به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رمان «دعبل و زلفا» اثر حجت الاسلام مظفر سالاری است که در سال ١٣٩6 به همت انتشارات به نشر به چاپ رسیده و با استقبال خوب مخاطبان امسال به چاپ چهلم رسیده است.
این کتاب به زندگی دعبل خزاعی از شجاع‌ترین شاعران شیعه در زمان حیات امام موسی کاظم و امام رضا علیهما السلام اشاره دارد و قصه عشق دعبل به همسرش زلفا را روایت می‌کند اما رمان «دعبل و زلفا» خود را محدود به عشق میان آن دو نمی‌کند بلکه در کنار آن سعی می‌کند شرایط اجتماعی سیاسی آن دوره را بازسازی کند. این کتاب امکان آشنایی با دوستان و دشمنان اهل بیت در دوره خلفای عباسی در قرن دوم و سوم هجری را نیز فراهم می‌کند و اطلاعات خوبی درباره هر کدام می‌دهد.
در بخشی از این کتاب آمده است: “دعبل رفت تا کنار زلفا بنشیند. زلفا برایش جا باز کرد. دعبل که نشست هر دو سرهایشان را به هم تکیه دادند و دیگر حرفی نزدند. طبیب (ابن سیار) در باغ قدم می‌زد. یکی زمزمه‌ای داشت و گریه می‌کرد. دعبل آنجا بود. چشمانش قرمز بود. ابن سیار را که دید با دستار اشک خود را پاک کرد و گفت: کار از شیدایی گذشت و به شوریدگی رسید. دلم آتش است طبیب! چه مرهمی برای دل ریش ریش داری؟ طبیبم  (زلفا) بیمار است. چشمانی که آسمانم بود و ستاره و ماه را در آن می‌دیدم ابری است. نمی‌شود نسیم خنکی از خراسان بوزد تا ابرها کنار روند و باز شاعر بتواند عکس خود را در دو جام جهان نما ببیند؟
ابن سیار گفت: من در قرآن خوانده‌ام که یوسف به برادرانش گفت: پیراهنم را برای پدرم ببرید تا آن را روی چشمانش بگذارد و بینایی‌اش را دوباره به‌دست آورد. من که باورش برایم سخت است. زیباست، اما واقعیت ندارد… دعبل مانند برق زده‌ها از جا پرید و گریان ابن سیار را در آغوش کشید و گفت: چرا خودم نفهمیدم؟! شب، آستین سپید امام را روی چشمان زلفا گذاشت و گفت: سعی کن امشب را راحت بخوابی… گرگ و میش صبح بود که دعبل سراسیمه و شمع در دست اهل خانه را بیدار کرد و وارد اتاق نورانی زلفا شدند. زلفا به آرامی پوشیه سفید رنگش را بالا زد و چشمانش را گشود. آه از نهاد همه برخاست…ابن سیار دستار از سر کشید و زانو زد. زیباترین چشمانی که در عمرش دیده بود در کمال سلامت و تلالو به او نگاه می‌کرد. هیچ نشانی از جراحت و بیماری در آن‌ها نبود….”
گفتنی است پیش از این، از همین نویسنده رمان پرفروش «رویای نیمه شب» که مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفته و به چاپ شصت و هفتم رسیده است نیز به رشته تحریر درآورده است.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.