر از اهداف اقامه مجالس وشعائر که با نیت تقرب به درگاه خداوند متعال است ونشان دادن مظلومیت اهل بیت علیهم السلام و کسب اجر و ثواب می باشد.
وی در پایان تاکید نمود که تبلیغات بر سه گونه است:
1- تبلیغات خبیثانه که سعی دارد چهره عاشورا و نهضت کربلا را مخدوش کند و با سوء استفاده از برخی حرکت‌های تا صواب و بدعت های راه یافته به مراسم عاشورایی، این قیام تاریخی و مقدس را مورد تهاجم قرار دهند.
۲ – تبلیغات سنتی که تلاش دارد فقط جنبه‌های گریه و حزن را نشان دهد، و این واقعه را در  دوره تاریخی خود نشان دهد.
۳ – تبلیغات رسالت‌مدار که تلاش دارد شعائر حسینی را فراگیر و جهانی نموده وان را یک نهضت انسانی و معنوی و نجات دهنده نشان دهد.
وی خواستار اجرای معانی و مفاهیم انسانی عاشورا در زندگی خود و جامعه شد چنان که امام زین العابدین علیه السلام با سیره مبارک خود ارزش‌های انسانی و اخلاقی اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام نشان داد تا مردم به مدارج معنویت و اخلاق در دنیا و آخرت برسند و نیز امام خمینی راحل بارهبری خردمندانه انقلاب اسلامی که فرمود هرچه داریم از عاشورا است، توانست شعائر حسینی را به منش انقلابی  و یاری رساندن به مظلومین و مستضعفین در جهان تبدیل کند.
آیت‌الله محمد حسن اختری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا در سخنان افتتاحیه این وبینار مجازی درباره نقش و تاثیر گذاری تبلیغات در جهان امروز و نحوه بهره‌برداری بهینه و کوثر آن در تبلیغ اسلام و مکتب اهل بیت و نهضت عاشورا وسیره تابناک امام حسین علیه السلام مطالب بیان داشت و تاکید نمود که تبلیغات بر سه گونه است:
۱ تبلیغات گمراه کننده
۲ تبلیغات بیهوده
۳ تبلیغات هدایت کننده
وی تاکید کرد: گردانندگان تبلیغات ضاله و گمراه کننده تلاش دارند تا اهداف مقدس نهضت حسینی را مخدوش و وارونه جلوه دهند و به رهبران این قیام توهین روا دارند چنان که تبلیغات دشمنان اسلام در حال حاضر که در خدمت استکبار جهانی هستند تلاش دارند تا آرمان فلسطین را مورد اتهام و توهین ناروا قرار دهند و یا چهره جمهوری اسلامی ایران را مخدوش کنند تا بدین وسیله خدمتی به اربابان و دشمنان آمریکایی و صهیونیستی نمایند.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا در ادامه بیانات خود به ماهیت و نقش تبلیغات بیهوده و پوچ در ایجاد فتنه و برانگیختن احساسات مذهبی به منظور ایجاد فتنه میان مسلمانان اشاره کرد و گفت: این اقدامات در راستای منافع استکبار جهانی و دست نشاندگان آنان صورت می‌پذیرد.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا سپس به جایگاه و نقش سازنده و هدفمند و انسان‌ساز تبلیغات هدایتگر اشاره نموده و گفت: این نوع تبلیغات رسالت مدار تلاش دارد تا سطح آگاهی و معرفت را در جامعه افزایش دهد و حقایق را تبیین کند.
وی از اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران موسسه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای خواست تا این سبک از تبلیغات را مد نظر خود قرار دهند و با تبادل نظر و ارایه تجربیات خود به یکدیگر در بیان حق و حقیقت و تبین مکتب اهل بیت علیهم السلام تلاش مضاعف مبذول دارند و بنا به فرمایش حضرت امام رضا علیه السلام که فرمود لو علم الناس محاسن کلامنا لاتبعونا، اگر مردم محاسن و زیبای‌های کلام ما را بدانند از ما پیروی خواهند کرد.

آیت‌الله اختری در بخش دیگری از سخنان خود توصیه‌های به اصحاب رسانه و مؤسسه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای نمود و بر ضرورت معرفی صحیح فلسفه عاشورا و مکتب اهل بیت علیهم السلام به جهانیان با شیوه‌های جدید و روز آمد از جمله ساختن فیلم و سریال به خدمت گرفتن زبان هنر مانند شعر و ادبیات و سروده و نوحه سرایی هدفمند تلاش کنند.

دکتر عبد الرحمن جاسم روزنامه‌نگار فلسطینی در سخنان خود راجع به اهمیت و تاثیرگذاری تصاویر هنری و نقاشی و هنرهای تجسمی با مضامین عاشورایی در رساندن پیام امام حسین و نهضت عاشورا به جهانیان پرداخت و گفت: همه هنرمندان و نقاشان و تصویر گران جهان از پیروان ادیان و مذاهب مختلف، با اینکه از لحاظ جغرافیایی  از یکدیگر دور هستند ولی هر یک با درک و برداشت خود تلاش دارند این واقعه تاریخی و فاجعه انگیز و نیز جنایات بنی‌امیه و حکام ستمکار را با زبان هنر بیان کنند.

وی ادامه داد: این نوع وسبک هنر که بتواند صحنه های دلاوری و استقامت امام حسین علیه السلام و اصحابش را در برابر ظالمان نشان دهد الگوی زیبنده و عبرت‌آموز برای دلاور مردان مقاومت در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی گردد، زیرا امروزه فلسطین،کربلای این زمانه  است.

محمد شری استاد رسانه ای از لبنان در سخنان خود بر نقش مثبت و تاثیر گذار و انسان ساز تبلیغات رسالت مدار و متعهد سخن به میان آورد و استدلال نمود که در شرایط کنونی رسانه های گمراه کننده و دست نشانده تلاش می کنند تا مشروعیت نهضت امام حسین علیه‌السلام و مفاهیم و اهداف آن را به حاشیه کشانده و ازبین ببرند و با طرح پرسش های اعتقادی و سیاسی و رسانه‌ای تاکید نمود که در دوره صدر اسلام دشمنان پیامبر و اهل بیت علیهم السلام، تبلیغات گمراه بنی امیه و منافقین تلاش بسیار کردند تا رسالت پیامبر و جایگاه اهل بیت علیهم‌السلام را از بین ببرند، چنان که امروزه این دشمنان و منافقان تلاش می‌کنند به آرمان فلسطین خیانت کنند و رژیم صهیونیستی از راه این خیانتکاران به کشورهای عربی و مناطق فلسطینی نفوذ کنند و چهره مقاومت و اهداف و دستاوردهای آن را مخدوش و زیر سوال ببرند تا مردم فلسطین به حقوق خود نائل نرسد .

دکتر شری ادامه داد: احیای شعائر و مراسم حسینی فرصت تاریخی بزرگ برای امت اسلامی تا از این راه رستگاری و استقلال و آزادی دست یازند،چنان که مقاومت این راه را در پیش گرفته است .

این کارشناس رسانه‌ای در ادامه گفت: نهضت امام حسین علیه السلام و مفاهیم عاشورا در تاریخ به برکت مقاومت و خون شهدا و تلاش آزادگان و خانواده شهدا و صبر و استقامت مادران و همسران شهداء ماندگار خواهد ماند.

وی افزود: اقدام امام حسین علیه السلام اقدام مکتبی و رسالت مدار برای تحقق اسلام و پیروزی حق علیه باطل است لذا باید همه تلاش‌ها و تجارب و اندیشه‌های خود را با شیوه‌های مناسب از جمله بعد رسانه‌ای به معرفی نهضت امام حسین علیه السلام در اختیار افکار عمومی جهان قرار دهیم.

قاسم قصیر روزنامه نگار و پژوهشگر سیاسی درباره نقش تبلیغات و اهمیت آن در بالا بردن سطح کیفی آگاهی و شناخت و بصیرت، مطالب خود را با ذکر نمونه‌های تاریخی بیان داشت و تاکید کرد: هنر رسانه بدلیل تاثیرگذاری و تنوع آن که از فن‌آوری  و دسترسی آسان و بدون محدودیت به مخاطبان در سراسر جهان برخوردار است و می‌تواند در احیاء و معرفی معارف عاشورا نقش آفرینی بالایی دارد.

وی افزود: امروزه می‌توان با زبان هنر و ادبیات و رسانه و شعر و ادبیات و مشارکت شخصیت‌ها و هنرمندان از گرایش‌ها و ادیان و مذاهب جهان می‌توان رسالت پیام رسانی و گفتمان عاشورایی را بطور شایسته انجام داد تا در برابر تهدیدات جدید فکری، فرهنگی، سیاسی  و علمی بتوان ایستادگی نمود لذا باید گفتمان عاشورا  را روز آمد و با توجه به تحولات جهان، توسعه دهیم.

در ادامه این برنامه، خانم زینه جانودی پژوهشگر و روزنامه نگار گفت: تبلیغات و رسانه می‌تواند میان ملت‌ها پیوند ایجاد  کند و مایه رشد و بالندگی  فرهنگ ملل گردد، وی تاکید کرد که ملت‌های غربی به نقش و جایگاه رسانه اهمیت زیادی می‌دهند زیرا به اعتقاد آنان این رسانه سلاح دوبله است و می‌تواند در مخدوش کردن حقایق در جهان از جمله شعائر اسلامی نقش‌آفرینی کند.

وی افزود: برگزاری شعائر حسینی در معنای عام آن ارتباط دادن انسان‌ها با پدیدآورنده قیام حسینی یعنی امام حسین علیه السلام است، بنابراین نقش بزرگ تبلیغات در گسترش شعائر حسینی بسیار حائز اهمیت می باشد و حضرت زینب سلام الله علیها بعد از واقعه کربلا این نقش آفرینی را به خوبی انجام داد.
وی بر اهمیت تبلیغات منصفانه در رویارویی با تبلیغات زهر آگین و مغرضانه تاکید کرد و گفت که باید از شعائر حسینی و فهم حقایق واقعه کربلا و شهادت امام حسین درس عبرت بیاموزیم .

این چهره رسانه‌ای  از اصحاب رسانه خواست که به موضوع فرهنگ عاشورا و نشر فرهنگ آگاهی و اعتدال و همزیستی اهتمام بیشتری  بدهند زیرا آرمان امام حسین برای ایجاد محبت و وحدت و نه تفرقه است. شیخ توفیق علویه در ادامه مباحث این وبینار درباره نقش تبلیغات در بیان حقایق سخن گفت و بیان کرد: مشکل اساسی ما در جهان کنونی پنهان داشتن حقایق و اهداف انقلاب امام حسین علیه السلام است.

وی برضرورت قبول مسئولیت‌ها از سوی اصحاب رسانه اشاره نمود و گفت: مسئولیت آنان در شرایط سخت و دشوار کنونی بیش از گذشته است زیرا اظهار حقیقت و رویارویی با تبلیغات سوء تعیین کننده است.

سرکیس الدویهی از روزنامه نگاران مسیحی، در سخنان خود بر مبانی اخلاقی نهضت امام حسین اشاره نموده و گفت: مفهوم عشق در نهضت حسینی توانست میان مسلمانان و مسیحیان تفاهم و نزدیکی ایجاد نماید.
وی با اشاره به شرکت دو مسیحی به نام‌های جون و وهب در واقعه کربلا  و شهادت آنان، بیان کرد: این دو نصرانی از اصحاب امام حسین  بودند که به خاطر ارزش‌های انسانی و مبارزه با ظلم و استبداد حاکمان بنی امیه در واقعه کربلا با شهامت  شهید شدند، این نهضت آن قدر بزرگ و عظیم است که نمیتوان آن را در محدوده زمان و مکان قرارداد، بلکه این نهضت و ارزش های آن فراتر از محدوده انسان‌ها و فراتر از قلمرو زمان و مکان است و می‌توان همه انسان‌ها از ان درس زندگی و مبارزه با ظلم را بیاموزند .

وی افزود: محدوده و قلمرو شخصیت امام حسین بسیار گسترده است ودر بردارنده همه معانی فداکاری و اخلاق مداری  نبوی می باشد زیرا این نهضت توانست همه نمودها و نمادهای اخلاق و اعتقاد و انسانیت را در بر گیرد. امام حسین مختص یک گروه و یا یک مذهب و دین نیست بلکه سید الشهدا در اوج تکامل اعتقادی و خلاقی و انسانی قرار گرفته بود و به انسان‌ها از همه طوایف و مذاهب درس زندگی شرافتمندانه داد.

سرکیس الدویهی تاکید کرد که نهضت امام حسین در برگیرنده اهداف تمامی ادیان آسمانی در طول تاریخ بود زیرا این نهضت جهان شمول و انسانی است.
وی از اصحاب رسانه که عاشق اهل بیت می‌باشند خواست که با آشنایی بیشتر با قهرمانان کربلا و علل و اسباب و ابعاد و نتایج قیام عاشورا آشنایی بیشتری پیدا کنند و نسبت به نشر این اصول عاشورایی و ارزش ها و مبانی اخلاقی و انسانی آن اهتمام بیشتری بدهند تا روح فداکاری و مبارزه با ظلم و ذلت در میان جوامع جهان تقویت گردد و زمینه را برای مقاومت با فساد و کفر و انحراف و رویارویی با جنایتکاران و مستکبرین و برقراری حق و حقیقت و گسترش ارزش‌های انسانی مانند ایثار و مقاومت و فداکاری تا رسیدن به انقلاب برای اصلاح جامعه فراهم آید و نیز ویژگی‌های اخلاقی مانند صبر و شجاعت و وفاداری در دل و جان مردم زنده شود.
وی ادامه داد: فرهنگ عاشورا فرهنگ فراگیر است و باید از آن درس آموخت، زیرا این فرهنگ می‌/تواند هویت ملت‌ها را تعیین کنند. من به عنوان یک مسیحی تمایل دارم تا شخصیت وهب مسیحی را که به یاری امام حسین شتافتند و شهید شدند را به جهانیان معرفی کنم زیرا این دو شهید الگوی والای فداکاری و شجاعت بودند،و جون نشان داد که با وفاداری و اعتقاد به امام حسین، خود را فدای ارزشهای این شخصیت ملکوتی نمود.
وی ضمن قدردانی ازنویسندگان و ادبا و شعرای مسیحی که توانستند با قلم و اندیشه خود،فرهنگ اهل بیت و قیام عاشورا رامعرفی کنند، تشکر و قدردانی نمود.
وی یادی از جرج جرداق ،بولس سلامه ،جوزیف الهاشم ،آنتوان بارا، و دیگر  نویسندگان و اندیشمندان و ادبای مسیحی عاشق اهل بیت بودند، وی نیز اشاره‌ای به عزاداری مسیحیان ازاهالی روستای القصیره در جنوب لبنان نمود و ضمن قدردانی از اهالی این دهکده مسیحی که عاشق قیام امام حسین می باشند گفت این وفاداری نشان می‌دهد که تمامی حق جویان ،عاشق امام حسین هستند.
در ادامه این وبینار ف خانم دکتر زینب طحان استاد دانشگاه و روزنامه نگار، با طرح چند سوال و نقد از عملکرد برخی از اصحاب رسانه در کوتاهی در معرفی صحیح نهضت امام حسین گفت شبهه افکنی که برخی علیه قیام امام حسین می کنند، بدون در نظر گرفتن ماهیت نهضت امام حسین که یک نهضت اصلاح‌طلبانه است، می‌باشد، گفت: متاسفانه تبلیغات اسلامی در بیان حقایق و پاسخ به این شبهات که جنبه اعتقادی و اجتماعی دارد مقصر است.
وی با طرح مجموعه از پرسش‌های رسانه‌ای و نقد حرفه‌ای از عملکرد برخی از رسانه‌ها در بیان وقایع تاریخی عاشورا و عدم پاسخ گویی عالمانه و محققانه به شبهات و اتهامات و انحرافات که برخی از مغرضان طرح می‌کنند و نیز پاسخ مناسب به برخی از بدعت‌ها و مطالب ناروا از سوی برخی مداحان و منبری‌ها بیان می‌کنند، گفت: متولیان تبلیغات اسلامی در ابراز حقایق و پاسخگویی اعتقادی و اجتماعی کوتاهی می‌کنند.
در این وبینار سرکار خانم انسیه خزعلی استاد دانشگاه و معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور زنان درباره رسالت حضرت زینب سلام الله علیها در بیان حقایق و فلسفه قیام عاشورا و افشای جنایات حکام بنی امیه و لشکریان یزید ستمگر در کربلا در برابر ابن زیاد ستمکار و یزد جنایتکار  سخنرانی کرد.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.