ایسنا/قم عکاسان برجسته قم گفت: کتاب عکس "اربعین به‌زبان اسپانیایی" مشتمل بر آثار ۲۱ هنرمند عکاس به‌ همت موسسه خیریه نسیم رحمت‌ و توسط انتشارات فانوس دریا چاپ شده‌است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در آیین رونمایی از کتاب عکس “اربعین به‌زبان اسپانیایی” که در موسسه خیریه نسیم رحمت برگزار شد؛ با بیان اینکه اربعین یک پدیده است و باید به‌درستی شناخته شود، عنوان کرد: شناخت اربعین یک امر عادی نیست و نمی‌توان همه ابعاد آن را درک کرد.
وی بابیان اینکه در حوزه پدیدارشناسی اربعین باید به‌ همه بخش‌های آن مانند هنری، رسانه‌ای، فرهنگی‌ و سیاسی‌ اشاره کرد، گفت: اربعین فقط یک آیین مذهبی نیست و نباید تنها از یک منظر به‌آن‌نگاه کرد؛ از نظر اجتماعی، جامعه شناسی، عرفانی، فلسفی‌ و کلامی می‌توانیم به‌ اربعین نگاه کنیم‌ و تعمق داشته باشیم.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت ضمن تجلیل از تلاش‌های هنرمندان عکاس درگردآوری مجموعه‌ای از عکس‌های اربعین اظهار کرد: عکاسان به‌ سهم خود توانستند برخی از حقایق اربعین را به‌ نمایش بگذارند و این در جای خود بسیار ارزشمند است.
حجت الاسلام و المسلمین رمضانی با اشاره به اینکه برخی عکس‌ها از قدرت ماندگاری، نفوذ و اثرگذاری بالایی برخوردار هستند، بیان کرد: کتاب عکس اربعین بخشی از حقیقت این پدیده ماندگار، جهانی‌ و بین‌المللی که می‌توانیم از آن به‌ عنوان یک مقدمه ظهور و حرکت جهانی نام ببریم را به‌ تصویر کشیده‌است.
وی افزود: هرکدام از این هنرمندان از یک زاویه، اربعین را معرفی کردند، که برای فهم دقیق‌تر، عمیق‌تروجامع‌تر از این پدیده عظیم الهی که خود حضرت حق آن را مدیریت می‌کند، مقدمه‌ای به‌شمار می‌آید.
وی ادامه داد: هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که اربعین را مدیریت می‌کنم، چون هرکسی که مسلمان‌ و حتی غیرمسلمان نیز باشد، به‌ لحاظ معنوی تحت‌تاثیر این پدیده قرار می‌گیرد.
وی یادآور شد: امام حسین (ع) نه فقط برای شیعیان‌ و پیروان ادیان دیگر بلکه برای کل بشریت الگو می‌باشد، از هر جهت می‌توانیم از این اقیانوس بی‌کران‌ و دریای مواج سخن بگوییم و اگر انسانی خود بهره‌ای بُرده باشد، نیز می‌تواند با جان‌ودل به‌تصویر بکشد.
احمد ظهرابی، عکاسان شاخص‌ و برجسته ایسنا و قم نیز در این برنامه عنوان کرد: کتاب عکس اربعین به‌زبان اسپانیایی مشتمل بر آثار ۲۱ هنرمند عکاس به‌ همت موسسه خیریه نسیم رحمت‌ و توسط انتشارات فانوس دریا چاپ شده‌است.
وی با اشاره به‌ مراحل تهیه‌ و تدوین کتاب مذکور گفت: درسال ۱۳۹۷ برای برگزاری نمایشگاه اربعین، ویژه کشورهای اسپانیایی زبان فراخوان ارسال آثار مصور مربوط به‌راهپیمایی اربعین ارسال شد و ۶ هزار عکس را جمع‌آوری کردیم که در نهایت ۱۱۰ عکس انتخاب شد و نمایشگاه‌هایی نیز در چند کشور اسپانیایی زبان برپا شد.
ظهرابی ادامه داد: با توجه به‌ شیوع کرونا برگزاری یک نمایشگاه مجازی و دایمی نیز در دستور کار قرار گرفت، که لینک آن در انتهای این کتاب وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به‌ اهمیت کشورهای اسپانیایی زبان، این موضوع باعث شد، که عکاسان ترغیب شوند و دراسرع وقت آثار خود را ارسال کنند؛ افزود: پس از دریافت آثار از ۳۰ هنرمند عکاس، آثار ۲۱ تَن در این کتاب گنجانده شد.
این عکاس برجسته قمی در پایان هدف از چاپ‌ و انتشار این کتاب مصور را آشنایی مخاطبان ۲۰ کشور اسپانیایی زبان با اربعین به‌عنوان یکی از مهمترین وقایع مذهبی اسلامی دانست گفت: امیدواریم باانتشار این کتاب بتوانیم، تبلیغی را برای امام حسین (ع)‌و فرهنگ تشیع داشته باشیم.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.