«علی همه جوره نقاشی می‌کرد و برایش فرقی نمی‌کرد که چه چیزی را بکشد. مداد رنگی‌هایش را خیلی دوست دارم. خط خطی‌های خوش رنگی که تبدیل می‌شدند به منظره یا آدم یا پرتره.»؛ بخشی از صحبت های لیلی گلستان که در پی درگذشت علی گلستانه، نقاش معاصر کشورمان در گفت وگو با ایسنا بیان شد.
در این روزهای تلخ که تقریبا هر روز خبر درگذشت هنرمندی به واسطه ابتلاء به کرونا یا عوارض ناشی از این ویروس به گوش می رسد، دنیای هنرهای تجسمی، چهارشنبه ـ ۱۴ مهر ماه ـ علی گلستانه، نقاش برجسته کشورمان را از دست داد. خبر درگذشت این هنرمند بلافاصله توسط آیدین آغداشلو، یار سال‌های جوانی اش منتشر شد که چنین نوشته بود: «جای او در فرهنگ ایران و در قلب من برای همیشه خالی خواهد ماند.»
زندگی علی گلستانه نقاشی بود و بس
به همین مناسبت خبرنگار ایسنا با لیلی گلستان ـ مترجم، نگارخانه‌دار و عضو کانون نویسندگان ایران ـ گفت وگویی داشته است که به واسطه مصاحبه‌ چند سال قبل با علی گلستانه و در ادامه ارتباط نزدیک دوستانه با او، به خوبی این هنرمند را می شناسد.
لیلی گلستان در ابتدای این گفت‌وگو درباره ارتباط زندگی هنری و شخصی این هنرمند فقید، گفت: «زندگی علی گلستانه فقط و فقط نقاشی بود. پیوندی وجود نداشت. او و نقاشی به هم چسبیده بودند. رابطی؟ پیوندی؟ بهانه‌ای؟ هیچی. او بود و رنگ و بوم و کاغذ و مداد.» 
او با یادآوری این نکته که گلستانه همه جور نقاشی‌ای می‌کرده، درباره سبک هنری این نقاش معاصر، اضافه کرد: «سبک او به هر حال یک نوع رئالیسم و یا فیگوراتیو بود. طبیعت بی‌جان‌هایی جان‌دار.» 
یکی از مهم‌ترین نقاش‌های معاصرمان را از دست دادیم
گلستان همچنین در پاسخ به پرسشی که از او درباره «آینده هنر نقاشی با از دست دادن هنرمندانی مانند علی گلستانه» پرسیده شد، تاکید کرد: «آینده نقاشی ایران با رفتن هیچ هنرمندی دگرگون نمی‌شود اما فقدانش به شدت حس می‌شود. ما یکی از مهم‌ترین نقاش‌های معاصرمان را از دست دادیم و کسی نمی‌تواند جای او را بگیرد.» 
پاسخ جالب علی گلستانه به یک سوال گلستان
وی همچنین درباره مصاحبه‌ای که سال‌ها پیش در مقام خبرنگار با علی گلستانه داشته است، این چنین یادآور شد: «در مورد آن مصاحبه باید بگویم که او تازه از انگلستان بازگشته بود و من هم برای چند روزنامه صبح تهران مطالب هنری می‌نوشتم و یا مصاحبه با اهالی فرهنگ و هنر انجام می‌دادم. او در گالری شهر که گالری نوپایی بود نمایشگاه داشت و من هم در کسوت خبرنگار با او مصاحبه‌ای انجام دادم. بعد از آن مصاحبه با هم دوست شدیم و معاشرت می‌کردیم.» 
گلستان ادامه داد: «او خیلی راحت و صمیمانه جواب سوال‌ها را می‌داد و بیشتر درباره نقاشی کردن صحبت می‌کردیم.»
 مدیر گالری گلستان در ادامه با یادآوری یکی از سوالاتی که از این هنرمند در مصاحبه‌اش پرسیده بود، گفت: «در مصاحبه از او پرسیده بودم وقتی نقاشی نمی‌کنید، چه می‌کنید؟ و او جواب داد با مداد روی کاغذ خط خطی می‌کنم تا انگشتانم خشک نشوند.» 

هنوز رفتنش را باور نمی‌کنم
علی گلستانه، هنرمند و نقاش معاصری که چندین بار تجربه برگزاری نمایشگاه‌های هنری در گالری گلستان را داشته است، به توصیف مدیر این گالری، آدم رها و آزاده‌ای بود که به هیچ وجه اهل مادیات و مال دنیا نبود.
لیلی گلستان در پایان ضمن اشاره به این نکته که او چندین بار در گالری‌اش نمایشگاه‌های بسیار موفقی داشته است، گفت: «هنوز رفتنش را باور نمی‌کنم.» 
انتهای پیام 

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.