معاون گردشگری کشور در نشست پرسش و پاسخ شرکت های مسافرتی عراقی و ایرانی از تدوین پیش نویس سند همکاری گردشگری در حوزه ورود زائران عراقی خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه همایش گردشگری ایران و عراق که از روز سوم آذرماه در هتل پردیسان مشهد شروع شده، امروز نیز نشست پرسش و پاسخ بین مدیران دفاتر گردشگری عراقی و ایرانی و مسئولان وزارت میراث فرهنگی و وزارت خارجه برگزار شد. در این نشست عزیز التمیمی نماینده شرکت‌های گردشگری عراقی بیان کرد: ما با برخی از مشکلات در خصوص لغو روادید بین دو طرف روبرو هستیم که یکی از عمده ترین آنها در حوزه ویزای زمینی است. اگر با تفاهم نامه‌ای که بین دو طرف امضا می‌شود بتوان این مشکل را حل کرد، شاهد تردد زمینی مسافران به صورت مطلوب خواهیم بود.
وی افزود: بحث راه اندازی و صدور روادید برای مسافران کشورهای ثالث را داریم. امیدواریم مسافران کشورهای دیگر مثل هند و پاکستان بتوانند ویزای دو طرف ایران و عراق را هم داشته باشند.
التمیمی درباره ورود دانشجویان به ایران اظهار داشت: می‌خواهیم دانشجویان بتوانند به ویزا و اقامت به راحتی دست پیدا کنند. همچنین خواهشمندیم به دلیل نزدیک بودن مرز بصره و امکان صدور روادید به تعداد زیاد، تسهیلی ایجاد شود که مسافران بیشتری از طریق مرز زمینی بصره وارد ایران شوند.
در پاسخ به این موضوعات، محمود ادیب مدیر کل کنسولی وزارت خارجه گفت: برای اینکه به پروسه صدور روادید نظم بدهیم، با همکاران در وزارت میراث فرهنگی طرحی را در دست اقدام داریم که ۸۰ درصد آن نهایی شده است.
وی ادامه داد: مسیر صدور روادید در حوزه گردشگری از طریق خدمات الکترونیک انجام می‌شود. در وزارت خارجه و دوستانمان در وزارت گردشگری پیگیر هستیم، ویزای کشورهای ثالث تسهیل شود اما باید این نکته را در نظر گرفت که برخی از کشورها محدودیت ایجاد می‌کنند و ما هم باید به دلیل عمل متقابل محدودیت‌هایی را نیز ایجاد کنیم. منتها با کشورهای همسایه مشکل نداریم و می‌توان این اقدام را انجام داد.
وی درباره ویزا و اقامت دانشجویان تصریح کرد: دانشجویانی که مجوز روادید تحصیلی می‌گیرند به محض ورود مجوز آنها به اقامتی نیز تبدیل می‌شود. مادامی که در ایران تحصیل می‌کنند به علاوه یک سال پس از فارغ التحصیلی، اقامت ۴ یا ۵ ساله می‌گیرند. این افراد می‌توانند در زمان تحصیل به راحتی تردد داشته و نیازی به مجوز نداشته باشند. همچنین مجوزی برای دانشجویان ایرانی گرفته ایم که به صورت آنلاین بتوانند با دانشگاه‌های خارجی در ارتباط بوده و ادامه تحصیل دهند. همین شرایط را برای دانشجویان خارجی نیز گرفته ایم که بدون ورود به ایران تحصیلات خود را به صورت آنلاین ادامه دهند.
ادیب بیان کرد: درباره پیش شرط ایران برای ورود گردشگرانی که دو دوز واکسن را زده اند، ستاد مبارزه با کرونا تصمیم می‌گیرد. امیدواریم بتوانیم موضوع واکسن را در مبادی ورودی حل کنیم اما اینکه گردشگران عراقی اینجا واکسینه شوند یا در درمانگاه‌های طرف قرارداد یا قابل اعتماد در عراق واکسن بزنند و یا اینکه پیش شرط واکسن را برداریم و تنها داشتن تست PCR شرط ورود باشد، تصمیماتی است که باید در ستاد کرونا گرفته شود.
در ادامه این نشست یکی از مدیران آژانس‌های عراقی شرکت کننده گفت: وقتی مسافر از طریق دلالان وارد ایران یا عراق می‌شود تضمینی وجود ندارد که سفرش با اطمینان انجام گیرد پس بهتر است ورود گردشگران از طریق مبادی قانونی انجام شود. زمانی که مرزها باز شد وزارت گردشگری عراق اعلام کرد هر کسی به ایران می‌رود باید با یک شرکت مسافرتی قرارداد رسمی داشته باشد اما هنوز این قرارداد به نتیجه نرسیده است. پس از مسئولان ایرانی می‌خواهیم پیگیر این موضوع شوند.
مدیر آژانس دیگری از نجف اشرف گفت: کنسولگری نجف تنها به دو شرکت اجازه صدور ویزا را می‌دهد که نمی‌دانیم چرا. سوال دیگرمان درباره افزایش ناگهانی نرخ هاست. این موضوع نیز ما را دچار مشکل کرده است. ما از مسئولان ایرانی می‌خواهیم عوارض خروج را برای ایرانیان بردارند تا ایرانی‌های بیشتری به عراق سفر کنند.
در ادامه نشست علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: سیاست قطعی وزارت میراث فرهنگی و دستگاه‌های مرتبط با سفر، حمایت از شرکت‌های رسمی و قانونی ایرانی و ترغیب شرکت‌های عراقی به همکاری با این شرکت هاست. بنابراین حمایت از شرکت‌های قانونی و عراقی هم در اولویت ما قرار می‌گیرد. معتقدیم هر اندازه همکاری این شرکت‌های ایرانی و عراقی بیشتر شود، به نفع اقتصاد و فرهنگ و تعاملات دو کشور است. به این منظور چند اقدام را در دست اجرا داریم.
وی افزود: ما با همکاری وزارت امور خارجه، سامانه‌ای را برای نظم دادن به این شرکت‌ها در دستور کار قرار دادیم که به محض آماده شدن زیرساخت‌های نرم افزاری آن، اعلام و اجرا می‌شود.
شالبافیان تلاش برای ساماندهی مرزهای زمینی، حمایت از برگزاری نشست‌های ایرانی و عراقی، برگزاری نمایشگاه‌های خاص گردشگری و گردشگری سلامت در عراق را از دیگر برنامه‌های وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد.
معاون گردشگری تصریح کرد: باید پذیرفت بازار گردشگری و زواری که از عراق به ایران می آیند سال‌ها به همین شکل بوده است. یکی از کارها این است که عراقی‌ها را برای سفرهای گروهی همراه با شرکت‌های گردشگری قانونی ترغیب کنیم. ما در حال تدوین پیش نویس سند همکاری‌های گردشگری در حوزه ورود زائران ایرانی و عراقی هستیم و به مشارکت شرکت‌های عراقی برای کسب اطلاعات دقیق نیاز داریم. پس شرکت‌های عراقی که مایل به همکاری با دفاتر ایرانی هستند، آمادگی خود را اعلام کنند.
در ادامه مجتبی کریمی، سرکنسول ایران در کربلا نیز گفت: ابتدا از همه شرکت‌ها تست pcr را قبول می‌کردیم اما متأسفانه در فرودگاه می‌دیدیم که افراد مبتلا به بیماری هستند و این موضوع پروازها را دچار اختلال می‌کرد. بنابراین سمت شرکتی رفتند که بتواند به صورت مطمئن تست pcr بدهد.
سرکنسول ایران در کربلا درباره محدودیت‌هایی که کنسولی نجف دارد نیز گفت: من با همکارانم صحبت خواهم کرد اما هر شرکتی که به طور مطلوب بتواند مسافران را انتقال دهد، محدودیتی برای همکاری با آن نداریم.
کریمی تصریح کرد: اعلام می‌کنم به هر شرکتی در کربلا که در سامانه روادید درخواستی داشته باشد، مطابق قانون ویزا می‌دهیم. می‌توان قوانین و یا تسهیلاتی برای مردم به وجود آورد که سفرهایشان را هماهنگ شده با شرکت‌ها انجام شود
وی از برگزاری جلسه‌ای در کربلا خبر داد و تصریح کرد: روز سه شنبه در محل کنسولگری ایران در کربلا، جلسه می‌گذاریم و از تمام شرکت‌هایی که در این نشست حضور دارند و یا علاقه مند به فعالیت هستند، دعوت می‌کنیم که در این جلسه حضور داشته باشند.
مدیران آژانس‌های مسافرتی عراقی پس از پایان نشست پرسش و پاسخ از مراکز اقامتی و درمانی مشهد بازدید کردند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source