محققان چینی در ادعایی جدید اعلام کردند که نمونه‌های بیش از ۱۳ هزار خفاش از ۵۶ گونه در ۱۴ استان این کشور را جمع‌آوری کرده‌اند و ۱۴۲ ویروس کرونای خفاش که باعث شیوع SARS در دو دهه قبل بوده است را کشف کرده‌اند که هیچ ارتباطی به ویروس COVID-۱۹ ندارد.
به گزارش تسنیم؛ دانشمندان و محققان چینی در آخرین تحقیقات پزشکی در ردیابی منشا اولیه ویروس کرونا، بر نمونه‌های جمع‌آوری بیش از 13 هزار خفاش از 56 گونه در 14 استان این کشور متمرکز شده‌اند. در این مطالعه که 142 کروناویروس با منشا خفاش در چین کشف شد مشخص شد که هیچ‌کدام از آنها ارتباط نزدیک با همه‌گیری ویروس کرونای جدید ندارند!
در واقع این مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد که این 142 ویروس کرونای خفاش مربوط به ویروسی است که باعث شیوع بیماری SARS در دو دهه قبل بوده است اما هیچ کدام از آنها ارتباط نزدیک با ویروس ایجادکننده COVID-19 ندارند؛ این مطالعه توسط متخصصان موسسه زیست‌شناسی بیماری‌زا در پکن انجام شده است و نشان می‌دهد که از ژانویه 2020 نمونه‌های بیش از 4700 خفاش در مناطق سراسر چین جمع‌آوری و آزمایش شده‌اند.
اما پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا از جمله گروه‌هایی بودند که از ابتدای شیوع ویروس تحقیقات خود را برای منشاشناسی این ویروس آغاز کردند و تمرکز خود را روی خفاش‌ها گذاشتند. نتایج تحقیقات این گروه نشان می‌دهد ویروس کرونا در خفاش‌ها از 40 تا 70 سال پیش وجود داشته است و سیر تکامل و تغییرات ویروس از دهه 1940 تا 1950 آغاز شده است.
این تحقیقات که بر ریشه‌یابی ویروس SARS-CoV-2 صورت گرفته پاتوژن ویروس را با ویروس‌های شبیه به آن مورد مقایسه قرار داده است. همچنین در این تحقیقات، روند تغییرات ویروس مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد سه بخش از اطلاعات ژنتیکی ویروس تغییری نکرده است و ویروس SARS-CoV-2 به همراه ویروس‌های هم‌خوانواده‌اش در خفاش‌ها مشترک هستند.
اما بخشی از تحقیقات بر این موضوع تمرکز داشت که ویروس مرگبار SARS-CoV-2 دقیقاً چه زمانی از سایر ویروس‌های هم‌خانواده‌اش مجزا شد. برای این سوال با بررسی “دی ان ای” آن تاریخ‌های 1948، 1969 و 1982  میلادی به عنوان کلید تغییر ویروس مشخص شد.
بنابراین تحقیقات این دانشمندان که در “نیچر میکروبیولوژی” منتشر شده نشان می‌دهد این ویروس از ده‌ها سال قبل در خفاش‌ها وجود داشته و به مرور تغییر کرده است؛ مصداق این موضوع هم نمونه رصد شده ویروس در سال 2013 در یک خفاش بود که نشان می‌دهد هم‌خانواده ویروسی است که در سال 1969 در خفاش وجود داشته است. این تحقیقات اثبات می‌کند در بدن خفاش‌ها ویروس‌های کرونای دیگری است که می‌تواند برای انسان‌ها خطرناک باشد.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source