به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، روز دهم ذی‌الحجه مصادف با یکی از عظیم‌ترین عید مسلمانان یعنی عید قربان است. در فرهنگ اسلامی به هر چیزی که سبب «قُرب» و نزدیکی انسان به خدا شود واژه «قربان» بر آن اطلاق می‌شود؛ به عنوان نمونه در روایت می‌خوانیم «الصَّلَاةُ قُرْبَانُ کُلِّ تَقِی‏؛ نماز نزدیک کننده متقیان به خداوند متعال است.» (الکافی، ج3، ص265). از این رو هر عمل خیر و عمل صالحی که در این روز انجام شود، بیش از گذشته انسان را مقرب درگاه الهی می‌کند.
امام جواد علیه‌السلام در روایتی به 6 عمل با فضیلت در این روز اشاره کرده، فرمود «مَا مِنْ عَمَلٍ أَفْضَلَ یَوْمَ النَّحْرِ مِنْ دَمٍ مَسْفُوکٍ أَوْ مَشْیٍ فِی بِرِّ الْوَالِدَیْنِ أَوْ ذِی رَحِمٍ قَاطِعٍ یَأْخُذُ عَلَیْهِ بِالْفَضْلِ وَ یَبْدَؤُهُ بِالسَّلَامِ أَوْ رَجُلٍ أَطْعَمَ مِنْ صَالِحِ نُسُکِهِ وَ دَعَا إِلَی بَقِیَّتِهَا جِیرَانَهُ مِنَ الْیَتَامَی وَ أَهْلِ الْمَسْکَنَةِ وَ الْمَمْلُوکِ وَ تَعَاهَدَ الْأُسَرَاء. ( خصال شیخ صدوق، جلد1، ص 298)
یعنی در روز عید قربان‏ چیزی با فضیلت‌‌تر از این چیزها نیست:
قربانی‏ کردن
حرکت در جهت نیکی به پدر و مادر
یا خویشاوندی که قطع رحم کرده تا به او چیزی ببخشد
و آغاز سلام کند
5 ــ یا مردی که از بهترین جای قربانیش به دیگران اطعام کند و بقیه آن را به همسایگان از یتیمان و بیچارگان و بردگان بدهد
6ـ  و از اسیران دلجویی کند.
نکتۀ جالب در این توصیه‌ها، انجام رفتار مثبت در قبال دیگران است؛ از پدر و مادر گرفته تا خویشاوندان و همسایگان و یتیمان و درماندگان و بردگان و اسیران؛ در واقع آنچه در عید قربان مورد تأکید است، خروج از نفسانیات و منیت‌ها و خروج از توجه صِرف به خود داشتن، به‌سوی توجه به نیاز دیگران و برآورده کردن نیاز آنهاست؛ به ویژه نیکی به پدر و مادر که خداوند در آیات قرآن جایگاه ویژه‌ای به آن اختصاص داده است.
انتهای‌پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.