ایسنا/قم مجالس عزاداری و سوگواری حرم مطهر حضرت معصومه (س) در ایام رحلت شهادت گونه این حضرت از سوی روابط عمومی و تبلیغات حرم مطهر اعلام شد.
مراسم رحلت شهادت گونه حضرت معصومه (س) از دوشنبه ۲۴ آبان ساعت ۱۰ صبح با آیین سیاه‌پوشان حرم مطهر با مداحی سید علی حسینی نژاد در بالاسر ضریح مطهر شروع می‌شود.
عصر دوشنبه ساعت ۱۶ آیین تعویض پرچم گنبد مطهر با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین مؤمنی و مداحی سید مهدی میرداماد در صحن امام رضا (ع) با پخش از شبکه قم و قرآن برگزار می‌شود.
مراسم سوگواره ویژه بانوان نیز عصر دوشنبه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ در شبستان نجمه خاتون با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین مؤمنی و مداحی حسن شالبافان برپا خواهد بود.
مراسم شب رحلت حضرت معصومه (س) نیز دوشنبه ساعت ۱۷:۵۰ با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی قمی، شعرخوانی سید حمیدرضا برقعی و مداحی محمدرضا بذری و مهدی رسولی در شبستان امام خمینی (ره) به همراه پخش زنده از شبکه قرآن برگزار می‌شود.
از دیگر برنامه‌های شب رحلت حضرت معصومه (س) محفل شعر «در سوگ کریمه» با اجرای محمدجواد شرافت، شعرخوانی محمد زمانی، احمد علوی و بابایی و مداحی علی انسانی و حسن شالبافان از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در شبستان امام خمینی (ره) با پخش زنده از شبکه شما برگزار می‌شود.
در شب رحلت بانوی کرامت از ساعت ۲۲ تا ۲۳:۳۰ مداحان حیدر زاده، حسینی نژاد، بنی فاطمی، تحویلدار، زمانی و ایزدی در شبستان امام خمینی (ره) عرض ارادت ویژه‌ای خواهند داشت.
صبح روز رحلت حضرت معصومه (س) نیز مراسم عزاداری از ساعت ۷ با آیین جاروکشی خادمان امام رضا علیه‌السلام در صحن امام رضا (ع) با مداحی حسن اسداللهی و حسن شالبافان آغاز می‌شود.
دسته عزای خادمان حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز از ساعت ۸ تا ۱۱ با برگزاری مراسمی در میدان میر با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین صادقی واعظ و مداحی حسن و مهدی حیدر زاده، شمس‌آبادی، میر جعفری و حبیب زاده برگزار می‌شود و مراسم ایوان آینه حرم مطهر نیز با مداحی شالبافان و حسینی نژاد خواهد بود.
مراسم قبل از نماز ظهر و بعد از نماز عصر نیز در شبستان امام خمینی (ره) با سخنرانی و مداحی همراه خواهد بود و عصر رحلت مجلس آذری زبانان از ساعت۱۵:۳۰ تا ۱۷ با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی هشترودی، شعرخوانی ولی‌الله کلامی و مداحی شهروز حبیبی در شبستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
در شام رحلت حضرت معصومه (س) نیز بعد از نماز عشا مراسمی با قرائت دعای توسل توسط هیئت جانبازان استان قم، سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین مؤمنی و مداحی سید رضا نریمانی در شبستان امام خمینی برگزار می‌شود و پس از آن از ساعت ۱۵:۳۰ آیین سنتی شمعدان گردانی با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری، مداحی مهدی سلحشور و شعر خوانی صابر خراسانی در شبستان امام خمینی (ره) اجرا خواهد شد.
گفتنی است تولید و پخش ۳۵ برنامه رسانه‌ای از شبکه‌های مختلف صداوسیمای ملی در ایام رحلت حضرت معصومه سلام‌الله علیها، برگزاری محافل عزای خانگی در قالب طرح هر محله یک خادم در ۵ استان و برگزاری مسابقه عطر سلام در سه بخش کودک، نوجوان و عمومی از ویژه‌برنامه‌های آستان مقدس فاطمی در ایام رحلت شهادت گونه این حضرت است.
انتهای پیام

source