ایسنا/قم مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: در دورانی که وهابیت و اندیشه‌های تکفیری‌ها و نگارش کتاب المنار با این تفکرات، جهانیان را نسبت به اسلام بدگمان کرده بودند، علامه شروع به نگارش المیزان کرد و اگر المیزان نبود امروز کتاب تفسیر «المنار» با افکار ضد شیعه و تکفیری کل دنیا را گرفته بود.
آیت‌الله احمد عابدی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی، امروز، ۲۴ آبان‌ماه در نشستی که به‌مناسبت چهلمین سالگرد ارتحال علامه سیدمحمدحسین طباطبایی(ره) در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، بیان کرد: علامه طباطبایی از نظر شخصیت بی‌نظیر و اخلاق‌مدار بود؛ ایشان نقطه عطف عرصه علم و تفسیر به‌شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه علامه طباطبایی با سعه‌صدر و صبوری در برابر توهین‌ها و بی‌احترامی‌ها سکوت می‌کرد، افزود: علامه طباطبایی بسیار مورد اذیت و اهانت قرار گرفت، اما با اخلاق الهی با همه آن‌ها برخورد می‌کرد و لذا این‌گونه خداوند ایشان را عزیز کرد.
عابدی با اشاره به اینکه در زمان زیست علامه طباطبایی، فلسفه نزد مردم محبوب نبود، اما ایشان با تقدس و معنویت خویش وجهه بسیارخوبی برای فلسفه و عرفان ساخت، تصریح کرد: علامه طباطبایی نسخه منحصر و مفرده در قاموس روحانیت به‌شمار می‌رود.
وی در خصوص وجهه علمی علامه(ره)، اظهار کرد: علامه در دورانی تفسیر المیزان را به نگارش درآورد که فقر علمی در آن دوران بیداد می‌کرد علاوه بر این قرآن، ترجمه و تفسیر قرآن بسیار مهجور بود.
عابدی بیان کرد: هیچ کتابی به اندازه المیزان در رفع مهجوریت قرآن تأثیرگذار نبوده است و این کتاب سبب تأسیس دانشگاه‌ها و دانشکده‌های قرآنی و از جمله پدید آمدن رشته‌های علوم قرآنی شد. لذا، می‌توان گفت کلیه دانشجویان علوم قرآنی و علمای تفسیر قرآن کریم بدون شک مرهون و مدیون علامه طباطبایی هستند.
وی گفت: انگیزه شروع کتاب المیزان توسط علامه طباطبایی بدون شک معنویت و خداوند بوده است که چنین تأثیرگذار بوده است؛ در دورانی که وهابیت و اندیشه‌های تکفیری‌ها و نگارش کتاب المنار با این تفکرات، جهانیان را نسبت به اسلام بدگمان کرده بود، علامه شروع به نگارش المیزان کرد.
عابدی با بیان اینکه تفسیر المیزان افتخار تشیع، دنیای اسلام و روحانیت است، تصریح کرد: اگر المیزان نبود امروز المنار با افکار ضد شیعه و تکفیری کل دنیا را فراگرفته بود، المیزان جلوی رشد تفکر تکفیری که در کتاب المنار به نگارش درآمده بود را گرفت. 
وی بیان کرد: قلم و سبک نگارش علامه طباطبایی با همه شاگردان خود از جمله شیوه و سبک نگارش شهید مطهری، حسن‌زاده آملی و دیگر شاگردانش متفاوت بوده است، از همه مهم‌تر اطلاعات و دانش بی‌کران علامه طباطبایی جز با عنایت و لطف خداوند توجیه‌پذیر نیست.
عابدی با اشاره به کتب «اصول فلسفه و روش رئالیسم» و «بدایه الحکمه»، گفت: علامه طباطبایی با نگارش این دو کتاب به مبارزه با تفکر کمونیستی و مارکسیستی پرداخت، لذا می‌توان گفت اگر این کتب نبودند در حوزه علمیه تفکر مارکسیستی رشد پیدا می‌کرد و بسیاری از مردم در دامان کمونیست می‌افتادند.
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی با اشاره به اینکه علامه نسل جوان را از خطرات احتمالی مصون نگه داشت، بیان کرد: این دارالقرآن در تلاش برای ادامه راه علامه طباطبایی برای گسترش فرهنگ قرآن و عترت در جهان است.
وی با اشاره به برگزاری همایش «حکیم الهی» در روز پنج‌شنبه، ۲۷ آبان‌ماه در قم، گفت: این همایش ویژه بزرگداشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی و سیدمحمدحسن الهی و شاگرد گرانقدرشان علامه حسن‌زاده با سخنرانی آیت‌الله تحریری و حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهیان و جمعی از علما و اساتید حوزه علمیه در دارالقرآن علامه طباطبایی از ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد.
انتهای پیام

source