به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، همزمان با سالگرد شهادت پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران، سردار رشید اسلام شهید تهرانی مقدم به میان همکاران و دوستان قدیمی ایشان رفتیم و برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های ایشان با آنها به گفت‌وگو پرداختیم، تلاش‌هایی که امروز علاوه بر اینکه امنیت مرزهای جمهوری اسلامی ایران را تأمین می‌کند، مظلومین جهان هم چشم امید به کمک آن دارند، تلاش‌هایی با اراده‌های فولادین که ابهت پوشالی ابرقدرت‌های جهان را فرو ریخت، نمونه بی‌نظیر آن موشک‌های حاج حسن بود که پایگاه آمریکایی عین‌الاسد را شخم زدند تا به جهانیان بفهماند که اگر کسی نگاه چپ به این کشور کند، عاقبت این‌چنینی خواهند داشت، به همین دلیل به‌سراغ یکی از همکاران شهید حسن تهرانی مقدم رفتیم و با او به گفت‌وگو نشستیم، او هم همانند الگوی خود گمنامی را برگزید و اجازه نداد که نامی از او برده‌ شود، برای همین از وی با عنوان «حاج هاشم» دوست و همکار این شهید یاد می‌کنیم. متن زیر مشروح گفت‌وگوی خبرنگار فرهنگی تسنیم با وی است.
با توجه به اینکه شما از دوستان نزدیک شهید تهرانی مقدم هستید در خصوص ویژگی‌های ایشان بگویید.
بسم الله الرحمن الرحیم
دوستان من را با نام حاج هاشم می‌شناسند و قریب به 27 سال توفیق خدمت کنار شهید تهرانی مقدم را دارم.
ایشان مجذوب حضرت زهرا(ع) بودند و علاقه شدیدی به خانم حضرت زهرا داشتند. هیچ نامی از شهید طهرانی‌مقدم تا سال 1390 حتی در سپاه هم وجود نداشت و کسی ایشان را نمی‌شناخت شاید نامی می‌دانستند که فرمانده موشکی برعهده ایشان است، اما کسی چهره ایشان را ندیده بود. آقای طهرانی مقدم یک مصاحبه انجام نداده بودند و اگر هم توضیحاتی را ارائه می‌کردند در آرشیو مجموعه با حفظ طبقه‌بندی بایگانی می‌شد.
 ایشان به دلیل اخلاصی که داشت؛ قدرت بازدارنگی ویژه‌ای برای کشورمان به وجود آورد. ایشان  جمهوری اسلامی ایران را از یک نقطه‌ای به اوج عزت رساند که می‌بینید مستکبرین و تمام کشورهایی که در حیطه نظامی حرفی برای گفتن دارند کوچک‌ترین تعدی نمی‌توانند به جمهوری اسلامی ایران بکنند.
اقتدار فعلی کشورمان، علاوه بر عنایت حضرت حق و رهنمودهای مقام معظم رهبری،‌ به دلیل قدرت بازدارنگی است که توسط این شهید و همکارانش در سپاه پایه‌گذاری شد، ارتقا یافت و در منطقه نیز گسترده شد که جمهوری اسلامی ایران را به قدرت منطقه‌ای تبدیل کرده است.
هیچ کشوری- حتی اگر داعیه‌دار جهانی باشد- جرأت نگاه چپ به ما را ندارد و می‌داند اگر یکی بزند 10 ضربه می‌خورد. همانگونه که دیدیم در قضیه عین‌الاسد برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم که هیچ کشوری حتی یک گلوله به آمریکا شلیک نکرده بود، جمهوری اسلامی ایران پایگاه آمریکایی -که مثل خاک کشورشان است- مورد اصابت موشک‌های خود قرار می‌دهد و جرأت ندارند کاری انجام دهند؛ چراکه می‌دانند در صورت پاسخ، پاسخی به غایت سنگین‌تر دریافت می‌کنند.
جمهوری اسلامی ایران به چه وسیله‌ای ابهت پوشالی استکار جهانی آمریکا را شکست؟ قطعاً‌ همه می‌گویند به وسیله موشک‌های ساخت شده توسط شهید تهرانی مقدم. ایشان تلاش کرد، عرق ریخت و بحث موشکی ما را به چنین درجه‌ای رساند. اگر شهید مقدم نبود و در این نقطه قرار نمی‌گرفت کسی به این موضوع توجه نمی‌کرد و نمی‌توانستیم این‌چنین به این افتخارات برسیم.
* دفاع مقدس نقطه پرواز شهید تهرانی مقدم بود/ شاهکار حاج حسن در پاسخ به موشک‌پرانی‌های بعثی‌ها
ما دیدیم در دفاع مقدس دشمن با هواپیماهای جنگی و موشک‌های خود به قصد تحمیل اراده‌ی خود شهرهای ما را مورد اصابت قرار می‌داد و شهید تهرانی مقدم با محدودیت‌هایی که داشت چنان عملیات مقابله به مثل را مدیریت کرد که دشمن به هدفش نرسید.
بنابراین آقای مقدم پس از جنگ نقش محوری در صنایع موشکی به منظور همراه کردن مسئولین جمهوری اسلامی در حمایت از این صنایع داشت که شکوه و عظمت امروز موشکی از آن حمایت‌هاست که این حمایت‌ها به منطقه هم رسید و اکنون محصولات شهید تهرانی مقدم در دست مردان جهاد، قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده است.  
 * شهید تهرانی مقدم به مجاهدان سایر کشورها هم ایستاگی آموخت/ همه ظرفیت‌های نظام، پای کار حاج حسن آمدند تا موشکی شکل گرفت
آن هم نه آنکه سلاح‌ها را در اختیار آنها قرار دهیم، -که پس از محاصره برای ارسال سلاح دچار مشکل شویم- بلکه حاج حسن فرمول را به آنها آموزش داد، آنها را خودکفا کرد و ایستادگی در مقابل دشمن را به آنها آموخت.
همه افراد از جمله وزارت دفاع،‌ نیروی هوایی و همه و همه در موفقیت شهید تهرانی‌مقدم نقش داشتند و ایشان را همراهی کردند و شهید تهرانی مقدم از این وضعیت بهترین استفاده را کرد. اما ناگفته نماند اگر ایشان از آبروی خود مایه نمی‌گذاشت و تلاش نمی‌کرد طبق روال عادی پیش می‌رفتیم و نمی‌توانستیم به این درجه در موشک‌سازی برسیم.
شهید طهرانی‌مقدم فقط در زمینه موشکی فعالیت داشتند؟
شهید طهرانی‌مقدم علاوه بر ساخت موشک در زمینه پهپادها هم دغدغه داشت و می‌گفت باید در این زمینه نیز به خودکفایی برسیم. چراکه موشکی که قرار است در برد 2 هزار کیلومتری در تل‌آویو اهدافی را مورد اصابت قرار دهد آنلاین با پهپاد گزارش محل اصابت، قدرت تخریب و تلفات احتمالی را گزارش کند.
ما در زمان دفاع مقدس این مشکل را داشتیم که پس از اصابت موشک مدت زمانی طول می‌کشید که بفهمیم این موشک چه آثار تخریبی داشته است. برای همین ایشان با کمک همه متخصصین، پهپادها را طراحی کردند.
* شهید تهرانی مقدم بسیاری از کارخانه‌های نیمه تعطیل را هم احیا کرد/ زیرکی پدر موشکی در توزیع ساخت قطعات در سراسر کشور
شهید طهرانی‌مقدم به قول معروف از زیرپله‌ای‌ها تا بسیاری از کارخانه‌های بزرگ در سراسر کشور کمک می‌گرفت و همه آنها را درگیر کار خودش می‌کرد. نقشه‌ای را به کارخانه‌های مختلف اعلام و رقابت برای ساخت آن قطعه ایجاد می‌کرد. ایشان می‌گفت زمانی که چهار مهندس با همدیگر رقابت کنند قطعاً محصول بهتر، زودتر و ارزان‌تر ارائه می‌شود.
 شهید طهرانی‌مقدم علاوه بر این ماجرا کارخانه‌های نیمه تعطیل را هم احیا می‌کرد و باعث شده بود برخی از آنها سه شیفته کار کنند.
این اقدام شهید یک تیر با چند نشان بود که هم ما به هدفمان می‌رسیدیم و هم کارخانجات به نان و نوایی می‌رسیدند. الان به این نکته رسیده‌ام که توزیع ساخت قطعات در سراسر کشور توسط شهید تهرانی مقدم بسیار زیرکانه بود که اگر دشمن به وجود یک جا پی برد و خدای نکرده آنجا را تخریب کرد؛‌ جاهای دیگری وجود داشته باشند که آن قطعات را تولید کنند.
شهید طهرانی‌مقدم امروز اراده می‌کرد بیش از 50 کارگاه آن قطعه را تولید می‌کردند که در نوع خودبی‌نظیر است. به جرأت می‌توانم بگویم جمهوری اسلامی ایران در بحث موشکی مدیون شهید حاج حسن تهرانی‌مقدم به عنوان محور این موضوع بود. البته دوستان ایشان هم این موضوع را دنبال کردند و ارتقا دادند تا جایی که می‌توانیم به صورت رگباری موشک بزنیم.
* توصیه شهید به همکاران که باید کار را تحویل بدهیم و بدون توقع از درب پشتی خارج شویم
شهید تهرانی مقدم در جمع همکاران چه توصیه‌هایی داشتند؟
ایشان هیچ‌گاه  به انجام مصاحبه قائل نبودند و دوست نداشتند اعلام کنند که چه کاری انجام داده‌اند. به همکاران خود می‌گفتند که چراغ خاموش کار می‌کنیم اگر هم آماده شد آن را تحویل می‌دهیم بدون آنکه کسی بفهمد و ما را بشناسد، از درب پشتی خارج می‌شویم. ما برای تشکر و قدردانی کسی این کار را نکرده‌ایم و فقط و فقط باید خدا را مورد توجه قرار دهیم.
 ایشان می‌گفت رهبر عزیز انقلاب اسلامی عین آقا امیرالمومنین (ع) است و باید آقای ما و این نایب امام زمان(عج) دستش در برابر دشمن پر باشد که اگر دشمن حرف اضافی زد و جسارتی کرد با موشک‌ پاسخ درخور به آنها بدهیم.
با توجه به شناخت بسیار زیاد حضرتعالی، خواهشمندیم خاطرات خود را از شهید تهرانی مقدم بفرمایید؟
برخی شب‌ها در کویر-که شب‌های بسیار سردی دارد- کنار هم بودیم. یک شب دمای داخل چادر 20 درجه زیر صفر بود- و با وجود آنکه در حدود 100 کیلومتری ما مکان استراحتی پیدا می‌شد- ایشان گفت باید اینجا چادر بزنیم و همین‌جا شب را سپری کنیم. می‌گفتند اگر فردا روزی که جوان‌های مردم را آوردیم، خودمان این شرایط را قبلش درک کرده باشیم و شرایط مناسبی را برایشان فراهم کنیم. باورتان نمی‌شود بخار دهان ما در سقف چادر به قندیل تبدیل می‌شد و پس از آن به روی صورتمان می‌ریخت اما این شهید هیچی نمی‌گفت. در این شرایط چند ساعت قبل از اذان صبح ایشان بیرون از چادر وضو می‌گرفت و به نماز شب می‌پرداخت. پس از اذان صبح نماز جماعت و زیارت عاشورای جمعی را دنبال می‌کرد و پس از آن هم ورزش همگانی. این اتفاق کار روزمره‌ ایشان بود.
* علاقه شدید شهید تهرانی مقدم به حضرت زهرا(س)/ گزارش عملکرد فعالیت موشکی را تقدیم امام رضا(ع) می‌کردند
ایشان در ولادت و شهادت ائمه اطهار(علیهم‌السلام) بسیار دقت داشت چنان مراسم می‌گرفت و غرق در شادی یا غم می‌شد که در نوع خود بی‌نظیر بود. جالب‌تر اینکه اگر می‌خواستیم در مورد هر یک از ائمه اطهار(علیهم‌السلام) از ایشان کسب اطلاعات کنیم همانند یک عالم ربانی یک ساعت در خصوص ایشان صحبت می‌کرد بدون آنکه در جلسات مختلف تکراری صحبت کند. البته نسبت به حضرت زهرا (س) نگاه ویژه‌ای داشت.
شهید تهرانی مقدم هر از چند گاهی می‌گفتند فرمانده ما حضرت امام رضا(ع) است برای همین هر پروژه جدیدی که شروع می‌کنیم ابتدا باید خدمت امام رضا(ع) برسیم و پس از آن در ادامه پروژه گزارشی را خدمت امام رضا(ع) بدهیم و پس از تکمیل شدن هم خبرش را به امام هشتم بدهیم. معتقد بود که این کار باعث می‌شود امام رضا(ع)گره‌های مشکلات پروژه را باز می‌کنند.
* ماجرای جالب قول به رهبری و تولید سوختی محرمانه که در دنیا بی‌نظیر است
شهید طهرانی‌مقدم در بحث شیمی کاری کرد که در نوع خود بی‌نظیر است. ایشان به مقام معظم رهبری قول داده بود که فعالیتی را به کمک فردی شیمی‌دان انجام دهد. اما متأسفانه آن فرد نتوانست آن کار را به درستی انجام دهد. ایشان گفت به دلیل اینکه به حضرت آقا قول دادم باید کار را تمام کنم. با وجود اینکه شهید، دروس شیمی را نخوانده بود، در هر مکانی که حضور داشت یک آزمایشگاه شیمی می‌زد و بیش از هزاران فرمول شیمی را آزمایش می‌کرد و در نهایت به نتیجه رسید.سوختی را تولید کردند که در دشت‌های بسیار بزرگ بدون کوچکترین مشکلی موتور موشک را روشن می‌کند. جالب است که این اختراع شهید طهرانی مقدم بی‌نظیر است اما به دلیل محرمانه بودن نمی‌توانم تمام ابعاد آن را اعلام کنم.
هر زمان که به خدمت مقام معظم رهبری می‌رفتند اگر ایشان انتظاری داشتند خودش را به آب و آتش می‌زد تا انتظار حضرت آقا را برآورده کند. دیدیم که رهبر معظم انقلاب هم در پیامشان به این نکته اشاره کردند.
شهید تهرانی مقدم بسیار نسبت به خانواده شهدا و پرسنل توجه داشت. بارها شده بود به من می‌گفت که این کار وظیفه تو نیست، اما به واسطه اینکه درگیر کاریم شما مراقب باش که این خانواده شهدای مجموعه لَنگ نمانند و نیازی نداشته باشند که باید در قیامت جوابگوی آنها باشیم.
 مثلا بازنشسته‌ای که سال 82 و یا 83 کارش تمام شده بود اگر در بیمارستان بود به او سرکشی می‌کرد و وقتی که از ماجرای بی‌پولی فرد خبردار می‌شد قطعا به او کمک می‌کرد و چنان با او برخورد می‌کرد که روحیه‌ای مضاعف در ایشان ایجاد می‌شد.
شهید حسن طهرانی‌مقدم در 6 آبان ماه 1338 در محله سرچشمه، تهران متولد شد و پس از طی تحصیلات مقدماتی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد. ایشان که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران، به عضویت این نهاد درآمده بود، در دوران جنگ ایران و عراق، نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار واحد توپخانه در سپاه بود. پس از آن شهید تهرانی مقدم مسئولیت واحد توپخانه را به حسن شفیع‌زاده واگذار کرد و به یگان موشکی سپاه پاسداران رفت و مسئولیت این یگان را برعهده گرفت. او همچنین در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه پاسداران تأثیرگذار بود.ایشان با پایان جنگ، وارد حوزه تحقیقات و توسعه فعالیت‌های موشکی در سپاه پاسداران شد و مسئولیت ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه را برعهده گرفت.
——————————-
گفتگو از محمد کربلایی اسماعیل
——————————–
انتهای پیام/

source