به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، قربان نجفی که پیش از این با سریال امنیتی خانه امن کاری از احمد معظمی در نقش یک داعشی در تلویزیون دیده شده بود، با ساخته جدید این کارگردان یعنی سریال سرجوخه به تلویزیون آمده است. او در این مجموعه با ایفای نقش شخصیت رامین کشمیری که فعالیت‌ جاسوسی می‌کند،؛ تجربه متفاوتی داشته است.
سریال «سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی از محصولات مرکز سیما فیلم  که این شب‌ها از شبکه سه سیما پخش می‌شود به موضوعات روز جامعه از جمله چگونگی فعالیت و هدایت سایت‌های شرط بندی در داخل کشور و چگونگی جذب دنبال کننده‌ها در فضای مجازی می‌پردازد و همچنین فعالیت اسرائیل در منطقه را روایت می‌کند.
روایت این داستان به نحوی صورت می‌گیرد که سه قصه در دل هم پیش می‌رود و مخاطب از دنبال کردن قصه‌ها به دلیل تنوع در مضمون خسته نمی‌شود. یکی از قصه‌ها که از اهمیت خاصی برخوردار است قصه فعالیت «سرجوخه» برای ایجاد خرابکاری در کشور از جمله از بین بردن تأسیسات آب و فاضلاب است که با همکاری مهندس «کشمیری» صورت می‌گیرد.
نوع طراحی قصه به گونه‌ای صورت گرفته که  مخاطب را با فعالیت مسعود کشمیری آشنا می‌کند. مسعود کشمیری یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که به طور همزمان جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی بود به عنوان یک عامل نفوذی باعث انفجار در دفتر نخست‌وزیری شد و در 8 شهریورماه 1360  در جلسه شورای عالی امنیت ملی کشور حاضر شد و باعث به شهادت رسیدن محمدعلی رجایی رئیس جمهور و محمد جواد باهنر نخست وزیر و تعدادی از اعضاء شد.
نوع روایت داستان «سرجوخه» بسیار راهبردی و درست است با توجه به فراگیر بودن رسانه ملی و تماشای سریال توسط خانواده‌ها مخاطب را به روایت تلخ آن روزگاران هدایت می‌کند و برای مخاطبانی که در دوره جوانی یا نوجوانی‌اند علامت سؤالی  ایجاد می‌کند تا به دنبال منابع تصویری و نوشتاری رفته و از نحوه عملکرد سازمان مجاهدین و مسعود کشمیری و خیانت این فرد به کشور مطلع شوند.
شب گذشته در صحنه‌ای که مأمور امنیت از کشمیری می‌پرسد که جای کارگران را بگوید و طفره می‌رود و متذکر می‌شود که حافظه‌اش را از دست داده است افسر ضد جاسوسی (ارش آصفی) عملکرد مسعود کشمیری در دهه شصت را یادآور می‌شود و کشمیری (قربان نجفی) با خونسردی تنها گوش می‌دهد.  
نوع داستان و روایت با هدف شناخت و آگاهی‌بخشی به مخاطب ساخته شده که بسیار مؤثر و سودمند است. از سوی دیگر «سرجوخه» با روایت دو قصه موازی، بـه زندگی دو شخصیت غلامرضا و کیان کـه از دو طبقه اجتماعی مختلف با انگیزه‌ها و کشمکش‌های متفاوت‌اند، می‌پردازد کـه هر دو در راه رسیدن بـه عشق موانع و اتفاقات زیادی سر راه‌شان قرار می‌گیرد.
این‌که سازندگان «سرجوخه» توانستند علاوه بر شناخت درست از مسایل روز جامعه، به دور از هرگونه درشت نمایی و شعارزدگی مخاطب را به تاریخ دهه شصت و وقایع دردناکی که در کشور با حضور عوامل نفوذی شکل گرفت، هدایت می‌کند یکی از نقاط قوت مجموعه به شمار می‌آید.
مجموعه «سرجوخه» تلاش دارد برای اولین بار وقایع امنیتی که در سال‌های اخیر رخ می‌دهد به صورت نمایشی با حضور بازیگران مطرح  داستانی درخور توجه روایت کند.  در این سریال «سرجوخه»‌های ترور که اسرائیل برای رسیدن به اهداف تروریستی خود در منطقه اجیر کرده است، هدف نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند و در مقابل به نحوه فعالیت «سرجوخه»‌های مقاومت که در کشور و منطقه با خطر انداختن جان خود، امنیت را  به ارمغان می‌آورند، معرفی می‌شوند.
انتهای پیام/

source