به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انتشارات نیستان ویراست تازه‌ای از کتاب «آثار و برکات امام حسین(ع) در دنیا» را در آستانه اربعین حسینی منتشر و روانه بازار نشر کرده است.
کتاب «آثار و برکات امام حسین (علیه السلام) در دنیا» از آثار مفسر و اندیشمند بزرگ جهان تشیع، السید الهاشم الناجی الموسوی الجزایری است که در متن خود با استناد به احادیث و روایات متعدد نقل شده از ائمه معصومین(ع) به بررسی برکت‌های وجودی تولد، حیات و شهادت امام حسین (ع) پرداخته است.
این کتاب که نسخه اصلی آن به زبان عربی نگارش یافته است، به کوشش محمود مهدوی‌دامغانی، استادیار و دانشیار دانشکده‌های الهیات و ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد به زبان فارسی ترجمه شده است.
«آثار و برکات امام حسین (علیه السلام) در دنیا» را از چند منظر می‌توان اثری منحصر به فرد به شمار آورد. نخست اینکه متن کتاب با وجود صبغه پژوهش‌محوری و تلاش مؤلف برای استخراج محتوای آن بر مبنای تمرکز بر احادیث و روایات، اثری قابل استفاده برای تمامی سطوح مخاطبان و تمامی تفکرات است. نویسنده در این کتاب هرگز به دنبال خلق کتابی برای خواص نبوده است و این مسئله را در زبان و املاء و شیوه نگارشی خود مورد عنایت قرار داده و از سوی دیگر مترجم نیز با درک این مسئله، دقتی بیش از اندازه در انتقال و بازنویسی آن به خرج داده است.
از سوی دیگر، در این کتاب تلاش فراوانی شده است تا از حسن‌ظن و نگاه خواننده برای مواجهه با متن سوءاستفاده نشود. بر این مبنا و بنا بر ادعای مترجم، نویسنده تلاش نکرده است با استفاده از بیانی اغراق‌آمیز مخاطب را به سوی تأثیرپذیری بیشتر از محتوای بی‌بدیل اثر هدایت کند. و از سوی دیگر هرگز این متن اعتنایی به برخی احادیث و روایات بدون سند و یا نامطمئن و ضعیف برای اطمینان خاطر دادن به مخاطب در موضوعی خاص نکرده است.
نکته دیگری نیز که به غنای این اثر می‌افزاید، توجه به نقل قول‌های روایت شده از اهل سنت در موضوع مورد توجه کتاب است که این نقل قول‌ها از سوی نویسنده و مترجم به صورت پاورقی در کتاب درج شده است.
این کتاب که در 14 فصل تدوین شده و فصل مشترک تمامی فصول آن نیز بررسی برکات وجودی زندگی سید‌الشهدا(ع) است که شامل فصول موضوعی به این شرح است: آثار و برکات وجودی امام حسین(ع) از تولد تا شهادت، پس از شهادت، زیارت حرم و بارگاه و قتلگاه ایشان، تربت و خاک مقدس ایشان، برکات کربلای مقدس، زیارت کردن و سلام دادن به امام شهید، برپا داشتن سوگواری و خواندن مقتل، سرودن شعر در مرثیه شهادت امام، گریستن و مویه کردن بر امام، لعن فرستادن بر قاتلان شهدای کربلا، دوستی و مهرورزی با حضرت و نام‌گذاری به نام مقدس ایشان…
یکی از نکات قابل توجه در این اثر حذف شدن نویسنده از متن کتاب است. به عبارت دیگر هر نوع حضور و دخالت نویسنده و تفکر و اندیشه شخص او در این اثر حذف شده و نمی‌توان ردی از آن در متن اثر یافت و بر این اساس مخاطب در این کتاب تنها با مجموعه‌ای متصل و به هم پیوسته از احادیث و روایات پیرامون موضوعی خاص روبرو می‌شود.
انتشارات نیستان ویراست پنجم این کتاب را به قیمت 64 هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.