مهدی عمرانلو، مدیر انتشارات آوند دانش، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به عرضه کتب خارجی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: نمایشگاه مجازی کتاب تهران نمایشگاه خوبی است،  اما با توجه به نرخ دلار و درصد تخفیفی که برای مشتریان بخش خارجی در نظر گرفته شده است،  به نظر من جذابیت چندانی نتوانسته‌ایم برای خریداران کتاب خارجی ایجاد کنیم. باید دید که در روزهای آینده وضعیت فروش در بخش کتاب‌های خارجی چگونه خواهد بود؟
وی ادامه داد: بررسی رفتار خریداران نمایشگاه نخست نشان می‌دهد که با این وضعیت جذابیت چندانی برای خریداران وجود ندارد. ناشران نیز دستشان برای فروش کتاب خارجی با توجه به نرخ دلار باز نیست و مجبور هستند دست به عصا حرکت کنند.
 عمرانلو در پاسخ به اینکه یارانه دانشجویی و اعضای هیئت علمی که در قالب بن کارت در نظر گرفته شده است،  در بخش کتب خارجی می‌تواند حمایتگر باشد یا خیر، گفت: بله؛ البته این بن‌کارت‌ها در بخش داخلی بسیار کمک‌‌رسان است اما در بخش خارجی نمی‌توان با آن حتی یک کتاب نیز خریداری کرد.
وی در پاسخ به اینکه پیشنهاد شما برای برطرف شدن این  مشکل و ایجاد انگیزه برای خریداران کتاب خارجی از نمایشگاه مجازی چیست، گفت:  وزارت ارشاد در سال‌های گذشته از خریداران کتاب‌های خارجی حمایت 20 درصدی می‌کرد.  این حمایت 20 درصدی در کنار درصد تخفیفی که ناشر در نظر گرفته است، می‌توانست جذابیت برای خرید ایجاد کند. وزارت ارشاد نیز بودجه‌ای مشخص برای حمایت از بخش کتاب خارجی در نظر می‌گرفت، اما امسال تا جایی که من اطلاع دارم، این حمایت انجام نشده است. 
وی با اشاره به میانگین قیمت کتاب درسی در بخش لاتین اضافه کرد:‌ قیمت یک کتاب ارزان، بین 30 تا 40 دلار است که با نرخ دلار در کشور حدود 800 تا 900 هزار تومان برای خریدار تمام می‌شود.
عمرانلو در پاسخ به این پرسش که با توجه به افزایش قیمت دلار  وضعیت به‌روز کردن منابع علمی لاتین چگونه خواهد بود، یادآور شد:‌ در آینده نزدیک بازار دست پی‌دی اف‌ها خواهد بود، عملاً با افزایش قیمت مخاطب به دنبال فرمتی است که کمترین هزینه را برای او داشته باشد.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.