درگیری آمریکا و اروپا با نیروهای داعش و القاعده در آفریقا سوژه امروز اکونومیست است؛ از سویی روزنامه دی ولت آلمان به اعتراضات اروپاییان به محدودیت‌های کرونایی پرداخته است.
به گزارش ایسنا، مهمترین عناوین روزنامه‌های جهان در روز سه شنبه ـ ۲ آذر ماه ـ به روایت آلبرت کوچویی ـ گوینده پیشکسوت ـ به شرح زیر است:

افغانستانی دیگر
داعش آفریقایی، در تدارک حمله به اروپا

اکونومیست نشریه انگلیسی نوشت: برای چیره شدن بر شورشیان در ساحل آفریقا، غرب باید از اشتباهات گذشته درس بیاموزد و افغانستانی دیگر، به جا نگذارد. بیش از نه هزار سرباز اروپایی و آمریکایی در خط مقدم جنگ در ساحل آفریقا هستند. جنگی علیه القاعده و  داعش. از آن سو، آن‌ها هم در تدارک حمله علیه اروپایی‌ها و آمریکایی‌هایند. هرسال در چنین ماهی در لندن، پاریس و واشنگتن اروپاییان و آمریکاییان، برای ادای احترام به سربازان قربانی شان  در فرامرزهایشان گرد می آیند. این بار آمریکا برای سه هزار و پانصد سرباز قربانی‌اش در افغانستان به سوگ خواهد نشست. افغانستانی دیگر در آفریقا به جا خواهد ماند؟

تظاهرات تا بروکسل
داعش آفریقایی، در تدارک حمله به اروپا

دی ولت در آلمان نوشت: اتحادیه اروپا درصدد اعمال محدودیت‌ها به سبب گسترش کرونا است. از آن سو، معترضان، در اعتراض به محدودیت‌ها، خود را به بروکسل رسانده‌اند. تظاهرات در اروپا، دارد به خشونت کشیده می شود.
و نگاه دیگر به هند است. رو گرداندن نارندرا مودی از قوانین نوسازی کشاورزی در هند، نشانگر نگرانی نخست وزیر از انتخابات در راه است.
همچنین در این روزنامه آمده است: نگاه تحلیلگران اقتصادی به بدهی‌های جهانی است. می گویند، راه گریزی از دام بدهی جهانی نیست. هر اتفاقی در اقتصاد جهانی بیفتد، تورم و رشد آن، سد راه است.

فرانسه عبوس
داعش آفریقایی، در تدارک حمله به اروپا

اکونومیست انگلیسی نوشت: چرا فرانسه این چنین عبوس و گرفته است؟ به گفته تندروهای راستگرا، این نشانه مرگ فرانسه است. فرانسه دارد کارخانه‌ها و مشاغلش را از دست می‌دهد. تجارت های کوچک، از دست رفته اند. زبان و چشم اندازهایش به باد می روند. فرانسه، مراقب مرزهایش نیست. اعتبارش را در جهان به از دست می دهد. اضطراب، فرانسه را تسخیر کرده است. انگشت اتهام باید به سوی انتخابات در راه برود. این خصلت دیرین فرانسوی ها است یا ساختار سیاسی آن؟ فرانسه، درمانده است. به هر یک از گفت و گوها یا مناظره ها در فرانسه نگاه کنید، همه از سقوط فرانسه دم می زنند. پنج نامزد حزب راست جمهوری، همه بر این باورند که بحران دامنگیر فرانسه شده است.

در حاشیه خبرهای امروز آمده است:
جایگاه سوخت در فضا
داعش آفریقایی، در تدارک حمله به اروپا

با این عنوان بخش فضای روزنامه گاردین می نویسد: در طرحی تازه، سوخت موشک ها از زباله های فضایی پراکنده شده در فضا، تامین خواهد شد. تلاش بین المللی در پی جمع آوری زباله های خطرناک فضایی و بازیافت آن است. مدار زمین اکنون در چنگ ذره های زائد؛ تکه ها و انبوه زباله های فضایی است. از جمله سفینه های کهنه و قدیمی، ماهواره های از کار افتاده و قطعات موشک های به کار رفته، که با سرعت بیست و هشت هزار کیلومتر در ساعت در فضا، سرگردان اند. این ها خود، برای ماهواره های ارتباطی و خود ایستگاه فضایی بین المللی، خطر آفرین اند. روسیه چندی پیش، یکی از ماهواره‌های خود را هدف موشک قرار داده و منفجر ساخت. خطرناک‌ترین حادثه برخورد این قطعات در مدار زمین است که آن را به گونه‌ای غیرقابل استفاده خواهد کرد.
انتهای پیام

source