رییس جامعه تورگردانان با بیان این‌که ایران بازار گردشگری خود را از دست نداده و تا سال ۱۴۰۲ آن را به حالت قبل از کرونا برمی‌گردانیم، گفت: چرا درباره استقبال ایرانی‌ها از واکسیناسیون کرونا آمار و اطلاعاتی به دنیا نمی‌دهید؟ گردشگران خارجی می‌خواهند بدانند بهداشت و ایمنی در ایران چه وضعی دارد.
ابراهیم پورفرج در ارزیابی وضعیت سفر گردشگران خارجی با ازسرگیری صدور ویزای توریستی و اقداماتی که برای جذب این گردشگران انجام می‌شود، به ایسنا گفت: ما  با همه بازارها شروع به گفت‌وگو کرده‌ایم، خوشبختانه ارتباط ایران با بازارهای جهانی گردشگری و شرکت‌هایی که سابقا با ایران کار می‌کردند، قطع نشده است. به‌ویژه آن‌که در این‌ مدت ارتباط و دیدارهای مجازی را تجربه و حفظ کردیم.
او افزود: البته با توجه به اخباری که در دوران کرونا از ایران پخش شد، اکنون به اعتمادسازی بیشتری در بازار جهانی نیاز داریم تا نشان دهیم امنیت بهداشتی و تزریق واکسن کووید در ایران در چه سطحی قرار گرفته است. باید به جهان از آمار واکسیناسیون ایرانی‌ها اطلاعات بدهیم. این وظیفه وزارت امور خارجه، ‌سفارتخانه‌ها، رایزن‌های اقتصادی و فرهنگی، وزارتخانه‌های بهداشت و گردشگری است. دیگر دوران دست روی دست گذاشتن گذشته است.  
رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران ادامه داد: بسیاری از مردم دنیا به واکسن علاقه نشان نداده‌اند، اما در ایران استقبال بسیار خوب بوده، ولی متاسفانه آمار و اطلاعات آن پخش نشده است. آمارهای آن فقط در شبکه‌های داخلی منتشر می‌شود؛ دنیا از کجا بداند وضع واکسیناسیون در ایران چگونه است؟ این اطلاعات باید به دست منابع اصلی برسد. حتی ما به عنوان فعال گردشگری آمار و اطلاعات دقیقی نداریم، فقط می‌توانیم اعلام می‌کنیم از واکسیناسیون در ایران استقبال خوبی شده است، یا تمام شرکت‌ها، هتل‌ها و راهنماها واکسینه شده‌ و آماده کار هستند. گردشگر و توراپراتور خارجی می‌خواهد بداند وضعیت ایمنی و بهداشت در ایران چگونه است. تمام توراپراتورهای ایرانی آماده‌اند این اطلاع‌رسانی را با آمار دقیق انجام دهند، ولی به منابع رسمی و اصلی دسترسی ندارند.
بازار گردشگری ایران را تا سال ۱۴۰۲ برمی‌گردانیم
او سپس دربار کیفیت و کمیت حال حاضرِ سفر گردشگران خارجی به ایران، گفت: با ازسرگیری صدرو ویزای توریستی، گردشگرانی از روسیه و فرانسه به ایران سفر کرده‌اند. ارزیابی حاکی از این است که با توجه به شرایط کرونا در دنیا فعلا حضور گروه‌های کوچک‌تر را در ایران شاهد خواهیم بود و پیش‌بینی‌ها بر این است که در فصل بعدی سفر به ایران، یعنی بهار ۱۴۰۱ خورشیدی (۲۰۲۲ میلادی) تعداد سفرها و گروه‌های گردشگری در ایران بیشتر خواهد شد و ‌در پاییز ۱۴۰۱ (۲۰۲۲) اگر وضع به همین منوال پیش برود و اتفاق دیگری رخ ندهد، تعداد گروه‌های گردشگری بیشتر از بهار خواهد شد که البته مستلزم انجام یک‌سری اقدامات است؛ باید در بازارهای بین‌المللی حضور جدی‌تر داشته باشیم، دوباره غرفه ایران را در نمایشگاه‌های بین‌المللی راه‌اندازی کنیم و بیشتر درباره سفر ایمن و واکسیناسیون ایرانی‌ها تبلیغ و اطلاع‌رسانی کنیم.
پورفرج بیان کرد: ما امیدواریم با همکاری دستگاه‌های متولی و مسؤول، دوباره گردشگران خارجی و گروه‌های بزرگ را به ایران برگردانیم ‌و فکر می‌کنم تا سال ۱۴۰۲ بازار گردشگری ایران را به شرایط قبل از کرونا برگردانیم.
رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران با بیان این‌که بازگشت بازار گردشگری ایران در گِرو همکاری همه بخش‌ها به‌ویژه ارائه‌دهندگان خدمات است، برای اعتمادسازی گردشگران از بخش‌های خدماتی درخواست کرد رعایت اصول و دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و همکاری کنند تا با ارائه خدمات بهتر، رضایت بیشتر گردشگران حاصل شود و اجازه دهند توراپراتورها بدون شک و تردید درباره بهداشت، ایمنی و کیفیت در بخش‌های خدماتی ایران اطلاع‌رسانی و تبلیغ کنند.
این تورگردان گفت: هرچقدر هتل، آژانس، رستوران، راهنما و راننده در کنار هم باشند و همکاری کنند، گردشگری ایران موفق‌تر خواهد بود. این همکاری باید بیشتر از گذشته باشد تا بدون لکنت و تردید از خدمات گردشگری ایران با بازار جهانی صحبت کنیم.
انتهای پیام

source