به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ به نقل از ستاد خبری هفته کتاب، ابراهیم شریفی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری  ضمن بیان اینکه باید توجه بیشتری به هفته کتاب و محتوای آن شود، اظهار کرد: متاسفانه امروزه در همه قشرها و گروه‌های سنی میل به مطالعه کتاب روز به روز کمتر می‌شود و این موضوع عوارض اجتناب‌ناپذیری را دارد که در سطح جامعه شاهد آن هستیم.
وی افزود: اینکه کودکان فقط به تلفن همراه و محتواهای آن بسنده کنند به هیچ وجه نمی‌تواند جای مطالعه را بگیرد. باید فرهنگ مطالعه کتاب و پیش‌بینی برنامه‌های متنوع برای علاقه‌مند کردن مردم به کتاب در این هفته جدی گرفته شود.
شریفی با طرح این موضوع که مطالعه موجب می‌شود در سنین سالخوردگی از آلزایمر جلوگیری شود، عنوان کرد: همچنین این عمل در سنین نوجوانی و جوانی می‌تواند در زندگی مردم تاثیر بیشتر و بهتری داشته باشد و سبک زندگی مردم را تغییر دهد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به اقدامات و برنامه‌های این استان، توضیح داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در هفته کتاب با نهادهای مختلف همکاری دارد؛ با توجه به اینکه در این استان خرده‌فرهنگ‌های مختلفی با کارکردهای مثبت بسیار زیادی وجود دارد تلاش داریم از این خرده‌فرهنگ‌ها برای بسترسازی و ترویج فرهنگ کتابخوانی بهره ببریم.
وی در ادامه تاکید کرد: امسال حدود 50 برنامه برای اجرا در بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی شده است که گستره برگزاری آن‌ها در شهرها و شهرستان‌های مختلف است.
شریفی رونمایی از کتاب‌های تازه ‌منتشرشده را یکی دیگر از برنامه‌های استان در هفته کتاب معرفی کرد و افزود: رونمایی و معرفی کتاب «زندگی‌نامه شهید علی لندی» که یکی از فداکارهای این استان است و توسط جمعی از مولفان نوشته شده با حضور خانواده وی و تجلیل از آن‌ها در این ایام برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اجرای طرح کتابخوانی سلام همسایه، عنوان کرد: این طرح با عنوان «سلام همسایه، مهمان نمی‌خواهی؟» اجرا می‌شود و در آن به بحث فرهنگ میهمان‌نوازی و مطالعه پرداخته می‌شود. همچنین راه‌اندازی جشنواره مروجان کتاب و کتابخوانی در سطح استان، برگزاری نشست‌های ادبی، نقد و بررسی کتاب و عصر شعر نیز در فهرست برنامه‌های این دوره هفته کتاب قرار دارد.
شریفی همچنین درباره راه‌اندازی طرح «پیشخوان کتابخوان» بیان کرد: این طرح با همکاری و همراهی نهاد کتابخانه‌های عمومی در مناطق کم‌برخوردار و مشکل‌دار استان که توسط استانداری شناسایی شده‌اند، اجرا می‌شود. این طرح سال گذشته هم اجرا شد و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبرو شد و امسال نیز شش پیشخوان برای روستاها و مناطق شناسایی شده قرار داده می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری در پایان صحبت‌های خود به برگزاری عصرهای شعر با گویش‌های محلی اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف تقویت همدلی و اتحاد در اغلب شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود. همچنین امسال بحث اهدای کتاب را نیز به صورت ویژه برای روستاها و مناطق کم‌برخودار در نظر گرفتیم به خصوص روستاها و عشایری که دسترسی به کتاب را ندارند.
برنامه‌های سوره مهر در بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب
انتشارات سوره مهر همزمان با هفته کتاب شنبه (بیست‌ونهم آبان ماه 1400) به تجلیل از داود امیریان (نویسنده معاصر) می‌پردازد.  گفتنی است کتاب‌های این انتشارات در این هفته به صورت فروش ویژه با تخفیف 15 تا 25 درصدی به فروش می‌رسد. همچنین مراسم افتتاح کافه کتاب سمیه توسط سوره مهر در هفته کتاب برگزار می‌شود.
سوره مهر همچنین همزمان با بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب برنامه «عصر راوی» را برگزار می‌کند. در این برنامه نشست پنج راوی کتاب سوره مهر در پنج رسانه در روزهای دوشنبه (بیست‌وچهارم آبان ماه) با حضور فخرالسادات موسوی راوی کتاب «پاییز» در خبرگزاری تسنیم، سه شنبه (بیست‌وپنجم آبان ماه) با حضور نسرین باقرزاده راوی کتاب «ساجی» در خبرگزاری دانشجو، چهارشنبه (بیست‌وششم آبان ماه) با حضور زهره فرهادی راوی کتاب «چراغ‌های روشن» در خبرگزاری میزان، شنبه (بیست‌ونهم آبان ماه) با حضور فوزیه مدیح راوی «زیباترین روزهای زندگی» در خبرگزاری مهر و یکشنبه (سی‌ام آبان ماه) با حضور صباح وطن‌خواه راوی کتاب صلح در روزنامه صبح نو برگزار می‌شود.
علاوه بر آن کیانوش گلزار راغب(خاطره)، عبدالحمید ضیائی(شعر و پژوهش ادبی)، بهناز ضرابی‌زاده (نویسنده کتاب های پر فروی چون دختر شینا، ساجی و…)، محسن کاظمی (پژهشگر برجسته انقلاب و دفاع مقدس)، فاطمه بهبودی (خاطره نگار)، نیما اکبرخانی (رمان نویس) و محمد حسن جمشیدی (نویسنده داستان کوتاه و شاعر) همزمان با هفته کتاب در برنامه‌ «شب‌های سوره مهر» که زنده از صفحه اینستاگرام سوره مهر پخش می‌شود حضور پیدا می‌کنند.
همچنین جشن امضای کتاب «پاییز آمد» چهارشنبه (بیست‌وششم آبان ماه) در کتابفروشی کتابشهر بهارستان با حضور نویسنده کتاب گلستان جعفریان و جشن امضای «شمعدانی ها» جدیدترین مجموعه رباعی میلاد عرفان پور، (بیست‌وهفتم آبان ماه) در فروشگاه کتاب انقلاب سوره مهر، برگزار می‌شود.
دوشنبه (بیست‌وچهارم آبان‌ماه) سریال صوتی «قصه‌های شیرین ایرانی فصل دوم قابوس نامه»، سه شنبه (بیست‌وپنجم آبان‌ماه)  کتاب صوتی «بچه‌های مرد»، چهارشنبه (بیست‌وششم آبان‌ماه) کتاب صوتی «صورتگر چین»، پنج‌شنبه (بیست‌وهفتم آبان‌ماه) کتاب صوتی «قیصر امین پور»، جمعه (بیست‌وهشتم آبان‌ماه) کتاب صوتی «من نوکر بابا نیستم»، شنبه (بیست‌ونهم آبان‌ماه) کتاب صوتی «رییس زندگی خودت باش»، یکشنبه (سی‌ام آبان‌ماه) کتاب صوتی «دارم می‌رسم جان جان»، توسط سماوا در بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب منتشر خواهد شد. طی این مدت بازیگران، گویندگان و کارکنان سماوا در کافه کتاب سمیه حضور پیدا خواهند کرد.
گفتنی است انتشارات سوره مهر در ایام هفته کتاب هر روز یک مسابقه در فضای مجازی برگزار کرده و در این هفته پنج جایزه به پنج نفر که در صفحه اجتماعی خود از سوره مهر و کتاب‌های آن گفته‌اند اهدا خواهد کرد. همچنین تجلیل از کتاب فروشی‌ها و تجلیل از 10 کتابخانه منتخب سراسر کشور از دیگر برنامه‎های این انتشارات در بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب است.
 برنامه تلویزیونی «سطر آخر» نیز با حضور پنج نفر از زنان حماسه ساز دفاع مقدس که کتاب‌هایشان در سوره مهر منتشر شده است ضبط و در هفته کتاب پخش خواهد شد. رونمایی از ترجمه کردی «عصرهای کریسکان» در نمایشگاه کتاب سلیمانیه عراق نیز در هفته کتاب توسط سوره مهر برگزار می شود. گردهمایی نویسندگان واو در کافه کتاب سمیه نیز همزمان با این هفته انجام می‌شود.
«جشن ستاره‌های مهر 1399» از دیگر برنامه‌های انتشارات سوره مهر در بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است؛ در این برنامه که دوشنبه (بیست‌وچهارم آبان‌ماه) ساعت 16 در حوزه هنری برگزار خواهد شد به پرفروش‌ترین کتاب، پرفروش‌ترین کتاب الکترونیک، پرفروش‌ترین کتاب صوتی، بلندترین کتاب و کوتاه‌ترین کتاب انتشارات سوره مهر پرداخته می‌شود؛ همچنین از نویسنده پیشکسوت، نویسنده جوان، راوی پیشکسوت و راوی جوانی که در این انتشارات فعالیت کرده‌اند تجلیل می‌شود.
نمایشگاه منتخب جلدهای منتشرشده توسط حوزه هنری و انتشارات سوره مهر در چهل سال گذشته، با عنوان «زیرِ رویِ جلد» از بیست‌ویکم تا بیست‌وهفتم آبان ماه از ساعت 10 تا 18 در مکان خانه عکاسان ایران همزمان با هفته کتاب به نمایش در می‌آیند.
اهدای 5 هزار جلد کتاب به مناطق محروم اهواز در هفته کتاب
محمد جوروند (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان) در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به برنامه‌هایی که به مناسبت هفته کتاب امسال در این استان اجرا می‌شود، بیان کرد: همایش تجلیل از خادمان چاپ و نشر خوزستان،‌ تجلیل از مروجان و مربیان باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی کودک و نوجوان و برگزاری کارگاه آموزش ویژه مربیان باشگاه‌ها برخی از این عناوین هستند.
وی به دیگر برنامه‌های این هفته در استان خوزستان اشاره کرد و افزود: یک مسابقه کتابخوانی از کتاب «کرونا و جامعه ایران و سویه‌های فرهنگی و اجتماعی» نیز داریم که در این هفته در سطح استان و برای علاقه‌مندان کتاب برگزار می‌شود. همچنین امسال نیز طرح اهدای کتاب به مناطق محروم اهواز را اجرا می‌کنیم و قرار است حدود پنج هزار جلد کتاب به این مناطق اهدا شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان بازدید از کتابفروشی‌های استانی را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب در خوزستان  نام برد و تاکید کرد: طرح خرید کتاب از نویسندگان و ناشران استانی و کارگاه‌های داستان‌نویسی در اهواز و سایر شهرستان‌ها اجرا خواهد شد.
او با بیان اینکه تلاش شده است برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای باشد که شهرستان‌ها نیز در این برنامه‌ریزی‌ها فعال باشند، تصریح کرد: ظرفیت مطالعه کتاب در خوزستان بسیار بالا است و در سال‌های گذشته که نمایشگاه‌ کتاب در استان برگزار می‌شد گاهی مبلغ فروش کتاب تا حدود یک میلیارد و 600 میلیون تومان می‌رسید که نشان‌دهنده علاقه‌مندی مردم خوزستان به کتابخوانی است.
محمد جوروند در پایان بر ضرورت برگزاری هفته کتاب تاکید کرد و گفت: در هفته کتاب بحث کتاب و کتابخوانی جهش پیدا می‌کند و ارتباط نزدیک‌تری بین مردم و کتاب ایجاد می‌شود و حتی با وجود فضای مجازی، ارتباط مردم با کتاب و کتابخوانی استمرار دارد.
بیست‌و‌نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه تا یکم آذرماه 1400با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

source