به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چندیست که اردوهای راهیان نور به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل است. به همین دلیل بازدید از یادمان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس به‌صورت مجازی نیز انجام می‌شود. هرچند که معنای واقعی راهیان نور این است که مردم در این یادمان‌ها حضور پیدا کنند و اتمسفر جغرافیای دفاع مقدس را حس کنند اما برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیش از یک سال است که اردوهای حضوری راهیان نور تعطیل شده است. در این مدت فعالیت ‌راهیان نور محدود به اردوهای مجازی راهیان نور برای دانش آموزان، برگزاری جشنواره‌های مجازی ره آورد سرزمین نور، مراسم‌های تقدیر از راویان و خادمین راهیان نور و فعالیت جهادی خادمین شهدا در رزمایش‌های مواسات و نهضت کمک مؤمنانه شده است.
با تفاهمی که پیشتر با آموزش و پرورش صورت گرفت به منظور آشنایی نسل جوان به ویژه دانش آموزان با گنجینه‌های دوران دفاع مقدس، مناطق عملیاتی استان و جنوب کشور اقداماتی صورت گرفت. با استفاده از ظرفیت شبکه شاد، راهیان نور به صورت مجازی توسط مربیان تربیتی به دانش آموزان معرفی شد. معرفی مناطق جنگی استان ایلام از قبیل قرارگاه بانروشان، قلاویزان، شرهانی در استان ایلام و مناطق اروند و شلمچه در جنوب کشور در این برنامه گنجانده شد.
سردار سید قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج مستضعفین در بازدید از سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج خطاب به دست ‌اندرکاران راهیان نور سپاه و بسیج گفت: شما در سازمان اردویی مسئولیت مهمی بر عهده دارید. مهمترین آن بحث راهیان نور است که حضرت آقا به عنوان یک فناوری از آن نام می‌برند و یک فرصت منحصر به فرد است. حضرت آقا سخنی دارند که بزرگداشت شهدا کمتر از شهادت نیست و راهیان نور در همین راستا و با ابعاد گستره و وسیع است. بخش اردویی در سپاه و بسیج یک کار فرهنگی- تربیتی و یک فضای مفرح است که باید شادابی ایجاد کند.
 وی در ادامه افزود: در کار اردو و راهیان نور حساسیت‌هایی وجود دارد. اگر هزاران کار با موفقیت صد درصدی انجام شود ولی یک غفلت بشود و اتفاقی رخ دهد، آن زحمات بر باد می‌رود. از راهیان نور انتظار شق القمر است یعنی انتظار خیلی بالا است. باید خیلی کار کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. راهیان نور باید در بدنه مردم و هیئت‌ها ریشه داشته باشد. باید در بعد محتوایی، کالبدی و مخاطبی راهیان نور و اردویی نقش‌های مردمی تعریف کنیم. نقش مخاطبین برای ما مهم است. اقداماتی که برای فرایند تربیتی انجام می‌دهیم مبنای طراحی است.
سردار قریشی در ادامه تصریح کرد: بحث کرونا تاثیر بسیاری در راهیان نور و اردوها داشته ولی در فضای مجازی و بخش‌های دیگر باید فعالیت‌های فرهنگی آن را ادامه بدهیم. درست است که اجتماع مردم در فضای کرونایی مشکل است ولیکار فرهنگی در فضای مجازی جواب می‌دهد. راه‌اندازی مرکز رسانه در این مسیر یک ضرورت است. محتوای لازم را در این خصوص از جمله فیلم و گزارش و تصویر را در اختیار داریم. تربیت 75 هزارخادم شهدا خود یک جریان بزرگ فرهنگی است و پشت سر آن می‌توان یک اقیانوس ایجاد کرد. خادمین شهدا خیلی با ارزش هستند.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.