ایسنا/لرستان نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی گفت: آیا دستگاه‌های اجرایی طبق قانون عمل کرده و یک درصد از اعتبارات خود را صرف فعالیت‌های فرهنگی می‌کنند؟
دکتر یحیی ابراهیمی در دیدار با مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اظهار کرد: رهبری معظم در ابتدای مجلس کنونی پیگیری دو اولویت مهم حل مسائل فرهنگی و مشکلات اقتصادی را از اصلی‌ترین مأموریت‌های نمایندگان دانستند.
وی ضمن تأکید بر این نکته که تمام دستگاه‌های اجرایی طبق قانون می‌بایست یک درصد از اعتبارات خود را صرف فعالیت‌های فرهنگی کنند، تصریح کرد: نزدیک به ۳۰۰ ارگان در اعتبارات فرهنگی کشور سهیم هستند و در نهایت این وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با اختصاص اعتبارات ناچیز در ازای شرح وظایف گسترده، باید پاسخگوی تمامی مشکلات و معضلات این حوزه باشد! آیا این درست است؟
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس خاطرنشان کرد: لرستان با پیشینه فرهنگی، هنری و تاریخی روشن و نزدیک به ۵۰۰۰ هزار اثر باستانی، پاسدار یک فرهنگ غنی است اما در حوزه فرهنگ نیز همچون سایر حوزه‌ها مظلوم واقع شده است.
ابراهیمی اضافه کرد: شبکه مجازی با توجه به نقش ویژه‌ای که در زندگی امروز دارد باید مطالبه گر نیازهای مردم و جامعه باشد، اما متأسفانه افراد در این حوزه بیشتر به دنبال تخریب و باج‌خواهی هستند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در این زمینه نظارت‌های خود را افزایش دهد.
وی با تأکید بر اینکه حل مشکلات فرهنگی نیازمند نگاه جهادی و بسیجی بسیاری از دستگاه‌های اجرایی است، بیان کرد: اعتبارات و سرانه فرهنگی دو شهرستان دلفان و سلسله که خاستگاه و زادگاه بسیاری از هنرمندان و اصحاب برجسته فرهنگ است نیازمند بازنگری است و پروژه‌های عمرانی این دو شهرستان نباید بعد از نزدیک به ده سال از آغاز به کار هنوز بلاتکلیف باشند.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس ادامه داد: هنرمندان و اصحاب فرهنگ این دو شهرستان واقعاً مظلوم هستند و علی‌رغم کمبود فضاهای تخصصی، همواره در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری خوش درخشیده‌اند.
ابراهیمی عنوان کرد: نهادینه شدن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه رمز ماندگاری و موفقیت ما در دوران دفاع مقدس بود که تمامی اقشار از زن و مرد و پیر و جوان را مشتاق حضور در جبهه و دفاع از کیان ایران اسلامی نمود، ما امروز نیازمند این‌گونه نگاهی در حوزه‌های کلان فرهنگی هستیم.
وی ضمن تقدیر از عملکرد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در مسئولیت کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، اظهار کرد: این اداره‌کل تا حد بسیار زیادی در انجام امور محوله موفق بوده است و کسب رتبه برتر در ارزیابی عملکرد نشان از مدیریت درست و کار تیمی هدفمند در این مجموعه دارد، اما با توجه به مشکلات عدیده فرهنگی، کار در این حوزه باید مضاعف باشد.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس تصریح کرد: متأسفانه دانشگاه‌های ملی دو شهرستان سلسله و دلفان علی‌رغم اینکه بیش از ده سال است عنوان دانشگاه دارند، هنوز مستعمره دانشگاه لرستان هستند و استقلال این دو مرکز مهم‌ترین مطالبه مردم از وزارت علوم است که در صورت محقق شدن تلاش می‌کنیم رشته‌های تخصصی گرایش هنر را در این دو دانشگاه ایجاد کنیم.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان استان آماده است تا در فصل بودجه‌ریزی و بودجه‌بندی، در کنار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مطالبه گر معیشت، بیمه، مستمری و حل مشکلات عدیده هنرمندان و اصحاب فرهنگ باشد.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.