معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال ۶۲ سانتیمتر کاهش یافته است.
حجت جباری در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: امروز ۶ مهر ماه سال جاری سطح تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۶۴ است که در مقایسه با پارسال که ۱۲۷۱.۲۶ بود ۶۲ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه نیز در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته هزار و ۲۶۲ کیلومتر مربع کاهش نشان می‌دهد، افزود: حجم آب موجود دریاچه نیز دو میلیارد مترمکعب کاهش داشته که نشان دهنده وضعیت بحرانی دریاچه است.
جباری خشکسالی، عدم تحقق حق آبه مورد نیاز دریاچه ارومیه را از مهمترین عوامل بحرانی شدن مجدد دریاچه ارومیه دانست و گفت: هم اکنون بخش جنوبی جزایر اشک و کبودان در شرف خشک شدن هستند.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: امسال به دلیل کاهش بارش‌ها و روان آب‌ها، تأمین حق آبه دریاچه ارومیه با مشکل مواجه شده هرچند که محیط زیست مکاتبات لازم را انجام داده است ولی تاکنون رهاسازی حق آبه این دریاچه مقدور نشده است.
وی اضافه کرد: میزان بارندگی نسبت به بلندمدت ۱۸ درصد و سال گذشته ۲۲ درصد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کاهش دارد که حیات دریاچه را به مخاطره انداخته است.
جباری گفت: با وجود کاهش بارش‌ها، کشاورزان و بهره برداران حوضه دریاچه ارومیه همچنان در حال مصرف بی رویه آب بوده و کاهشی در این زمینه رخ نداده است.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source