به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری از فرماندهان جوان دفاع مقدس است که در عملیات فتح‌المبین، رمضان و بیت‌المقدس نقش مؤثر و فعالی داشت. او جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود. شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان در جمع همرزمانش در 28 تیرماه سال 1361 درباره علت اینکه چرا رزمندگان پس از حضور در جبهه تاب شهر را ندارند، سخن به میان آورد.
آنچه در ادامه می‌شنوید، سخنان منتشرنشده از شهید حسن باقری است که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس این صوت تاریخی را برای نخستین بار منتشر می‌کند، در این صوت می‌شنویم:
«بچه‌های ما لاغر شدند ولی وزنشان زیاد شده است، می‌گوییم چرا؟ می‌گویند: از بس ترکش توی بدنمان است! همین‌ها که دارند می‌جنگند، یکی توی دستش و یکی توی تنش است. کسی که اینجا می‌آید و این حال و هوا را می‌بیند، دیگر برگشتی نیست و وقتی هم برمی‌گردد، اصلاً هوای دیگری است. خدا شاهد است ما به تهران و این‌طرف و آن‌طرف که می‌رویم می‌بینیم اصلاً نمی‌شود ماند، نمی‌شود جای دیگر ماند.»
شهید , شهید حسن باقری , دفاع مقدس ,
درباره عملیات
«عملیات رمضان» عملیات تهاجمی گسترده نیروهای مسلح ایران در خلال جنگ ایران و عراق بود که به مدت 17 روز در تابستان 1361 در جنوب عراق، شمال‌ شرقی شهر بصره و در منطقه شلمچه انجام شد. این عملیات در 5 مرحله به‌طور مشترک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی محسن رضایی و نیروی زمینی ارتش به فرماندهی علی صیاد شیرازی، طراحی و اجرا شد.
عملیات رمضان 50 روز پس از آزادسازی خرمشهر انجام شد و رزمندگان اسلام برای نخستین بار وارد خاک عراق شدند. از عملیات رمضان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نبردهای زرهی، پس از جنگ جهانی دوم نام می‌برند.
در این نبرد سه موج جداگانه از سپاهیان داوطلب در زمینی مسطح به‌سوی بصره حرکت کردند. در این عملیات بیشتر از 1077 دستگاه تانک و نفربر عراقی منهدم شد و تیپ 9 زرهی عراق به‌طور کامل از بین رفت و در کل 7715 سرباز عراقی کشته، زخمی و اسیر شدند.
انتهای پیام/

source