به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اولین نشست رؤسا و معاونان پژوهشی موسسات عالی آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی  طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی با سخنرانی غلامعلی حدادعادل و جمعی از شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.
حداد عادل در این جلسه عنوان کرد: برای تحول در علوم اسلامی، دو کار مهم در جنبه مطالعاتی و مدیریتی باید انجام دهیم.
وی با بیان اینکه کار اول در حوزه مطالعاتی است افزود: در این بخش باید مشخص کنیم، دنبال چه هستیم و یکی از کارهایی که باید انجام شود، طرح مبانی علوم انسانی غربی‌ها در دانشگاه است و سپس اینکه نقدهایمان را هم نسبت به آن ارائه دهیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: کار دیگری که باید صورت گیرد، شناخت از فلسفه‌های علوم انسانی در رشته‌های مختلف است. وقتی مبانی آن را مطرح کردیم و شناخت درست پیدا کردیم، آن گاه آن‌ها را هم نقد کنیم و مشخص کنیم که با مبانی مبتنی بر تفکر اسلامی و جهان بینی چه تحولی در حوزه علوم انسانی خصوصا از نظر کارآمدی آن به وجود خواهد آمد.
وی گفت: اما در بخش مدیریتی از جهتی باید خوشحال بود که مؤسسات مختلفی در قم، اصفهان و… احساس مسئولیت کردند و یک باره 100 دست برای کمک دراز شده، ولی باید مدیریت حساب شده‌ای صورت گیرد.
حداد عادل افزود: آثار زیادی از مؤسسات مختلف در قم و تهران در حوزه علوم انسانی و اسلامی منتشر می‌شود ولی این آثار زمانی در جامعه و دانشگاه تحول ایجاد می‌کند که در دانشگاه راه پیدا کند لذا باید اضلاع تحول اسلامی سازی شناسایی شود و هرکدام از دستگاه ها وظایف‌شان مشخص شود و در این رابطه حوزه پیش قدم شده و ستاد راهبری تحول اسلامی سازی علوم انسانی در حوزه هم راه اندازی شده است.
حدادعادل گفت: ما باید بین کارهای پراکنده اتصال و پیوند برقرار و تلفیق ایجاد کنیم و این امر زمانی انجام می‌شود که از ظرفیت‌های هم دیگر آگاه شویم.
وی افزود: مشکل ما در بحث تحول اسلامی سازی علوم انسانی به مسائلی چون فقدان مدیریت کلان و عدم اتصال بین کارهای پراکنده و بی‌ارتباطی و عدم آگاهی از فعالیت مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی برمی‌گردد.
* ضرورت هم افزایی همه مراکز علمی و دانشگاهی در امر گفتمان سازی
حجت الاسلام نجف لک‌زایی، معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه این مراسم تصریح کرد: این هم‌افزایی نشان از عزم همه مسئولین دانشگاه‌ها دارد و ما در بحث اسلامی سازی علوم انسانی بسیار جدی هستیم و این کار باید با جدیت ادامه پیدا کند.
وی افزود: در وزارت علوم هم برای اسلامی سازی علوم انسانی حرکت بسیاری خوبی شروع شده  و با توجه به تشکیل مجمع پژوهشگاه‌های علوم انسانی اسلامی امیدواریم به نتیجه خوبی برسد.
* تنها نباید به تولید آثار توجه کنیم
حجت الاسلام ابوالحسن نواب ،رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی نیز در این نشست هم‌اندیشی با بیان اینکه آثاری که در قم تولید می‌شود باید قابلیت استفاده در کشورهای دیگر را هم داشته باشد گفت: داشتن ابزار برای انتقال فکر لازم است.
وی با بیان اینکه هر اثری که در بوستان کتاب منتشر می‌شود، یک نسخه از آن در فاصله اندکی به وسیله دستگاه‌های امنیتی و تحقیقاتی آمریکا آرشیو و بر روی آن کار می‌شود گفت: تنها نباید به تولید آثار توجه کنیم، نشر آن اثر و انتقال به جهان و مراکز علمی دنیا، گامی فراتر و مهمتر است که باید از طریق ابزارهای موجود در حوزه نشر به آن توجه جدی کرد تا شاهد اثر بخشی تولیدات در حوزه اسلامی سازی علوم انسانی باشیم.
* به دنبال تولید آثار چند زبانه باشیم
حجت الاسلام مقیمی، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه نیز در این هم‌اندیشی گفت: باید به دنبال تولید آثار چند زبانه باشیم و معتقدم کار دشواری نیست و با توافق مراکز امکان پذیر است.
وی افزود: هر کتابی که انتشار می‌دهیم باید چکیده آن را هم به چند زبان منتشر کنیم و همین می‌تواند گامی برای ترویج آن اثر باشد.
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه با اشاره به راه اندازی دبیرخانه گفتمان انقلاب و اسلامی سازی علوم انسانی در حوزه به همت مدیر حوزه‌های علمیه گفت: این دبیرخانه برای پاسخ‌گویی به نیازهای نظام، جامعه و کشور طراحی شده است.
وی بیان داشت: قالب آثاری که در حوزه گفتمان وجود دارد، در مورد پاسخ به نیازهای جامعه است. در این دبیرخانه اولویت ما طرح‌های راهبردی و کاربردی است که بتواند دردی از جامعه را حل و فصل کند.
حجت الاسلام والمسلمین مقیمی گفت: ستاد راهبری بین وزارت خانه علوم و حوزه راه‌اندازی و تفاهم نامه‌ای هم امضاء شده و برای طرح گفتمان از آن ستاد هماهنگی می‌توان استفاده خوبی کرد و این مسئله گامی برای تسهیل ارتباط وزارت علوم و حوزه در بحث گفتمان است.
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: همه این کارها، برای ابلاغ و پیام در حوزه گفتمان سازی، اسلامی سازی علوم انسانی در جهان است و باید تلاش کرد این کار به نتیجه دلخواه برسد.
* برگزاری اولین رزمایش سرمایه علمی انقلاب اسلامی
حجت الاسلام عبدالرسول هاجری، مسئول دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه هم در این هم‌اندیشی گفت: تا به امروز 28 دانشگاه و پژوهشگاه در طرح گفتمان عضو هستند و سالی یک بار این همایش به میزبانی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود که این میزبانی این بار به دانشگاه باقرالعلوم(ع) و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی، واگذار شده است.
وی بیان داشت:گفتمان علمی انقلاب اسلامی سازمانی ندارد و هدف از طرح گفتمان انقلاب اسلامی، معرفی روشمند آثار فاخر و برگزیده حوزه و دانشگاه در عرصه علوم انسانی و اسلامی است و در این رابطه، طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی تلاش می‌کند آثار برتر حوزه در مراکز علمی را به سایر مراکز علمی دنیا بشناساند.
مسئول دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه، بیان داشت: طرح گفتمان علمی انقلاب، برای معرفی روشمند آثار برگزیده و منتخب اندیشمندان به مجامع علمی داخل و خارج کشور باید چند کار انجام دهد که از جمله آن‌ها شناسایی آثار برتر در مراکزعلمی، معرفی آثار در قالب کتاب، سامانه نرم افزاری کتاب شناخت، برگزاری نشست‌های علمی و نظریه‌پردازی در مراکز دنیا، دانشگاه و مراکز علمی حوزه و راه اندازی کتابخانه تخصصی در حوزه علوم انسانی اسلامی است.
وی بیان داشت: از همه مراکز در چند مورد درخواست و پیشنهاد داریم که باید بدان توجه داشته باشند و آن را انجام دهند که از جمله در بخش ارسال اطلاعات و فهرست مؤلفان، اعزام اساتید برای برگزاری نشست‌ها، چاپ دو جلد کتاب و… است.
در ادامه این نشست نیز برخی دیگر از روسا و معاونان پژوهشی موسسات عالی آموزشی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی به سخنرانی و بیان نظرات پرداختند.
انتهای پیام/

source