به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، خطبه غدیر توسط رسول خدا صلی الله علیه و آله در واقعه غدیر ایراد و در آن به فرمان خداوند امیرالمؤمنین علیه‌السلام به عنوان خلیفةالله و خلیفه پیامبر معرفی شد. این خطبه در 18 ذی‌الحجه سال 10 قمری، هنگام بازگشت از حجة الوداع در غدیر خم و بعد از نزول آیه تبلیغ ایراد شد. بسیاری از عالمان شیعه و سنی این خطبه را نقل کرده‌اند.
بخش‌هایی از این خطبه درباره مدح و فضیلت امیرالمؤمنین و جایگاه ایشان نزد خداوند متعال و بخشی دیگر درباره جایگاه رفیع شیعیان و پیروان حضرت و قسمتی هم دربارۀ مذمت افرادی است که از ولایت امام رویگردان می‌شوند و حق ایشان را غصب و پایمال می‌کنند. رسول خدا بارها در این خطبه قوم خویش را از هرگونه بدرفتاری با خاندان وحی پرهیز  و آنها را از در افتادن در آتش فتنۀ فتنه‌گرانِ پس از خویش انذار می‌دهند؛ همان‌ها که حق وصیت رسول خدا را ادا نکردند و به تضییع حق عترت پرداختند. آن حضرت با بیان آیات متعددی از قرآن چهره منافقان امت و منکران امیرالمؤمنین را ترسیم کردند و از عاقبت سخت آنها در برزخ و قیامت خبر دادند. این آیات نزدیک به 25 مورد می‌رسد که در ادامه می‌خوانید. 
فَاحْذَرُوا أَنْ تُخَالِفُوهُ فَتَصْلَوْا نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ أُعِدَّتْ لِلْکافِرِینَ‏(بقره24)
أَلَا إِنَّ جَبْرَئِیلَ خَبَّرَنِی عَنِ اللَّهِ تَعَالَى بِذَلِکَ وَ یَقُولُ مَنْ عَادَى عَلِیّاً وَ لَمْ یَتَوَلَّهُ فَعَلَیْهِ لَعْنَتِی وَ غَضَبِی
فَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ‏(حشر18)أَنْ تُخَالِفُوهُ‏ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِها إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما تَعْمَلُونَ (نحل94)
پس از مخالفت با او دوری کنید که به آتشى درافتید که «آتش‏گیره آن مردمان و سنگهایند و آماده شده است براى کافران.»
بدانید که جبرئیل از خداوند متعال این را به من خبر داد و می‌گوید : کسی که با علی دشمنی کند و ولایت او را نپذیرد، پس لعنت و غضب من بر او باد ؛ «پس هر کسی بنگرد که براى فردایش چه چیز از پیش فرستاده است و از خداى بترسید که با او مخالفت کنید و قدم پس از ثبوتش بلغزد و همانا خداوند به آنچه مى‏‌کنید خبیر است
مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّهُ جَنْبُ اللَّهِ الَّذِی ذَکَرَ فِی کِتَابِهِفَقَالَ تَعَالَى- أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ یا حَسْرَتى‏ عَلى‏ ما فَرَّطْتُ فِی جَنْبِ اللَّهِ‏ (زمر 56)
ای مردم، او جنب الله است که خداوند در کتابش ذکر کرده است. خداوند متعال می‌فرماید : تا آنکه [مبادا] کسى بگوید: دریغا بر آنچه در جنب الله کوتاهى ورزیدم
مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّمَا أَکْمَلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ دِینَکُمْ بِإِمَامَتِهِ فَمَنْ لَمْ یأْتَمَّ بِهِ وَ بِمَنْ یقُومُ مَقَامَهُ مِنْ وُلْدِی مِنْ صُلْبِهِ إِلَى یوْمِ الْقِیامَةِ وَ الْعَرْضِ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَأُولئِکَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ وَ فِی‏ النَّارِ هُمْ خالِدُونَ (توبه67)‏لا یخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ ینْظَرُون‏ (بقره162)
اى گروه مردم، همانا که خداوند عزوجل دین شما را با امامت او تکمیل کرد. و هر کس او را و فرزندان مرا که از ذریه اویند، تا روز قیامت و رفتن به محضر خداوند به امامت نپذیرد، همانا اعمال او نابود مى‌‏شود و در آتش جهنم جاودانه است. نه عذاب از آنان تخفیف داده مى‏‌شود و نه نظر رحمت بر آنان مى‏شود
مَعَاشِرَ النَّاسِ آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ النُّورِ الَّذِی أُنْزِلَ مَعَهُ‏ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَطْمِسَ وُجُوهاً فَنَرُدَّها عَلى‏ أَدْبارِها (نساء47)
اى مردم، ایمان بیاورید به خدا و رسول خدا و نورى که با او فرو فرستاده شده است، پیش از آنکه چهره‌‏هایى را هلاک کنیم و آنها را واژگونه سازیم
مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّهُ سَیکُونُ مِنْ بَعْدِی أَئِمَّةٌ یدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَ یوْمَ الْقِیامَةِ لا ینْصَرُونَ‏ (قصص41)
اى مردم، به زودى پس از من امامانى خواهند بود که به آتش فرا مى‏‌خوانند و روز قیامت یارى نخواهند شد
مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ وَ أَنَا بَرِیئَانِ مِنْهُمْ مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّهُمْ وَ أَنْصَارُهُمْ وَ أَتْبَاعُهُمْ وَ أَشْیاعُهُمْ‏ فِی الدَّرْکِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ(نساء145)وَ لَبِئْسَ‏ مَثْوَى الْمُتَکَبِّرِینَ (نحل29)
ای مردم ، خداوند و من از آنان بیزاریم. ای مردم، آنان و یاران و پیروان و شیعیان ایشان در پست‏ترین طبقه دوزخند و بسیار بد جایگاهى است براى متکبران.
أَلَا لَعَنَ اللَّهُ الْغَاصِبِینَ وَ الْمُغْتَصِبِینَ وَ عِنْدَهَا سَنَفْرُغُ لَکُمْ أَیهَ الثَّقَلانِ‏(الرحمن 31)فَ یرْسَلُ عَلَیکُما شُواظٌ مِنْ نارٍ وَ نُحاسٌ فَلا تَنْتَصِرانِ(الرحمن 35)
خداوند لعنت کند غاصبین و کسانی که (خلافت را) به زور غصب می‌کنند. و در آن صورت «اى گروه جن و انس، به زودى به حساب شما مى‏‌رسیم و خدا بر شما شراره‌‏هاى آتش و مس گداخته فرو مى‏‌فرستد، تا هیچ نصرتی نیابید.»
مَعَاشِرَ النَّاسِ قَدْ ضَلَّ قَبْلَکُمْ‏ أَکْثَرُ الْأَوَّلِینَ(صافات 71) وَ اللَّهُ لَقَدْ أَهْلَکَ الْأَوَّلِینَ وَ هُوَ مُهْلِکُ الْآخِرِینَ. قَالَ اللَّهُ تَعَالَى‏ أَ لَمْ نُهْلِکِ الْأَوَّلِینَ. ثُمَّ نُتْبِعُهُمُ الْآخِرِینَ. کَذلِکَ نَفْعَلُ بِالْمُجْرِمِینَ. وَیلٌ یوْمَئِذٍ لِلْمُکَذِّبِینَ(مرسلات16 تا 19)
اى مردم، پیش از شما بیشتر گروههاى نخستین گمراه شدند و خداوند پیشینیان را نابود کرده، و او پسینیان را هم نابود خواهد کرد. «آیا ما اقوام (مجرم) نخستین را هلاک نکردیم؟! سپس دیگر (مجرمان) را به دنبال آنها مى‌‏فرستیم؛ (آرى) این گونه با مجرمان رفتار می‌کنیم؛ واى در آن روز بر تکذیب‏‌کنندگان.»
أَلَا إِنَّ أَعْدَاءَ عَلِی هُمْ أَهْلُ الشِّقَاقِ وَ النِّفَاقِ وَ الْحَادُّونَ وَ هُمُ الْعَادُّونَ وَ إِخْوَانُ الشَّیاطِینِ الَّذِینَ‏ یوحِی بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُوراً(انعام 112)
آگاه باشید دشمنان على، اهل تفرقه و نفاق و ستیزه‌جو و دشمن و برادران شیاطین هستند که برخى به برخى دیگر برای فریب سخنان فریبنده وحی مى‏‌کنند
أَلَا إِنَّ أَعْدَاءَهُمُ الَّذِینَ یسْمَعُونَ لِجَهَنَّمَ‏ شَهِیقاً وَ هِی تَفُورُ (الملک 17) وَ لَهَا زَفِیرٌ؛ أَلَا إِنَّ أَعْدَاءَهُمُ الَّذِینَ قَالَ فِیهِمْ- کُلَّما دَخَلَتْ أُمَّةٌ لَعَنَتْ أُخْتَها(اعراف 38) الْآیةَ
و دشمنان ایشان کسانى هستند که آواى جهنم را در حالى که فوران مى‌‏کند مى‌‏شنوند و دوزخ را هیاهوست. دشمنان ایشان کسانى هستند که خداوند در موردشان فرموده :هر امتى بر آن وارد مى‌‏شود قوم(هم‌کیش)خودرا لعنت مى‌‏کند. 
أَلَا إِنَّ أَعْدَاءَهُمُ الَّذِینَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ- کُلَّما أُلْقِی فِیها فَوْجٌ سَأَلَهُمْ خَزَنَتُها أَ لَمْ یأْتِکُمْ نَذِیرٌ. قالُوا بَلى‏ قَدْ جاءَنا نَذِیرٌ فَکَذَّبْنا وَ قُلْنا ما نَزَّلَ اللَّهُ مِنْ شَی‏ءٍ إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا فِی ضَلالٍ کَبِیرٍ (ملک 8 و 9)
دشمنان ایشان کسانى هستند که خداوند عزوجل درباره‏‌شان فرموده : هر فوجى از ایشان که در دوزخ مى‏افتند، خزانه داران آن از ایشان مى‏‌پرسند: آیا براى شما انذار دهنده‌ای نیامد؟ گویند: بله آمد، پس ما او را تکذیب کردیم و گفتیم: خداوند چیزی نازل نکرده و شما در گمراهی بزرگی هستید .
وَ أَنَا آخِذُکُمْ بِالْبَیعَةِ لَهُ عَنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- فَمَنْ نَکَثَ فَإِنَّما ینْکُثُ عَلى‏ نَفْسِهِ (فتح 10)
و من از سوى خداوند عز و جل از شما براى او بیعت مى‌‏گیرم، «و هر کس پیمان شکند همانا بر علیه خویش پیمان شکسته است.»
مَعَاشِرَ النَّاسِ قُولُوا مَا یرْضَى اللَّهُ بِهِ عَنْکُمْ مِنَ الْقَوْلِ فَ إِنْ تَکْفُرُوا أَنْتُمْ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ جَمِیعاً(ابراهیم 8) فَلَنْ یضُرَّ اللَّهَ شَیئاً(آل‌عمران 144)
اى مردم، چیزى را بگویید که خداوند با آن سخن از شما راضی شود و اگر شما و همه کسانی که در زمینند کافر شوید، هرگز هیچ زیانى به خداوند نخواهد رسید.
انتهای‌پیام/ 

source