«جاسپر فرانسیس کراپسی»، هنرمند آمریکایی را برای خلق تابلوهای نقاشی رنگارنگ بیشتر با نام «نقاش پاییز» می‌شناسند. فرا رسیدن پاییز بهانه خوبی برای یادآوری برخی از نقاشی‌های پاییزی این هنرمند است.
به گزارش ایسنا، «چاسپر فرانسیس کراپسی» در سال ۱۸۲۳ در نیویورک متولد شد. او در ابتدا به عنوان معمار فعالیت خود را آغاز کرد اما همیشه به نقاشی کردن علاقه داشت. کراپسی برای مدتی به عنوان معمار مشغول بود و در کنار آن نقاشی را هم دنبال می‌کرد. او در نهایت در حوالی ۱۸۴۰ زمانی که «مکتب هادسن ریور» برای نقاشی منظره در اوج محبوبیت قرار داشت، به طور تمام وقت نقاشی کردن را پیش گرفت. او به سرعت در کنار هنرمندان بزرگ آمریکایی دیگری همچون «توماس کول» و «فردریک ادوین چرچ» به موفقیت دست‌ یافت.
«جاسپر کراپسی» در خلق تابلوهای نقاشی منظره پاییز مهارت زیادی داشت و تعداد زیادی تابلو نقاشی با این موضوع خلق کرد. دست کم ۵۰ تابلو نقاشی از این هنرمند با عنوان «پاییز» به علاوه چندین نقاشی که در عناوین آن‌ها از «اکتبر» استفاده شده است، وجود دارد. او همچنین شاخ و برگ‌های پاییزی را در تابلوهایی به تصویر کشیده است که البته در عناوین آن‌ها ربطی به پاییز وجود ندارد که از بین آن‌ها به «در دره راماپو» می‌توان اشاره کرد.
با اینکه این نقاش بارها برای خلق تابلوهای نقاشی از مناظر اروپایی به اروپا سفر کرد، اما موضوع بیشتر آثار او مناظر شمال شرقی ایالات متحده آمریکا هستند. در بین این آثار، مناظر نیویورک و نیوجرسی بیش از سایر نقاط به چشم می‌خورند.
نقاشی‌های این هنرمند بیشتر به دلیل به کار رفتن رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز پررنگ بسیار گیرا هستند. این نقاش در انتخاب رنگ برای تابلوهای پاییزی ماهرانه عمل می‌کرد.
در برخی از نقاشی‌های او جزئیات، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. به رغم اینکه او یک معمار محسوب می‌شد اما به ندرت در نقاشی‌های او اثری از ساختمان به چشم می‌خورد.
«کراسپی» تابلو نقاشی «پاییز در رودخانه هادسون» را در مدت اقامت طولانی‌اش در لندن نقاشی کرد. او قصد داشت مناظر آمریکا را به انگلیسی نشان دهد؛ بنابراین این نقاشی را در یک نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشت. او و همسرش حتی در آن زمان این نقاشی را به ملکه ویکتوریا نشان دادند و رنگ‌آمیزی این اثر مورد توجه ملکه نیز قرار گرفت.
انتهای پیام

source