به گزارش خبرگزاری تسنیم، «همان‌طور که حماسه‌ شهادت سردار سلیمانی حماسه‌ای بی‌عیب‌ونقص بود، اشعار انتخابی این کنگره نیز بایسته و شایسته‌ آن است که بدون هیچ عیب‌ونقصی باشد. این کنگره به شعر انقلاب کمک می‌کند تا خودش را به بهترین شکل نشان دهد، همچنان‌ که شعر، این حماسه را آیینه‌داری می‌کند تا از تحریف در امان بماند.»
این نخستین جملاتی است که مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی «نخستین کنگره‌ِ شعر سردار سربداران» می‌گوید؛ ‌رویداد فرهنگی باشکوهی که نامش را از غزل مشهور سعید یوسف‌نیا وام‌گرفته و قرار است افتتاحیه‌ آن پنجشنبه یکم مهرماه در تالار وحدت برگزار شود. هدف از برگزاری این کنگره گردآوری برترین اشعار درباره‌ حماسه‌ بزرگ سردار شهید سپهبد سلیمانی است.
کمیته‌ علمی این کنگره از پژوهشگران شعر انقلاب تشکیل شده است؛ کمیته‌ای که مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی آن است و سعید یوسف‌نیا، شاعر و پ‍ژوهشگر ادبیات معاصر و مصطفی محدثی خراسانی، شاعر پیشکسوت ، دو عضو دیگر آن‌اند. حاج حسین تقی‌پور، هنرمند عرصه‌‌ موسیقی و شعر هم به‌عنوان مشاور دبیر علمی، این کمیته را همراهی می‌کند.
هدف، جمع‌آوری برترین اشعار
دبیر علمی «نخستین کنگره‌ سردار سربداران» در توضیح هدف از برگزاری این رویداد ادبی و فرهنگی می‌گوید: «هدف اصلی از برگزاری این کنگره، جمع‌آوری برترین اشعار در قالب‌های گوناگون شعر پارسی برای ثبت و پاسداری از حماسه‌ شهادت سردار سلیمانی است. براساس فراخوان این کنگره، شاعران علاقه‌مند می‌توانند اشعار خود را در تمامی قالب‌ها شامل قصیده، ‌غزل، رباعی، دوبیتی،‌ قطعه، نیمایی،‌ آزاد و سپید به دبیرخانه‌ کنگره ارسال کنند.» به گفته‌ امیری اسفندقه، بعد از تشکیل هیئت داوران از سوی کمیته علمی، داوری آثار رسیده به دبیرخانه‌ کنگره آغاز شده و پس از اتمام داوری، ‌برترین اشعار معرفی می‌شود.
اشعاری در شأن سردار سلیمانی
دبیر کمیته‌ علمی کنگره با تأکید بر اینکه این کمیته‌ اصرار دارد انتخاب اشعار برای چاپ در کتاب بدون هیچ‌گونه تساهل و تسامحی صورت گیرد، می‌افزاید: «با احترام به عواطف و احساسات همه‌ شاعران شرکت‌کننده تلاش می‌کنیم تا هیچ شعر ضعیفی به کتاب مجموعه‌ آثار کنگره راه نیابد، چرا که معتقدیم همان‌طور که حماسه‌ شهادت سردار سلیمانی حماسه‌ای بی‌عیب‌ و نقص بود، اشعار انتخابی این کنگره نیز بایسته و شایسته‌ آن است که بدون هیچ عیب‌ و نقصی باشد. این کنگره به شعر انقلاب کمک می‌کند تا خودش را به بهترین شکل نشان دهد، همچنان که شعر، این حماسه را آیینه‌داری می‌کند تا از تحریف در امان بماند.»
 افتتاحیه کنگره
دبیر علمی کنگره‌ سردار سربداران با بیان اینکه پنجشنبه یکم مهرماه‌ مراسم افتتاحیه‌ این کنگره در تالار وحدت برگزار می‌شود، می‌گوید: «فرزند شهید سلیمانی و تنی چند از ادیبان و شعرای کشور از سخنرانان این مراسم‌اند.» وی افزود: «همچنین در مراسم افتتاحیه از فعالان فرهنگی عرصه‌ شعر و موسیقی که برای پاسداشت یاد و خاطره‌ حماسه‌ سردار سلیمانی فعالیت کرده‌اند، تقدیر و تجلیل به‌عمل می‌آید.»
سردار مردمی، افتتاحیه مردمی
دبیر علمی کنگره‌ سردار سربداران در ادامه با دعوت از تمامی هم‌وطنان علاقه‌مند برای شرکت در مراسم افتتاحیه می‌گوید: «سردار سلیمانی، چهره‌ای مردمی و ملی بود. بنابراین، مراسمی هم که با نام ایشان برگزار می‌شود، باید با حضور علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی و دوستداران سردار سلیمانی باشد.»
چاپ کتاب نفیسی از مجموعه اشعار
امیری اسفندقه در ادامه افزود: «هیئت علمی کنگره در نظر دارد علاوه بر داوری اشعار این دوره، تمامی اشعاری را که تاکنون درباره‌ سردار سلیمانی سروده و یا چاپ شده است، جمع‌آوری کند تا یک بار دیگر این اشعار بررسی‌شده و آثار برتر برای انتخاب و چاپ نهایی در کتابی نفیس به‌عنوان «نخستین مجموعه‌ شعر ادبیات پایداری برای حاج قاسم سلیمانی» گردآوری شود. از این پس نیز، تمامی اشعاری که در مورد سردار سلیمانی سروده می‌شود برای چاپ در مجموعه‌های بعدی با رویکردی علمی و ادبی و با دقت نظر تخصصی بررسی و انتخاب خواهد شد تا در این حوزه فقط به رویکرد ذوقی اکتفا نشود.»
وی در ادامه می‌افزاید: «موارد دیگر کنگره پس از افتتاحیه به اطلاع خبرنگاران خواهد رسید؛ لکن اجمالاً این کنگره به‌طور کلی 21 برگزیده خواهد داشت و به  برگزیدگان در مراسم اختتامیه (آذرماه) جوایزی اهدا خواهد شد.»
انتهای پیام/ 

source