ایسنا/خوزستان مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان از لزوم قطع فوری آب و رطوبت در حال نفوذ به دیواره غربی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر به علت رانش بخشی از آن خبر داد.
سید حکمت‌الله موسوی اظهار کرد: در پی گزارش‌های رسیده از پایگاه میراث ‌جهانی سازه‌های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب به دیواره غربی آسیاب‌های جهانی، موضوع قطع فوری آب و رطوبت در حال نفوذ به بدنه غربی به سرعت در دستور کار اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، براساس اعلام اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، وی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های رسیده از پایگاه میراث ‌جهانی سازه‌های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب احتمالی از شبکه فاضلاب شهری به دیواره غربی این سازه، بازدیدی از این دیواره‌ها داشتیم و به سرعت موضوع را در دستور کار و بررسی قرار دادیم.
مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خوزستان بیان کرد: متأسفانه درپی نفوذ آب و رطوبت وارد شده، آسیب‌هایی در ایستایی دیواره غربی به‌ وجود آمده است که باعث فاصله گرفتن و شکاف عمیق در توده‌های خاک از دیواره غربی سازه‌ها شد و به همین دلیل و نیز اهمیت موضوع، از نزدیک تهدیدهای احتمالی در بدنه را مشاهده و ارزیابی اولیه کردیم.
او گفت: پیش از بازدید حضوری، بلافاصله و پس از اطلاع از این اتفاق مکاتبات و مذاکرات لازم با شرکت آب و فاضلاب شهرستان و استان صورت گرفت و همچنین موضوع خطرات احتمالی به اطلاع اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان و سایر دستگاه‌ها و مسؤولان ذیربط رسانده شد و تقاضای ورود و کمک به رفع خطر را کرده‌ایم.
موسوی افزود: البته کارکنان زحمتکش شرکت آب و فاضلاب شهرستان تلاش‌هایی برای شناسایی محل شکستگی‌ها و تعمیرات مورد نیاز انجام دادند که جای تقدیر دارد و تا حدودی از نفوذ بیشتر آب و گسترش به همه بدنه غربی سازه‌ها جلوگیری شد.
او اضافه کرد: باوجود اصلاحات صورت گرفته و فعالیت‌هایی که هم‌اکنون در حال انجام هستند، متأسفانه مسیر نفوذ آب به شکل کامل قطع نشده است.
مدیر کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خوزستان با تأکید بر این‌ که با جدیت تمام در حال پیگیری این اتفاق هستیم، گفت: موضوع به اطلاع مدیر کل امور پایگاه‌ها در معاونت میراث فرهنگی کشور رسانده شده و به ‌زودی دکتر فرهاد عزیزی از سازه‌ها بازدید خواهد داشت.
او خاطرنشان کرد: متأسفانه با توجه به نفوذ آب در برخی از نقاط، خسارت‌هایی به بدنه وارد آمده است و با توجه به نزدیکی فصل بارش‌های پاییزی، احتمال این که شاهد آسیب‌های دیگری در آینده باشیم دور از ذهن نخواهد بود اما تلاش ما بر این است تا با سرعت‌بخشی به روند بررسی موضوع، این اتفاق را مدیریت و از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنیم.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.