او تا پای جان و شهادت در مقابله با دشمان داخلی و خارجی به مقابله پرداخت. شجاعت و پایمردی او در جبهه‌های سومار سرپل ذهاب آن‌چنان برجسته بودند که ۱۸ ماه ارشدیت درجه تشویق گرفت.
به گزارش ایسنا، یحی شمشادیان در منطقه قصرشیرین متولد شد. تحصیلات ابتدایی و هنرستان را در همان شهر به پایان رساند و با دیپلم برق در سال ۱۳۵۲ در هوانیروز استخدام شد.پس از گذراندن دوره‌های نظامی و زبان در تهران، جهت یادگیری پرواز بالگرد به دانشکده مرکز آموزش هوانیروز اصفهان اعزام گردید. خلبان شمشادیان از تیزپروازانی بود که ایمان به خدا و عشق به میهن اسلامی در تار و پودش ریشه دوانیده بود.
او دوره‌های پرواز با بالگرد جنگده کُبری و موشک ناو را با موفقیت پشت‌سر گذاشت و با درجه ستوان سومی به پایگاه هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. عمر کوتاه و خدمت نظامی خلبان شمشادیان سرشار از ایمان و و تعصب و خصایل اخلاقی برجسته است. پروازهای متعدد تا قبل از جنگ در مناطق آشوب‌زده غرب و مبارزه با وطن فروشانی که منطقه و زادگاهش را مورد تهاجم قرار داده بودند قابل ستایش می‌باشد.
*آخرین ثانیه‌های نجات
*ستاره درخشان جنگ کردستان که بود؟
او از یاران شیرودی و کشوری و هادیان و دیگر خلبانان بی‌باکی بود که تا پای جان و شهادت در مقابله با دشمان داخلی و خارجی به مقابله پرداخت. شجاعت و پایمردی او در جبهه‌های سومار سرپل ذهاب آن‌چنان برجسته بودند که ۱۸ ماه ارشدیت درجه تشویق گرفت. در عملیات‌های مسلم‌بن‌عقیل و فتح و میمک در حالیکه فرمانده تیم پروازی را بر عهده داشت به همراهی دیگر اعضای تیمش موفق شد در ارتفاعات۴۰۲ و دیگر مناطق عملیاتی ۱۳ تانک و شمار زیادی از نیروهای دشمن را منهدم و هلاک کند.
آخرین مأموریت او در تاریخ ۱۳۶۱/۷/۱۵  همراه یک تیم سه فروندی بالگرد در ارتفاع ۴۰۲ منطقه سومارمی‌باشد. او و تیمش در آن عملیات که به منظور پشتیبانی نیروهای زمینی و مقابله با ضدحمله دشمن وارد عمل شده بودند موفق می‌شوند ضمن سرکوب پاتک، تلفات و خسارات سنگینی به دشمن وارد کنند. در آن عملیات خلبان شمشادیان و هم‌پروازش خلبان واعظی در ساعت ۱۵ و ۳۰  بعدازظهر پس از یک ساعت‌ها مبارزه در ارتفاع ۴۰۲ هدف گلوله مستقیم تانک قرار می‌گیرند و سقوط می‌کنند. در آن سقوط خلبان شمشادیان که یک پایش قطع شده بود بلافاصله شهید و خلبان واعظی جانباز می‌شود.
انتهای پیام

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.