رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ورود روزانه ۲۰۰ هزار مترمکعب پساب فاضلاب به رودخانه کارون، گفت: فاضلاب همه شهرستان‌هایی که در محدوده رودخانه کارون و دز قرار دارند وارد این رودخانه می‌شوند.
 به گزارش فارس، محمد جواد اشرفی امشب در نشست شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون با بیان اینکه روزانه به طور متوسط 200 هزار مترمکعب پساب فاضلاب در محدوده شهرستان اهواز وارد رودخانه کارون می‌شود، اظهار کرد:  این میزان فاضلاب از 14 کانون در شرق اهواز و 10 کانون در غرب اهواز وارد رودخانه کارون می‌شود.
وی افزود: در دی ماه  سال 98  مقرر شده بود که شرکت آبفا اهواز با ایجاد کلکتوری به صورت موقت از ورود 60  هزار مترمکعب فاضلاب به رودخانه کارون جلوگیری کند اما این مهم هنوز انجام نگرفته است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: همه شهرستان هایی که در محدوده رودخانه کارون و دز قرار دارند پساب فاضلاب را به درون این رودخانه‌ها تخلیه می‌کنند.
اشرفی با اشاره به تخلیه پساب کشاورزی در رودخانه‌های کارون و دز، بیان کرد:  کانون پساب‌های متمرکز کشاورزی شرکت‌های هفتگانه کشت و صنعت نیشکر هستند.
وی با تاکید بر ورود مواد هیدروکربنی از پالایشگاه قدیمی آبادان به رودخانه اروند، عنوان کرد: ورود ان مواد  خطر زیست محیطی زیادی را به همراه داشته است که با احداث گام دوم این پالایشگاه ورود مواد آلاینده به رودخانه کمتر خواهد شد.
اشرفی گفت: در خوزستان 61  بیمارستان وجود دارد  که از این تعداد 18  بیمارستان در حوزه رودخانه های کارون و دز قرار دارند و از این تعداد چهار بیمارستان تصفیه خانه ندارند و پساب آنها مستقیم وارد رودخانه می شود.
وی افزود: بیمارستان ارتش دزفول از جمله بیمارستان‌هایی است که فاقد تصفیه خانه است و برای جلوگیری از ورود پساب به درون رودخانه نیز مقاومت می کند.
اشرفی علت بوی نامطبوعی که از رودخانه کارون استشمام می‌شود را کند شدن جریان رودخانه کارون عنوان کرد، و گفت: به منظور افزایش سرعت آب رودخانه لازم است برداشت رسوبات از رودخانه کارون سریع تر انجام شود.
وی  با اشاره به احتمال فعال شدن کانون‌های گرد و غبار در خوزستان، بیان کرد:  با توجه به احتمال کاهش میزان بارندگی درپاییز امسال در خوزستان احتمال فعال شدن کانون‌های گرد و غبار به ویژه کانون جنوب شرق  استان که به مساحت 30 هزار هکتار است وجود دارد.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.