ایسنا/خوزستان مدیر پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر هرگونه تخریب در جداره غربی این اثر را تکذیب کرد.
محمدرضا بهادری روز شنبه ۲۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰ با بیان این‌که هیچ‌گونه تخریب تازه‌ای در جداره غربی مجموعه آسیاب‌های آبی‌تاریخی شوشتر صورت نگرفته است، اظهارکرد: داربستی که در محل جداره درحال حاضر نصب شده، در راستای اجرای تعهدات محول از سوی ستاد مدیریت بحران استانداری به پایگاه میراث‌جهانی شوشتر است که طی جلسه ستاد مدیریت بحران در ۲۰ مهر ۱۴۰۰ که در محل فرمانداری شوشتر باحضور مدیرکل مدیریت بحران و سایر مسوولان ذی‌ربط برگزار شد، ابلاغ شد.
به گزارش ایسنا به نقل از به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، او ادامه داد: بر همین اساس، یک سری اقدامات را ما در پایگاه باید انجام می‌دادیم که ایجاد سپر حفاظتی برای کاهش عوارض ریزش جداره‌ای که قبلاً رخ داده بود و همچنین سبک‌سازی مدیریت‌شده (لقه‌گیری) براساس طرح ارائه‌شده از سوی مشاور، بخشی از این اقدامات است.
مدیر پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر با اشاره به این‌که اقدامات در حال اجرا هستند و هیچ اتفاق و ریزش جدیدی اتفاق نیفتاده است افزود: وضعیت جداره از قبل بحرانی بود که متأسفانه به دلیل نشت رطوبت بحرانی‌تر شده است؛ اما طی هفته‌های گذشته پس از جلسه ستاد مدیریت بحران، نشتی‌هایی که در دو سه نقطه دیگر وجود داشت را نیز پیدا کردیم و درحال حاضر میزان رطوبت جداره کمتر شده است.
او بیان کرد: در مجموع باید گفت اتفاق جدیدی در وضعیت جداره رخ نداده و این عارضه از پیش از ثبت‌جهانی آبشارها وجود داشته است که امیدوار هستیم با یاری و درایت دستگاه‌های متولی، این عارضه مرتفع شود.
بهادری تصریح کرد: مقرر شده است تا مشاور معرفی‌شده از سوی سازمان آب و برق خوزستان تا ۱۵ آذرماه آتی طرح خود در این خصوص را ارائه دهد و شهرداری نیز در صدد است تا نسبت به تخلیه املاکی که در محوطه فوقانی محل عارضه وجود دارند اقدام کند و ما نیز اقدامات حفاظتی خود را همانند قبل ادامه می‌دهیم.
او بار دیگر با تأکید بر این‌که اتفاق خطرناک جدیدی برای جداره رخ نداده است افزود: تخریب جداره غربی سازه های آبی تاریخی شوشتر قویآ تکذیب می شود و انتشار این خبر از سوی برخی خبرگزاری ها بی پایه و اساس است که قطعاً حق پیگیری این موضوع برای پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر محفوظ خواهد بود.
انتهای پیام

source