به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هیئت‌ها از نقاط امن برای نوجوانان و از بهترین مکان‌ها برای رشد معنوی و اجتماعی آن‌ها محسوب می‌شوند. جایی که نوجوانان با خدا و اهل‌بیت آشنا می‌شوند.
در این میان و در بین سخنرانی‌ها و مراسم‌ها ممکن است سؤالات زیادی درباره سیره اهل‌بیت و قیام امام حسین علیه السلام و مسائل مربوط به آن برای نوجوان پیش بیاید. پاسخ به این سؤالات نقاط تاریک تاریخ را برایشان روشن‌تر و  آنها را برای ادامه این مسیر درست و مستقیم مصمم‌تر و محکم‌تر می‌کند.
غلامرضا ابهری حیدری این بار به سراغ نوجوانان هیئتی رفته و به سؤالات آنها در کتاب «روز حسین» پاسخ داده است.
کتاب «روز حسین» در قالب 72 پرسش و پاسخ و در 4 فصل دسته‌بندی شده و به سؤالاتی درباره قیام امام حسین و حوادث بعد از آن در جامعه اسلامی آن زمان می‌پردازد. در فصل آخر نیز به شبهاتی که مربوط به این موضوعات است، پاسخ داده می‌شود.
این کتاب به آثار نقاشی هنرمند عبدالحمید قدیریان مزین شده که مخاطب را در تصور حال و هوای کربلا قرار می‌دهد.
کتاب «روز حسین» در 170 صفحه و به قیمت 85 هزارتومان توسط انتشارات کتاب جمکران وارد بازار نشر شده است.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
شهادت امام حسین (علیه السلام) بر جامعه اسلامی و سرنوشت آن چه تأثیری گذاشت؟
پس از شهادت آن حضرت، مردم حکومت پلید یزید را بهتر شناختند و به اهداف شوم او بهتر پی بردند. خون شهیدان کربلا آگاهی بسیاری در جامعه اسلامی ایجاد کرد. شخصیت‌های برجسته اسلامی، یکی پس از دیگری جنایت یزید را محکوم کردند و حتی خانواده‌های جنایت‌کاران نیز از اعمال زشت آنان بیزاری جستند. کار به جایی رسید که یزید از مسئولیت فاجعه  کربلا شانه خالی کرد و آن را بر دوش ابن‌زیاد انداخت.  وی گفت: «خدا لعنت کند ابن‌زیاد را. او بود که حسین را کشت و با این کار مرا بدنام کرد و تخم دشمنی با من را در دل مسلمانان کاشت.» یزید سه سال پس از حادثه عاشورا مُرد و مروان به حکومت رسید. مروان که تأثیر شهادت امام حسین را در جامعه دیده بود، به حَجّاج حاکم حجاز و عراق نوشت: «مبادا خون فرزندان عبدالمطلب (اهل‌بیت پیامبر) را بریزی؛ زیرا خاندان ابوسفیان که حسین را کشتند، حکومتشان به‌سرعت پایان پذیرفت. »
اشاره مروان به تنفر مردم از خاندان ابوسفیان پدربزرگ یزید بود که موجب شد حکومت در نسل وی تداوم نیابد.
انتهای پیام/

source