طبق تصمیم شورای فنی میراث فرهنگی، عرصه و حریم محوطه تاریخی ارجان به بهانه انتقال لوله آب مورد بازنگری و تغییر قرار خواهد گرفت.
به گزارش خبرنگار مهر، محوطه تاریخی ارجان در شرق استان خوزستان یکی از مهمترین محوطه‌های پیش از تاریخ است که آثار منحصر به فرد و گرانبهایی از آن به دست آمده است. حلقه قدرت، کشف یکی از قدیمی ترین مساجد از نوع مساجد شبستانی بخشی از یافته‌های مرتبط با این محوطه است. این درحالی است که این محوطه در سالهای اخیر دستخوش تغییرات و تعرضات مختلفی شده است به عنوان مثال در دهه ۷۰ بنای یادمانی و خشتی آن به کلی پاک شد.
تغییر عرصه و حریم محوطه تاریخی ارجان برای انتقال لوله آب!
حلقه قدرت یکی از اشیای منحصر به فرد کشف شده از محوطه ارجان
در اتفاقی جدید نیز قرار است لوله‌های آب از این محوطه تاریخی عبور کند. چون شهریور ماه امسال شورای فنی مربوط به طرح‌های عمرانی در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی تشکیل جلسه داد و اعضای آن درباره چند موضوع تصمیماتی را گرفتند که یکی از این موارد درباره مطالعات آب رسانی سد کوثر به شهرستان بهمئی در محوطه تاریخی ارجان بود.
بر این اساس قرار شد درخواست رسمی تغییر و بازنگری در ضوابط عرصه و حریم شهر تاریخی ارجان به دفتر ثبت داده شود.
گویا قرار است بر این اساس خط لوله آب از این محوطه بگذرد چون در ادامه آمده که در صورت تغییر در ضوابط و ابلاغ از سوی وزارت، عبور لوله‌های آب منطبق بر لوله‌های نفت که در حال حاضر از این محوطه تاریخی عبور کرده، انجام شود. چرا که این اتفاق از نظر شورای فنی بلامانع اعلام شده است. این در حالی است که سال ۸۵ عرصه و حریم این محوطه با دقت تمام انجام شده بود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source