یک پژوهشگر ایرانی گفت: شمایل تیرداد و گریگور روشنگر اولین رهبر دینی ارامنه و از نسل سورنا سردار ایران بر ورودی کلیسای اچمیادزین مهمترین کلیسای ارامنه جهان نقش بسته است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مرتضی رضوانفر پژوهشگر ایرانی که برای انجام تحقیقات پیرامون میراث دو کشور ایران و ارمنستان به این کشور سفر کرده بود گفت: ارمنستان در کتیبه سه‌زبانه داریوش هخامنشی در بیستون با نام ارمینه (به زبان پارسی و عیلامی) و اورارتو (به زبان اکدی) به عنوان یک ساتراپی یا استان ایران معرفی شده است.
این زبان‌شناس، ارمنستان را نخستین کشور جهان دانست که مسیحیت را به عنوان دین رسمی و توسط تیرداد سوم اشکانی در سال ۳۰۱ میلادی پذیرفته و ۱۳ سال بعد روم باستان مسیحیت را به رسمیت شناخت.
او افزود: بر اساس اسناد ارمنی، پذیرفتن مسیحیت، مربوط به بیماری سخت تیرداد و شفا یافتن وی توسط گریگور روشنگر (اولین رهبر دینی ارامنه و از نسل سورنا سردار ایرانی) است لذا شمایل این دو ایرانی بر ورودی کلیسای اچمیادزین که مهمترین کلیسای ارامنه جهان است نقش بسته است.
به گفته رضوانفر، شهر مذهبی اچمیادزین، تا سال ۱۹۴۵ به نام ولاش‌آباد نامیده می‌شد و به دست ولاش‌شاه (۱۱۷-۱۴۰ میلادی) از دودمان پارتیان ایران بنا شد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، کلیسای جامع اچمیادزین که در اسناد ایرانی به نام سه کلیسا نامیده شده، محل استقرار جاثلیق (پیشوای جامع) ارامنه است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source