به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سریال “سرجوخه” روزهای آخر خود را روی آنتن شبکه سه سیما می‌گذراند. کاری که به کارگردانی احمد معظمی و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری از سوم آبان‌ماه پخش خود را آغاز کرد.
نکته بارز این سریال با وجود صحنه‌های امنیتی و اکشن و جنجالی، پرداختن به قصه‌های روز و آسیب‌هایی است که از سطح روتین سریال‌ها بالاتر است.  وارد مسائلی شده که تاکنون در تلویزیون به آن کمتر پرداخته شده و یا اصلاً ورود نشده بود.
واکنش به اتفاقات روز جامعه از جمله مشکلات اقتصادی جوانان که منجر به گرفتار شدن آنها در دام سرویس‌های جاسوسی می‌شود یکی از مهم‌ترین مواردی است که در این سریال در قالب روایت زندگی کاراکتری به نام غلامرضا با بازی حمیدرضا محمدی به آن پرداخته شده است.
علاوه بر این مسائل نحوه اداره سایت‎‌‌های شرط‌بندی و دست‌های پشت پرده آن هم برای نخستین بار از طریق این سریال روایت شد.
در میانِ محتوای به روز و جنجالی‌اش، “سرجوخه” تعدادی بازیگر نوظهور نیز به جامعه سینمایی و تلویزیونی معرفی کرده است. 
«سرجوخه» با روایت دو قصه موازی، بـه زندگی دو شخصیت غلامرضا و کیان کـه از دو طبقه اجتماعی مختلف با انگیزه‌ها و کشمکش‌های متفاوت‌اند، پرداخت که هر دو در راه رسیدن بـه عشق موانع و اتفاقات زیادی سر راه‌شان قرار می‌گیرد.
در مجموعه “سرجوخه” تلاش شده برای اولین بار وقایع امنیتی که در سال‌های اخیر رخ داده است به صورت نمایشی با حضور بازیگران مطرح  روایت شود. نکته جالب درباره نام سریال که به خوبی با مضمون اثر مطابقت دارد این است که نام سریال به «سرجوخه»‌های ترور که اسرائیل برای رسیدن به اهداف تروریستی خود در منطقه اجیر کرده است، اشاره دارد و همچنین در مقابل آن  «سرجوخه»‌های مقاومت که در کشور و منطقه با به خطر انداختن جان خود، امنیت را برای منطقه و کشور به ارمغان می‌آورند، معرفی می‌شوند.
حمیدرضا محمدی، سامان صفاری، آرش آصفی، نیلوفر کوخانی، نازنین کیوانی، عبدالرضا نصاری، هژیرسام احمدی، قربان نجفی، سوتلانا سوپیلنیاک، حبیب دهقان‌نسب، علی اوسیوند، پیام احمدی‌نیا، سیاوش گرجستانی، علیرضا جلالی‌تبار، حمیدرضا هدایتی، حسن اسدی، نیلوفر شهیدی، افسانه کمالی، مریم وحیدزاده، علی غلامی، پارسیا شکوری، مینو شیخان، احمد پورخوش، مهدی علیپور و صالح صارمی بازیگران این سریال تلویزیونی‌اند. 
هنرمندان و عواملِ این مجموعه تلویزیونی به خبرگزاری تسنیم آمدند و درباره مسائل مختلف به گفت‌وگو پرداختند. احمد معظمی، ابوالفضل صفری و حسین امیرجهانی به عنوان کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده سریال و همچنین قربان نجفی، آرش آصفی، نازنین کیوانی و مریم وحیدزاده به عنوان بازیگران این مجموعه در این نشست حضور داشتند.
صفری در این نشست درباره موضوعِ روز سریال، امیرجهانی درباره فیلمنامه و احمد معظمی در خصوص پیچیدگی‌ها و قصه‌های موازی “سرجوخه” پاسخگوی پرسش‌های خبرنگار تسنیم  بودند. بحثِ اینفلوئنسرها و شاخ‌های اینستاگرام بحث درباره این سریال را داغ کرد و نازنین کیوانی بازیگر نقش «آوین» توضیحاتی ارائه کرد. مریم وحیدزاده درباره “ثریا” و عاقبتِ “غلامرضاها” نکاتی گفت و آرش آصفی هم درباره مأموران امنیتی و پذیرفتن نقش‌های منفی و مثبت، جایی با شخصیت داوود افشار در سریال “خانه امن” و حالا با کاراکتر ابراهیم در “سرجوخه” که نقش مأمور امنیتی را بازی می‌کند، صحبت کرد. 
تهیه‌کننده این مجموعه تلویزیونی و البته حسین امیرجهانی نویسنده “سرجوخه” اعتقاد داشتند همراهی سیمافیلم و تلویزیون بسیار تأثیرگذار بود تا این سریال و ناگفته‌های مهمِ آن روی آنتن برود. چرا که به تعبیر «صفری» پخش این سریال به همین راحتی‌ها نبود و نتیجه نبوغِ برخی از مدیران تلویزیون بود. او همچنین اعتقاد دارد که هدف از ساخت “سرجوخه” بیشتر کارکرد آموزشی بوده است. زیرا آن‌قدر آسیب‌های فضای نفوذ زیاد شده که در انتها که شهید می‌دهیم متوجه می‌شویم. در صورتی که خسارت‌ها و خراب‌کاری‌ها سرسام‌آور است.
قربان نجفی هم در این نشست تأکید کرد که کشمیری مثل همه ماست؛ به تعبیر تهیه‌کننده سریال شخصیت کشمیری تشابه اسمی با کشمیری اول انقلاب دارد؛ می‌خواستیم بحث نفوذ را در اینجا یادآوری کنیم که هزینه نفوذ چقدر است؟ آنقدر می‌تواند خسارت بزند که قابل جبران نباشد و شبیه‌سازی شده که یک نفوذی چقدر می‌تواند برای یک کشور خطرناک باشد؟ مردم باید بدانند که محل‌های آسیب کجا است و از کجا یک زندگی معمولی درگیر یک ماجرای امنیتی می‌شود.
مشروح این نشست به زودی منتشر خواهد شد اما در تیزر میزگرد بررسی این سریال می‌بینیم:
 
فیلم , سریال , شبکه سه سیما , صدا و سیما ,
 
* قربان نجفی: کشمیری مثل همه ماهاست…
* نازنین کیوانی: من هیچ شناختی راجع به شاخ‌های مجازی نداشتم…
* آرش آصفی: همین الان که ما اینجا هستیم بسیاری در نقاط و بخش‌های مختلف کشور در مرزها حضور دارند و این امنیت را برقرار می‌کنند…
* حسین امیرجهانی (نویسنده): بخشی از قصه‌های ما یا براساس پرونده‌های واقعی و یا رویدادهای واقعی جامعه ما بود…
* ابوالفضل صفری(تهیه‌کننده): امروز مسئله اجتماعی ما تبدیل شده به مسائل امنیتی و حتی محل ورود موساد…
* احمد معظمی (کارگردان): واقعاً یکسری از کارها را می‌بینم با خودم می‌گویم واقعاً حیف پولی که بابت این کارها هزینه می‌شود.
(حاشیه: پژمان جمشیدی فوتبالیستی بود که بازیگری‌اش بهتر از فوتبال بود.)
مریم وحیدزاده: از لحاظ اعصاب و روان من در واقعیت با غلامرضا این‌طوری رفتار نمی‌کنم…
* ابوالفضل صفری(تهیه‌کننده):‌ آنچه از “سرجوخه1” باقی می‌ماند یک ابراهیم است و دوم یک اسم.
انتهای پیام/

source