خداحافظی مرکل از صندلی قدرت، فوران آتش فشان در اسپانیا، روابط آمریکا و چین و فراهم شدن شرایط بهتر برای پناهجویان یونان، سوژه امروز رسانه‌های جهان است.
به گرارش ایسنا، مهمترین اخبار روزنامه‌های امروز جهان – ۴ مهر ماه – به روایت آلبرت کوچویی به شرح زیر است:
 
خداحافظی مرکل

نیم تای بالای صفحه نخست روزنامه فرانسوی لوفیگارو اختصاص به عکسی بزرگی از آنگلا مرکل دارد، با دستی به نشانه خداحافظی، که بالا گرفته است. در عنوان درشت صفحه به آلمانی آمده است: خداحافظ. آف و پدرزن.
آلمان‌ها، صدر اعظم را انتخاب نخواهند کرد، نمایندگان احزاب را انتخاب می‌کند و آن ها در پارلمان، صدراعظم را انتخاب می‌کنند. آرایی نامعلوم، غیرقطعی، آن چه در تاریخ انتخابات آلمان نادر بوده است. دو حزب می توانند پیشتازان آن باشند.
دی ولت  آلمان هم نوشته است: انتخاب آلمان، به زنگ آخر رسید. همه امید آنگلا مرکل به پیروزی حزبش است؛ حزب اتحاد دموکرات مسیحی. اما نظرسنجی ها می گویند این حزب رهبری اش را در آلمان از دست داده است.
آلمان در لبه تیغ
گاردین روزنامه انگلیسی نوشت: انتخابات آلمان بر لبه تیز تیغ است. پس از ماه ها جدال و بحث درباره ائتلاف و احزاب به نظر، چشم انداز روشنی در دسترس نیست.
 احساس آدم بودن

فایننشال تایمز انگلیس آورده است: پناهجویانی که از اردوگاه های جزیره یونانی به تسهیلاتی که اتحادیه اروپا تدارک دیده انتقال یافتند، می‌گویند، حالا بار دیگر احساس آدم بودن می کنیم. آن ها، حالا آب گرم و ارتباطات اینترنتی در این مرکز تازه دارند.
بهشت جهانگردان در آتش

ال پائیس، روزنامه اسپانیایی نوشت: فوران آتشفشان، ساکنان «لاپالما» را در اسپانیا مجبور به ترک خانه‌ها کرد. بهشت جهانگردان در آتش است.
آتش در کالیفرنیا هم مهار نشده است. امید آتش نشان ها، به سرد شدن هوا است اگر مدد کند.
رو در رویی آمریکا با چین

اکونومیست با چاپ طرحی از جو بایدن نوشت: آمریکا، سرانجام درباره رو در رویی با چین در آسیا، جدی شده است اما، تجهیز نظامی متحدانش، چاره این رودررویی نیست.
 آمده ایم که بمانیم

اکونومیست نوشت: ۱۰ سال پیش باراک اوباما، در دیدار با پارلمان استرالیا گفت، آمریکا، صاحب قدرتی در اقیانوس آرام است. ما آمده این جا که بمانیم. حالا کاخ سفید دارد چنین ادعایی را تکرار می‌کند. رهبران آمریکا، استرالیا، هند و ژاپن، برای نخستین بار گردهم آمده‌اند تا اقیانوس هند و آرام را آزاد و باز بسازند. گوشه چشمی و اشاره ای برای چین و در آن سو پیمان «آکوس» را دارند. استرالیا، آمریکا و انگلیس برای ساخت هشت زیردریایی اتمی برای آب های استرالیا کمک می‌کنند.
ال موندو اسپانیا در نسخه امروز خود آورده است: تحلیل گران سیاسی، درباره پیمان «آکوس» میان آمریکا، انگلیس و استرالیا، می‌گویند. و این چنین شد که متحدان فرا اقیانوسی به توطئه بر سر چین، کنار آمدند. پیمان امنیتی بایدن با انگلیس و استرالیا، سبب رنجش و ناخشنودی فرانسه و اتحادیه اروپا شد.

در حاشیه خبرهای امروز آمده است:
 
وقت نشناسی بیماری است؟

لوموند روزنامه فرانسوی آورده است: وقت نشناسی، اگر گونه ای ناهنجاری نباشد، در آن صورت می‌تواند نتیجه بسیاری از نابسامانی‌های روحی باشد. پرسش روانکاوان این است، آیا وقت نشناسی، بیماری است؟ آنان هر کاری می کنند، به محل نمی‌رسند. انگار تلاشی بیهوده است؛ با تداوم آن، برای سامان بخشی به این عدم توازن و ناهنجاری، باید از  روانکاوان، مدد گرفت. پروفسور ستفان روسینه از دانشگاه «لیل» در کلینیک روانکاوی می گوید: وقت نشناسی، بیماری نیست، اما اگر به زندگی هرروزه شخص آسیب بزند، در آن صورت، این ممکن است نشانه گونه‌ای ناهنجاری باشد. برخی از وقت نشناسی ها، به سبب عدم اعتماد به خود و اعتماد به نفس، قابل درمان اند.
انتهای پیام

source