ایسنا/قم سومین جشنواره ملی دانشجویی مهدویت با محوریت «گفتمان سازی مهدویت با تکیه بر موعود یاوری» در چهار بخش ادبی، هنری، ایده پردازی و نوآوری و کتابخوانی به همت جهاد دانشگاهی قم برگزار می‌شود.
علی حسینی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم و دبیر سومین جشنواره ملی مهدویت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: پیشینه باور به مهدویت به معنای اعتقاد به یک نجات بخش است که در آخرالزمان برای نجات و رهایی انسان‌ها از درد و رنج و برقراری صلح و عدالت ظهور خواهد کرد و در ادیان و مکاتب مختلف با آیین‌ها و فرهنگ‌های متفاوت، نگاه و اعتقاد به منجی موعود به اَشکال و صور گوناگون و متنوعی مطرح شده است همانطور که در دین هندو کالکا و در مسیحیت فارقلیط را منجی موعود می‌دانند.
وی با بیان اینکه در حوزه تفاسیر قرآنی هم برخی محققین ۲۵۰ آیه از آیه‌های قرآن را مرتبط با حوزه مهدویت می‌دادند یادآور شد: مفسرین شیعه دو دسته از آیات، آیاتی که بر ضرورت وجود امام تأکید دارد و آیاتی که بشارت به حکومت صالحین و مؤمنین می‌دهد همچون آیه ۱۰۵ سوره انبیاء و آیه ۵ سوره قصص را مرتبط با مسائل مهدویت می‌دانند.  
حسینی با اشاره به اینکه مهدویت در روایات شیعی جایگاه مختلفی دارد، بیان کرد: برخی از راویان تا شش هزار حدیث را در خصوص شخصیت امام و منتظران ایشان، ارزش و فضلیت انتظار و نشانه‌های ظهور نقل کردند تا جایی که در اعتقادات شیعه انتظار فرج از مهم ترین اعمال در عصر انتظار به شمار می‌آید.
دبیر سومین جشنواره ملی مهدویت ادامه داد: باور به مهدویت اثرات و نتایج مختلفی در جامعه به لحاظ فردی و جمعی دارد و مهم ترین آن امید به آینده روشن و غایت مندی زندگی است.
حسینی اضافه کرد: منجی موعود در طول زمان تسکین دهنده دردها و امید مظلومان و با توجه به آیات و روایات هویت شیعه بوده و البته با توجه به حضور اقوام مختلف، هویت ایرانی هم در بحث مهدویت مطرح است و در باورهایی که باعث اتحاد ملی می‌شود دو اصل مهم داریم که یکی امام حسین(ع) و واقعه کربلا و اصل دیگر مهدویت است.
وی در خصوص برگزاری جشنواره مهدویت تصریح کرد: با توجه به اهمیت شناخت مهدویت و ضرورت پاسداشت این رکن رکین اعتقادی و برای به منصه ظهور رساندن نقش فرهنگی و هنری این حوزه در جامعه به اشکال مختلف باید در قالب های هنری، ادبی در فضاهای مذهبی، علمی و عموم جامعه به نمایش گذاشت و از طرفی جشنواره‌ها می‌توانند باز تولید غنی را در ایده پردازی، خلاقیت و تولید محصولات نوآورانه در حوزه ترویج فرهنگ مهدویت با توجه به خلاء‌های جدی آن داشته باشند از همین رو یکی از بخش‌های اصلی جشنواره امسال به ایده پردازی پرداخته است.
حسینی هدف از برگزاری جشنواره ملی مهدویت را یک موج جدید و کاملا هدایت شده از سمت نهادهای علمی، حوزوی و فعالان جدی در عرصه مهدویت دانست و عنوان کرد: با توجه به حضور و همکاری مسجد مقدس جمکران به عنوان مرکز فعالیت‌های مهدوی و قطب مهدویت در جهان اسلام و مرکز تخصص مهدویت در کنار نهادهای دانشگاهی همچون جهاد دانشگاهی، وزارت علوم، دانشگاه آزاد و علمی- کاربردی و نهادهایی مانند بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری که امسال وارد جشنواره شدند ضمن برگزاری یک جشنواره فرهنگی و هنری دعوتی از صاحبان هنر، ادب، ایده و خلاقیت است که برای بهتر اندیشیدن در حوزه مهدویت و توسعه فرهنگ متعالی مهدویت در جامعه کمک کنند.
وی خاطرنشان کرد: محور اصلی سومین جشنواره ملی مهدویت با مشورت در هیئت اندیشه ورز و همفکری با دوستان مسجد مقدس جمکران گفتمان سازی مهدویت با تکیه بر موعود یاوری با نگاه علمی و به دنبال ایجاد یک موج تبلیغ و ترویج معارف مهدوی و فرهنگ انتظار در جامعه دانشگاهیان در قالب یک طرح ملی خواهد بود.
 حسینی در خصوص دیگر بخش های جشنواره مهدویت گفت: بخش هنری سومین جشنواره ملی مهدویت شامل عکس و پادکست است که در بخش عکس علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را با موضوعاتی مانند اجتماعات مهدوی(اجتماعات مسجد مقدس جمکران، برگزاری جشن‌های خانگی با محوریت امامت امام زمان(عج)، مناسک مهدوی، فضاسازی مهدوی است و در بخش پادکست نیز هنرمندان می‌توانند آثار خود را با موضوعاتی چون عاشقانه‌ها با امام زمان (عج)، آوای انتظار و خلاصه سازی کتاب‌ها یا مباحث مهدوی آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
وی ادامه داد: در بخش ادبی جشنواره، علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در بخش شعر با قالب آزاد و قطعات ادبی و دلنوشته با موضوع عدالت خواهی، امیدآفرینی، آینده روشن و اشعار انتقادی نسبت به خلأهای حضور امام زمان(عج) در جهان و دنیای مادی امروز به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند که باید کلیه آثار الزاماً به صورت تایپ شده باشد و تعداد اشعار ارسال شده حداکثر ۵ اثر برای هر شرکت کننده می‌باشد.
دبیر سومین جشنواره ملی مهدویت متذکر شد: در بخش ایده پردازی این جشنواره موضوعات کلی در نظر گرفته شده که همه اقشار جامعه و در هر رده سنی  و با هر سطح سواد و دغدغه مندی می‌توانند ایده های نوآورانه، تولیدات و محصولات نوآورانه در زمینه تبلیغ و ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار، توسعه گفتمان موعودیاوری را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
حسینی کتابخوانی را بخش چهارم جشنواره ملی مهدویت عنوان کرد و گفت: علاقه‌مندان در این بخش با مطالعه کتاب «شهدا بهترین الگوی منتظران» در مسابقه شرکت می‌کنند که هر شرکت کننده می تواند علاوه بر شرکت در بخش‌های دیگر جشنواره در بخش کتابخوانی شرکت کند.
وی با بیان اینکه مهلت ارسال آثار تا ۲۲ بهمن خواهد بود و اختتامیه جشنواره در اسفند برگزار می‌شود، اظهار کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره و ارسال آثار و کسب اطلاعات بیشترمی‌توانند به وبسایت جشنواره ملی مهدویت به آدرس mahdaviatfest.ir مراجعه کنند از طریق ادمین تلگرام به آدرس Mahdaviyatfest_admin، یا ادمین ایتا به آدرس Mahdaviyatfest و شماره واتساپی ۰۹۲۲۲۱۲۰۳۱۳ ارتباط بگیرند.
حسینی تأکید کرد: آثار ارسالی به جشنواره یک شناسنامه اثر نیاز دارد که شامل مشخصات صاحب اثر است همچنین شرکت در همه بخش ها برای یک نفر آزاد است امّا حداکثر ارسال آثار برای هر شرکت کننده ۵ اثر می‌باشد.
دبیر سومین جشنواره ملی مهدویت در خصوص جوایز نفرات برگزیده جشنواره بیان کرد: در بخش عکاسی ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای بهترین اثر و ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای اثر شایسته تقدیر، در بخش پادکست ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای بهترین اثر و ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای اثر شایسته تقدیر، در بخش شعر ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای بهترین اثر و ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای اثر شایسته تقدیر، در بخش قطعات ادبی ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ برای بهترین اثر و ۸.۰۰۰.۰۰۰ برای برای اثر شایسته تقدیر، در بخش ایده پردازی و نوآوری برای سه نفر اول ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، و در بخش کتابخوانی برای ۱۰ نفر از برگزیدگان ۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال و جوایز غیر نقدی نفیس در نظر گرفته شده است.
وی در پایان با اشاره به برگزاری کارگاه‌های تخصصی در حوزه خلاقیت و ایده پردازی افزود: در بخش عکاسی فتوواک و فتوماراتن را در نظر گرفتیم که در این خصوص باید از مسجد مقدس جمکران، پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان استان تشکر کنیم همچنین برگزاری محفل شعر، نقد فیلم و بازی، برگزاری کارگاه معارف مهدوی، نشست تخصصی در موضوع مهدویت، شبهات و تحریفات، تدوین خروجی جشنواره در قالب محتوای دیجیتال، نمایشگاه مهدوی و باشگاه دانشجویان مهدوی از جمله برنامه‌هایی است که در حاشیه این جشنواره برگزار می‌شود.
انتهای پیام

source