به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ ‌‌آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و دست اندرکاران مجموعه فقهی موسوعه علامه محمدحسین آل کاشف الغطاء گفت: از تلاش مستمر و مجاهدانه و مثمر ثمر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ریاست برادر عزیر و بزرگوار حجت الاسلام والمسلمین لک زایی و همکاری دوستان فاضل، پژوهشگر، محقق و خستگی‌ناپذیرشان به خاطر اقدامات یکی پس از دیگری که آثارش نه تنها در حوزه علمیه بلکه در مراکز علمی ظهور و بروز پیدا‌ می‌کند، تشکر‌ می‌کنم.
وی با تأکید بر ضرورت احیا و تصحیح آثار بزرگان، یادآور شد: اگر افرادی مثل شما بزرگواران آستین همت بالا بزنند و آثار بزرگان، هم تصحیح و هم در معرض دید متفکران قرار گیرد، آثار و نتایج بسیاری خواهد داشت.
رئیس جامعه مدرسین حوزه عنوان کرد: گزارش فعالیت‌های معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی این دفتر برای من موجب اعجاب شد که شخصیت‌های ما در گذشته چقدر عمرشان برکت داشته و خداوند توفیق نصیبشان کرده است؛ این همه تنوع، عمق و دقت نشان‌ می‌دهد علما در متن جامعه بودند و این آثار را در یک شرایط انزوا ننوشته‌اند و در عین حال که با جامعه در ارتباط بودند نیازهای جامعه را رصد‌ می‌کردند و به مسائل علمی و سنتی حوزه هم‌ می‌پرداختند.
وی با اشاره به اینکه ارزش کار شما در آینده که این آثار به عنوان کتب مرجع مورد استفاده قرار گیرد، شناخته‌ می‌شود، گفت: نگاه احیاکننده به تراث گذشته کارهای بزرگی را به انجام‌ می‌رساند و این آغاز یک مسیر بزرگ است که شما آن را دنبال‌ می‌کنید و فعالیت‌های شما به عنوان یک حسنه نزد خدا ثبت خواهد شد.
‌‌آیت‌الله حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به ضرورت ارتقای سطح علمی طلاب، گفت: امروز طلاب راه سختی در پیش دارند، از این رو نباید به معلومات سطحی بسنده کنند؛ فراز و فرودها در راه دستیابی به علم لازم است و برای کاشف الغطاء شدن سختی‌‌‌ها لازم است، البته رسیدن به این جایگاه دست یافتنی است، اما همت بلندی‌ می‌طلبد.
رئیس جامعه مدرسین حوزه با اشاره به اینکه برخی از طلاب از مسیر طلبگی خود ناامید‌ می‌شوند و خیال‌ می‌کنند رسیدن به علم دست نایافتنی است و امیدشان را نسبت به آینده از دست‌ می‌دهند، مطرح کرد: این در حالی است که امکانات تحقیقی که در اختیار نسل جدید حوزه وجود دارد نسبت به نسل ما و گذشته قابل قیاس نیست؛ علامه امینی در راستای گردآوری منابع کتاب «الغدیر» مسافرت‌های بسیاری انجام دادند، اما امروز همه امکانات و منابع به صورت نرم‌افزاری در اختیار همگان قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: امروزه شرایط تحقیق و پژوهش علمی فراهم‌تر از گذشته است و اگر کسی در این عصر از این نظر دست از تحقیق بردارد و کنار بایستد و نظاره‌گر و بی تفاوت باشد، هم به حوزه و هم به خودش و هم آینده جهان اسلام ظلم کرده است.
‌‌آیت‌الله حسینی بوشهری در ادامه با تقدیر از مجموعه فقهی موسوعه علامه محمدحسین آل کاشف الغطاء، این مجموعه فقهی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: گاهی اوقات عده‌‌ای قصد دارند فقه و کلام ما را به چالش بکشند، اما آنگاه که با این آثار روبه رو شوند، عظمت علمی شیعه را در خواهند یافت؛ بحمدالله کار بزرگی صورت گرفته و آن را ارج‌ می‌نهم و ان‌شاءالله که این خدمات با توفیقات بیشتر ادامه پیدا کند. تحلیل و مقابله با کتاب‌‌‌ها وقت‌ می‌برد و کارعادی نیست و هرکسی که سررشته‌‌ای با کارهای پژوهشی داشته باشد، عمق فعالیت شما را درک خواهد کرد.
در ابتدای این دیدار نیز، حجت الاسلام نجف لک زایی، معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: یکی از کارهای مرکز احیای آثار اسلامیِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصحیح و احیاء آثار بزرگان است و یکی از این کلان پروژه‌‌‌ها آثار علامه محمد حسین کاشف الغطاء بود که به 3 موسوعه آثار کلامی، آثار فقهی و موسوعه آثار اجتماعی و سیاسی و تاریخی تقسیم‌ می‌شود.

انتهای‌پیام/

source