سامانه آموزش الکترونیکی الفبای فارسی در مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران طراحی و ایجاد شد.
به گزارش ایسنا، محمود بی‌جن‌خان، رئیس مؤسسه دهخدا در مراسم بهره‌برداری از این سامانه که به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید در روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور برگزار شد، گفت: مؤسسه دهخدا به عنوان اولین و بزرگ‌ترین مرکز دانشگاهی آموزش زبان فارسی که تا کنون بیش از ۲۳ هزار فارسی‌آموز از یکصد کشور دنیا را آموزش داده است، و با توجه به نیازی که در این حوزه دیده شده این سامانه را طراحی کرده است. در واقع این سامانه بخشی از پروژه بزرگ سامانه فارسی‌آموز دهخدا است که محتواسازی بخش‌های آن کامل شده و به تدریج بخش‌های مختلف در این سامانه پیاده می‌شوند.

هادی ویسی، معاون علمی مؤسسه دهخدا و مدیر این پروژه هم اظهار کرد: این سامانه به صورت نرم‌افزاری برخط و تحت‌وب، الفبای زبان فارسی را به غیرفارسی‌زبانان آموزش می‌دهد؛ بنابراین این نرم‌افزار یک آموزگار پایه است و به واسطه ترکیب تکنولوژی‌های نوین یادگیری الکترونیکی و نقش‌آفرینی معلم، اثربخشی یادگیری بالایی دارد و برای اولین‌بار است که در این سطح ارائه می‌شود.
او در ادامه گفت: در تهیه این سامانه، از تجربه‌های مدرسان و استادان مؤسسه دهخدا استفاده شده است و تیم کارشناسی و تولید محتوای این سامانه متشکل از اعظم السادات نوابی، کاظم هزاوه‌ای، پگاه خدیش،  سیده رؤیا معصومی و زهرا ملکشاهی هستند. علاوه بر تولید محتواهای آموزشی مناسب، تمرین‌ها و آزمون‌های لازم نیز طراحی شده و دکتر بی‌جن خان نیز به عنوان یکی از استادان مطرح زبان‌شناسی نظارت کامل بر روند تولید محتوا و مراحل فنی داشته‌اند. همچنین آقای دادرس در مسائل نظارتی فنی سامانه و تهیه محتواهای صوتی پروژه را یاری کرده‌اند.
‌ در بخش دیگری از این مراسم رئیس مؤسسه دهخدا اضافه کرد: این سامانه از نظر فنی، مجهز به قابلیت‌های مدرن و به‌روز در آموزش الکترونیکی است و در آن فارسی‌آموزان می‌توانند به صورت غیرهمزمان (بدون حضور مدرس و به صورت خودخوان) و همزمان (با کمک‌گیری از مدرس و سایر یادگیرنده‌های هم‌گروه خود) آموزش ببینند.
بی‌جن‌خان گفت: استفاده از محتواهای جامع و به‌روز در آموزش الفبای فارسی، آزمون تعیین سطح، مشاهده محتوا، تمرین و آزمون پایانی در فرایند یادگیری، قابلیت تعامل با کاربران، امکان دریافت بازخوردهای اصلاحی از مدرس، قابلیت مشاهده کارنامه فعالیت و عملکرد توسط یادگیرنده، امکان پایش عملکرد یادگیرنده‌ها توسط مدرس، ارسال بازخوردهای ترغیبی، قابلیت‌های مدیریتی مختلف و امکان استفاده در همه دستگاه‌ها و سیستم عامل‌ها را می‌توان از ویژگی‌های این سامانه نام برد.
همچنین هادی ویسی گفت: در واقع این یک کار مشارکتی است که در آن مؤسسه دهخدا تولید محتوا و بحث‌های دیگر مرتبط با آموزش مانند سناریونویسی سامانه به همراه نظارت و ارزیابی را به عهده داشته و شرکت رایادرس مسائل فنی کار مانند پیاده‌سازی و برنامه‌نویسی و تهیه محتواهای چندرسانه‌ای این کار را انجام داده است. شرکت رایادرس حدود یک سال قبل از طریق فراخوان مشترکی که مؤسسه دهخدا با صندوق نوآوری ریاست جمهوری داشت، از بین بیش از ۵۰ شرکت و استارت‌آپ‌های متقاضی انتخاب شده است.

پرهام‌نیا، مدیر عامل شرکت رایادرس نیز در این مراسم گفت: سامانه فارسی‌آموز دهخدا یک نرم‌افزار تحت وب (web application) است که امکان تولید و عرضه بسته‌های یادگیری الکترونیکی را فراهم می‌سازد و این ظرفیت را دارد که محتواهای متعدد و مختلف متنی و چندرسانه‌ای را در کنار فعالیت و تمرین‌ها به یادگیرنده ارائه و داده‌های مربوط به فعالیت و عملکرد یادگیرنده را گردآوری کند. همچنین بستری برای تعامل آموزگار-یادگیرنده و یادگیرنده-یادگیرنده فراهم می‌آورد.
دریایی از شرکت رایادرس نیز اضافه کرد: با توجه به اهمیت بالای رسانه‌های آموزشی در تفهیم مطالب آموزشی و نقش مهم آن در یادگیری، در سامانه الفبا سعی شده است از تمامی مدیاهای آموزشی موردنیاز همراه با تعاملات کاربران استفاده شود. از این رو می‌توانیم با استفاده از امکانات سامانه و اثربخشی بالای مدیاهای آموزشی نقش مهمی را در درگیری حواس فراگیران و در نتیجه آموزش زبان فارسی ایفا کنیم. مدیاهای مورد استفاده در سامانه الفبا شامل: ۳۱۸ فیلم، ۳۳۰ فایل صوتی، ۱۷۵ فایل تصویری و … است. که بعضاً با توجه به حساسیت‌های آموزشی تولید و بارگذاری فایل‌ها به دفعات انجام شده است.
این سامانه هم‌اکنون به صورت رایگان در وبگاه مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران در اختیار علاقه‌مندان به زبان فارسی در سراسر دنیا قرار دارد.


انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.