به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فیلم سینمایی «منصور» به کارگردانی سیاوش سرمدی و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی از تولیدات جدید سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که از 19 آبان اکران خود را در سینماهای سراسر کشور آغاز کرده است.
این فیلم برشی از زندگی شهید منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. فرماندهی که این سمت را از سال 1365 تا زمان شهادتش در دی ماه 1373 برعهده داشت و منشأ خدمات فراوانی در نیروی هوایی شد.
در همین ارتباط، مجید گرجیان فیلمبردار فیلم «منصور» درباره چگونگی حضور در این اثر سینمایی به خبرنگار تسنیم، گفت: من از چند سال پیش با آقای شعبانی تهیه‌کننده فیلم منصور آشنایی داشتم، اما از آن جایی که منصور اولین فیلم بلند آقای سرمدی بود تجربه همکاری با ایشان را نداشتم. این را از خوش‌شانسی خودم می‌دانم که معمولاً با دوستانی که به اصطلاح فیلم‌اولی  یا فیلم‌دومی هستند کار کرده‌ام. البته با کارگردان با‌تجربه‌ای که به نسل قبل‌تر از خودم تعلق دارند نیز تجربه همکاری دارم اما کار کردن با جوانان و شنیدن ایده‌های خلاقانه آنها همیشه برایم لذت‌بخش بوده است.
وی درباره شیوه فیلمبرداری این اثر و چالش‌های پیش‌روی خود نیز گفت: سیاوش سرمدی تجربه زیادی در سینمای مستند دارد و همواره در ساخت آثار مستند هم به دنبال تجربه های بدیع بوده است. او در اولین فیلم خودش هم دوست داشت تا این نگاه جدید را در فضا و فرم فیلم «منصور» داشته باشد که به نظرم موفق بود. به همین خاطر شیوه دوربین روی دست برای فرم فیلم انتخاب شد که به حس مستند و بی‌واسطه بودن فیلم کمک کند.از سوی دیگر شیوه نورپردازی هم به شکلی بود که به درستی به این فضای مستندگونه کمک می‌کرد. یعنی یک نورپردازی طبیعی که حس خاص و ویژه‌ای را در مخاطب ایجاد نکند امیدوارم به عنوان فیلمبردار توانسته باشم در رسیدن به این وضعیت  کمکی کرده باشم.
وی درباره سخت‌ترین سکانس‌هایی که در «منصور» فیلمبرداری کرده است هم گفت: از نظر من «منصور» با وجود فرم مستندگونه‌ای که دارد فیلمی است که در همه عناصر سینمای داستانی از جمله طراحی صحنه و لباس، گریم، فیلمبرداری، موسیقی، نور، بازیگر و میزانسن واجد مناسبات و عناصر حرفه‌ای است.  فیلمبرداری منصور برای من از همه فیلم‌هایی که تاکنون کار کرده‌ام سخت‌تر و متفاوت‌تر بوده است به همین خاطر همه سکانس‌های «منصور» برای من سختی‌ها و چالش‌های خاص خودش را داشت.
گرجیان در ادامه گفت: علاوه بر اکران در جشنواره فجر سال گذشته، به تازگی هم فیلم را در اکران عمومی دیده‌ام. منصور فیلم مهم و تازه‌ای است و در سینمای ما که در سال‌های اخیر، بیشتر سوژه‌ها اجتماعی و خانوادگی است، چنین تجربه‌هایی غنیمت است.
وی افزود: منصور روایتگر بخشی از زندگی یکی از شخصیت‌های برجسته دوران دفاع مقدس در نیمه دهه شصت است که در دوران فرمانده خود کارهای بزرگی انجام داده است. در  آن دوران فضای جنگ بر جامعه حاکم بود و اصولاً همه  مسائل کشور و مناسبات اجتماعی تحت‌الشعاع ماجرای جنگ قرار داشت. طبیعی است که رنگ‌آمیزی فیلم هم چه در جزئیات صحنه و لباس و چه در اتالوناژ نهایی فیلم از این  قاعده مستثنا نبود در اصلاح رنگ نهایی فیلم، بنا را بر این گذاشتیم که خیلی از رنگ‌های شاد و گرم در فضای فیلم استفاده نکنیم.
 وی در پایان گفت: اگر بخواهم به علاقه‌مندان به سینما و جوانان پیشنهادی داشته باشم می‌گویم منصور را ببینید چون زندگی شخصیتی را روایت می‌کند که در روزگار ما از آنها کمتر نشانی یافت می‌شود. پس برای نسل جدید، دیدن این‌گونه فیلم‌ها حائز اهمیت است؛ دیدن قهرمان‌هایی که در روزگاری سخت دست به کارهای بزرگی زدند که همچنان در زندگی ما  تاثیر آن دیده می‌شود.
انتهای پیام/

source