به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در مراسم رونمایی از محصولات این شورا صبح امروز و همزمان با سالروز اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مجتمع فرهنگی آدینه تهران برگزار شد. 
حاج‌علی اکبری در این مراسم با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) رأس امور را نماز جمعه نامیدند، گفت: نماز جمعه باید به نیاز امت پاسخ دهد. نماز جمعه‌ها این ظرفیت را دارند تا مردم یکدیگر را ملاقات کنند و دید و بازدیدهای خانوادگی صورت بگیرد، با یکدیگر انس بگیرند و به این ترتیب تجدید روحیه کنند. در عصر حاضر که التهابات زیاد شده، می‌توانیم بفهمیم امروز چقدر به مهر و محبت و عاطفه نیاز داریم و این نیاز می‌تواند از همین مکان‌های مقدس فراهم شود؛ به این دلیل است که رهبر معظم انقلاب می فرمایند نماز جمعه نهاد پر برکت رحمانی است.
وی افزود: وقتی حزب‌الله با یکدیگر در نمازهای جمعه وحدت گفتمانی و فکری پیدا کنند و در پرتو یاد خداوند دست به دست هم دهند، برکات خداوند نازل می‌شود؛ چرا که نزول برکات به برکت تشکیل جمع صورت می‌گیرد. وقتی مردم در کنار هم قرار می‌گیرند، وقتی دست‌ها در هم گره می‌خورند، وقتی دل‌ها به هم نزدیک می‌شوند، خداوند در کنار این همبستگی دل‌ها و اتحاد دست‌ها، برکات خود را جاری می‌کند.
حاج‌علی اکبری در بخش معرفی رونمایی از آثار شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: رونمایی‌ها در سه محور صورت می‌گیرد که شامل محور مکتوب، فراخوان‌ها و محور رسانه‌ای است. در بخش کتاب، سه جلد کتاب از مجموعه فرمایشات رهبر معظم انقلاب ترتیب‌بندی شده که با عنوان «نماز جمعه تراز» است. این کتاب هم به صورت موضوعی و هم زمان‌بندی تاریخی  در سه جلد منتشر شده است. کتاب دیگر با عنوان «دیدارنگار ائمه جمعه با مقام معظم رهبری» است که طبقه‌بندی سخنان رهبر معظم انقلاب در مجموع 22 جلسه دیدار ایشان با ائمه جمعه کشور از سال 68 به این سو است. این کتاب دارای فهرست‌بندی‌های دقیق و اینفوگرافی است. همچنین کتاب «عکس شهدای محراب» برای ایجاد ارتباط معنوی نمازگزاران با اولین ائمه جمعه است که در محراب نماز به شهادت رسیدند. کتاب آثار گرافیکی از دیگر آثار است که به همت هنرمندان کشورمان در کارگاهی که در ماه‌های گذشته تشکیل داده بودیم، تدوین شد.
وی دربارۀ محور فراخوان‌ها گفت: اولین فراخوان مربوط به جشنواره شعر نماز جمعه و «شکوه جمعه» شامل ثبت جلوه‌های بصریِ حضور مردم در نماز جمعه با تأکید بر حضور خانواده‌ها و کودکان است. این فراخوان با همکاری مرکز موسیقی صدا و سیما صورت گرفت. پویش «قرائت آیه 9 سوره جمعه» از دیگر فراخوان‌هاست که با همکاری شبکه قرآن انجام شد.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درباره محور رسانه‌ها گفت: با بازنگری و بازآرایی بسیار خوب و دقیقی که مرکز ارتباطات و رسانه ما انجام داد، سایت نماز جمعه رونمایی خواهد شد که می‌تواند تنوع ویژه‌ای داشته باشد؛ به این صورت که در تمام کشور هم‌میهنان ما می‌توانند با امام جمعه خود ارتباط گیرند و در کنارش اخبار، اطلاعات، آثار و هرآنچه مربوط به نماز جمعه است، در این سایت می‌بینند. همچنین شبکه‌های اجتماعی ما با عنوان شبکه امام جمعه فعالیت دارند، هرچند سابقاً انجام شده، اما امروز رسماً کار خود را آغاز می‌کنند. از دیگر سو سامانه ارتباط مردمی و پیامکی در محور رسانه رونمایی می‌شود؛ به این صورت که هم به صورت تلفنی و هم پیامکی، شنونده انتقادات، پیشنهادات و ایده‌های آنها در حوزه ائمه جمعه خواهیم بود.
انتهای‌پیام/

source