دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: مشکل اصلی کشور ما، بی‌توجهی به فرهنگ و صنایع فرهنگی است که می‌توانند نقش مهمی در اقتصاد و تجارت جهانی داشته باشد. ما باید در عرصه هنر و فرهنگ با بهره‌گیری از علم و فناوری، گام‌های بلندی برداریم، زیرا فرهنگ و هنر ظرفیت بالایی برای ایجاد شغل‌های پایدار دارد که نیازمند به علم و فناوری است.
به گزارش ایسنا، دکتر حجت الله ایوبی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین کمیسیون ملی یونسکو و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی توسعه با موضوع همکاری در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی، ضمن بیان این مطلب افزود: امروزه به فعالیت‌های فرهنگی به عنوان یک شغل پایدار نگاه می‌شود و دیگر نگاه لوکس روی این فعالیت‌ها نیست. اگر به دنبال کارآفرینی هستیم، بی‌شک فرهنگ و هنر انتخاب منطقی‌تری است. دراین راستا نیز اروپایی‌ها تجربه خوبی در این زمینه دارند، چرا که آنها به خوبی توانستند علم و فناوری را در این عرصه به خدمت بگیرند.
به گفته دکتر ایوبی، فعالیت پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی ارزش زیادی برای کشور دارد. از آنجایی که ایران تاریخ اثرگذاری در جهان دارد، ظرفیت بسیار قابل قبولی هم برای ایجاد توسعه پایدار در فرهنگ وجود دارد. در این راستا نیز با توجه به بزرگترین سرمایه خود که نیروی انسانی است، می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های خود را جامعه عمل بپوشانیم.
با توسعه فرهنگ سرمان را در فضای اقتصادی دنیا بالا بگیریم
رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نیز با اشاره به فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو گفت: همیشه شاهد فعالیت‌های ارزشمند کمیسیون ملی یونسکو در عرصه‌های گوناگون فرهنگی و هنری بوده‌ایم، از سوی دیگر مجموعه پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی نیز نخستین پارک علم و فناوری در صنایع فرهنگی است که اگر چه عمر طولانی ندارد، اما به خوبی توانسته در این مسیر قدم‌های بزرگی بردارد.
دکتر ایمانی خوشخو افزود: در عرصه بین‌المللی، ظرفیت‌های فرهنگی و هنری کشور یک مزیت مهم به شمار می‌رود؛ برای مثال صنعت خودرو هیچ گاه مزیت نیست. نمی‌گویم رشد آن بد است، اما آن چیزی که مزیت حساب می شود، حوزه فرهنگ و هنر است که می‌توانیم با توسعه آن سرمان را در فضای اقتصادی دنیا بالا بگیریم. باید شیوه‌های جدیدی را برای توسعه صنایع فرهنگی به کار بگیریم. زبان امروز دنیا، زبان فناوری است و ما باید با این روش ظرفیت‌های فرهنگی و بالقوه خود را به دنیا عرضه کنیم.
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با حمایت‌های کمیسیون ملی یونسکو در عرصه بین‌المللی شاهد اتفاقات خوبی باشیم و بتوانیم بیش از گذشته خود را به دنیا عرضه کنیم. با توجه به اینکه این روزها اغلب مردم دنیا تشنه فرهنگ‌های اصیل و ناب هستند، ما می‌توانیم از طریق توانمندی‌های کشورمان در این مسیر به موفقیت‌های مهمی برسیم.
به گزارش روابط عمومی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و بهره‌گیری از ظرفیت‌های متقابل، میان کمیسیون ملی یونسکو و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با محوریت راه‌اندازی unesco startup studio art، تجاری سازی محصولات و خدمات صنایع خلاق و فرهنگی با استفاده از ارتباطات بین‌المللی، برگزاری جایزه نوآوری در زمینه هنر و راه اندازی باشگاه صنایع خلاق فرهنگی در فدراسیون باشگاه یونسکو ایران منعقد شد.

انتهای پیام

source