به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از ابتدای قیام و شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران تمام اهریمن‌های جهان سرمایه‌داری و در رأس آنها شیطان بزرگ آمریکای جهان‌خوار،  تلاش داشته‌اند با هر آنچه در دست دارند مانع موفقیت، پیشرفت و شکوفایی جامعه اسلامی ایران شده و قطار پیش رونده‌ای را که از ایران به سوی تمدن نوین اسلامی در حال سرعت گرفتن بود، سرنگون یا متوقف سازند؛ از این‌رو با تقویت و ساماندهی اتاق‌های فکر و جنگ خود، پیچیده‌ترین طرح‌های براندازی را در خصوص ایران عملیاتی کردند، از جنگ نابرابر نظامی علیه ایران گرفته تا ناتوی فرهنگی؛ از حربه‌های سیاسی تا جنگ تمام عیار اقتصادی و تحریم‌های همه جانبه … همه و همه یک هدف بیشتر نداشتند و آن ناامید کردن مردم و بازگرداندن آنها از آرمان‌های ناب فرهنگی و قرآنی بوده است. با این حال در تمام این روزهای سخت و طاقت‌فرسا، این مردم ایران اسلامی بودند که با تمسک به بن مایه‌های فرهنگی و قرآنی و با اطاعت‌پذیری تمام از فرامین الهی و با رویکرد انقلابی و جهادی، موجبات ناامیدی و یأس دشمنان را فراهم کردند.
به طور قطع و یقین کلید موفقیت و  رمز پیروزی در برابر ابرقدرت‌های جهانی تکیه و باور به توان و امکانات داخلی و عملیاتی کردن آموزه‌های فرهنگی و قرآنی در تمام ابعاد، فرهنگی، نظامی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بوده است. از طرفی باید به این موضوع توجه داشت که جامعه اسلامی ایران فتح قله‌های شکوفایی و پیشرفت خود را مدیون مدیریت و رهبری مقام معظم رهبری بوده است؛ چرا  که ایشان با تکیه بر آموزه‌های عقلانی و درون‌دینی و  با مدیریت صحیح و هوشمندانه و با عملیاتی کردن طرح‌های مهمی همچون تعیین و ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف، سند چشم‌انداز 20 ساله، ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و همچنین ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» تلاش داشته‌اند تکانه‌های سخت جنگ تمام عیار اقتصادی را کاهش دهند و جامعه اسلامی را به سوی اقتدار و خوکفایی هدایت کنند.
 کتاب «اقتصاد مقاومتی در قرآن» گامی در جهت تبیین و واکاوی «ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» است که تلاش دارد با تکیه بر مبانی و معارف قرآنی برخی از بند‌های آن سیاست‌های کلی را مورد بررسی و واکاوی قرار دهد.
کتاب «اقتصاد مقاومتی در قرآن»  به طور کلی در پنج فصل تهیه و تنظیم شده است. فصل‌های انتخابی این کتاب به مثابه پنج گام معنادار و علمی برای دست‌یابی به چیستی اقتصاد مقاومتی و  عناصر و اجزای مرتبط با آن در فرهنگ قرآن است.
گام اول: کلیات و مفهوم‌شناسی
در فصل اول تلاش شده است مفاهیم و کلیات اصلی بحث از جمله معنای اقتصاد، چیستی و مفهوم شناسی اقتصاد مقاومتی در اندیشه  مقام معظم رهبری و  دکترین اقتصاد مقاومتی تبیین و واکاوی شود. نگارنده بر آن است فارغ از تعارفات علمی که برای این مسئله ارائه شده، این موضوع را از نگاه رهبر انقلاب مورد بررسی قرار دهد و مؤلفه‌هایی را که ایشان در معرفی این الگوی اقتصادی ارائه فرموده، محور قرار داده است. کتاب قصد دارد با تکیه بر آن رهنمودها، گزاره های قرآنی مرتبط با آن را نیز مورد بررسی قرار دهد.
گام دوم: مبانی هستی‌شناسی در اقتصاد مقاومتی
کتاب «اقتصاد مقاومتی در قرآن» تلاش دارد در یک نگاه مبنایی، ریشه و اساس تفکر اقتصاد مقاومتی را در اندیشه و فرهنگ قرآنی مورد بررسی و واکاوی قرار دهد. از آنجا که فرهنگ و اندیشه اسلامی دارای جهان‌بینی توحیدی و الهی است، نمی‌تواند بدون توجه به مبانی فکری و اعتقادی خود به دنبال طرحی برای شکوفایی پیشرفت و رونق اقتصادی باشد. در واقع هر گونه پیشرفت و رونق اقتصادی باید براساس معیار، ضوابط و مبانی تعریف شود که علاوه بر سعادت و شادکامی مادی و دنیوی، سعادت اخروی جامعه انسانی را نیز تضمین کند؛ در واقع با نگاهی جامع به مبانی دینی و قرآنی است که می‌توان امید به حیات طیبه دینی داشت، حیات طیبه‌ای که به دنبال آباد کردن دنیا و آخرت جامعه انسانی است.
گام سوم: ارکان و شاکله اصلی اقتصاد مقاومتی
در فصل سوم کتاب بعد از برشمردن ارکان و عناصر کلیدی اقتصاد مقاومتی که نوعاً دکترین اقتصاد مقاومتی روی آن تأکید اساسی دارند، گزاره‌های قرآنی که به طور مستقیم ارتباط با آن ارکان دارد، مورد تبیین و توضیح قرار می‌گیرد. مقام معظم رهبری در مقدمه ابلاغیه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین در تبیین آن، سیاست‌های راهبردی شاخصی را مورد توجه و تبیین قرار دادند که شاکله اصلی و چیستی اقتصاد مقاومتی را مشخص کرده است؛ شاخص و ارکان بسیار مهمی که ریشه در فرهنگ انقلابی و اسلامی داشته و برآمده از الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصاد اسلامی است؛ شاخص و ارکان بسیار مهمی که با گفتمان‌سازی و نهادینه شدن آنها در بطن جامعه نه تنها موجب غلبه بر‌ مشکلات اقتصادی کشور شده بلکه موتور پیشران رونق، شکوفایی و پیشرفت را نیز در کشور روشن خواهد کرد و دشمنی را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد. ارکانی همچون گفتمان‌سازی فرهنگ جهادی، محوریت قرار دادن اقتصاد عدالت‌محور، مردم‌بنیانی، توجه به دانش، اتکا به نیرو و توان داخلی و برون‌گرایی.
گام چهارم: اصول و الزامات قرآنی اقتصاد مقاومتی
در فصل چهارم کتاب اصول رفتاری و فکری اقتصاد مقاومتی در اندیشه قرآنی مورد توجه قرار گرفته است. در اهمیت و ضرورت این بحث باید به این نکته توجه داشت که خاستگاه اصول رفتاری در هر جامعه‌ای، با ارزش‌های حاکم بر آن جامعه ارتباط دقیق دارد؛ بنابراین در جامعه دینی و اسلامی نیز معیار عمل باید ارزش‌های دینی و ناظر به جهان‌بینی الهی و حاکم بر نظام ارزشی اسلامی باشد که برگرفته از مبانی اصیل دینی است؛ به عبارت دیگر اصول جامعه ریشه در ارزش‌های حاکم بر جامعه اسلامی دارد. در واقع اصول اخلاقی، مجموعه‌ای از اصول و ضوابطی است که براساس مبانی و جهان‌بینی الهی به عمل فرد جهت می‌دهد. در تقسیم‌بندی اصول اخلاقی می‌توان آنها را به اصول اخلاقی که مقاصد پلید را ممنوع می‌سازد و گونه‌ای دیگر که رفتارها و صفات پسندیده در سایه آن مشخص و رشد می‌یابد، تقسیم بندی کرد.
فصل آخر
واکاوی و تأمل در موانع و آسیب‌های اقتصاد مقاومتی یکی از موضوعات و مسائل بسیار مهمی است که محققان و اندیشمندان حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و قرآنی را به خود مشغول کرده است؛ کما اینکه مقام معظم رهبری(حفظه اللّه) نیز  در بیانات خود پیرامون اقتصاد مقاومتی به این موضوع توجه داشته و همگان را به تحقیق و پژوهش و بررسی آن فرا خوانده‌‌اند.
 هر یک از محققان به فراخور مباحث مرتبط تلاش داشته‌اند به گوشه‌ای از موانع و آسیب‌های مرتبط با اقتصاد مقاومتی اشاره کرده و جوانب آن را مورد بررسی و تأمل قرار دهند. پرداختن به آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، اخلاقی و قرآنی نیز از این امر مستثنی نشده است؛ از این رو در فصل  پنجم تلاش شده است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
کتاب «اقتصاد مقاومتی در قرآن» که اخیراً توسط دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است، از طریق فروشگاه‌های پاتوق کتاب سراسر کشور یا فروشگاه‌های معتبر کتاب عرضه می‌شود. همچنین علاقه‌مندان برای سهولت و تهیه‌ غیر حضوری کتاب می‌توانید از  این نشانی اقدام کنند.
انتهای پیام/

source