به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «آینه‌داران آفتاب»؛ شامل پژوهش و نگارشی نو از زندگی و شهادت یاران اباعبدالله الحسین(ع) به قلم محمدرضا سنگری، استاد دانشگاه و پژوهشگر، منتشر شد. این اثر که توسط چاپ و نشر بین‌الملل روانه بازار کتاب شده است، تلاشی است در جهت پژوهش در واقعه کربلا.
در معرفی این اثر آمده است: در این مجموعه نهضت حسین(ع)، مردمی ترین حادثه تاریخ اسلام است که گره خوردگی عاطفی ومردم در عین ارزشمند بودن، آسیب‌های متعددی در پی داشته و تحریف و افزودن های فاقد استناد از آن جمله است و این کتاب سعی کرده با پژوهش‌های دقیق و کاوشگرانه از لابه لای شاخ و برگ‌ها حقیقت را بشناسد.
کتاب «آینه‌داران کربلا» در دو جلد منتشر شده است. جلد نخست این اثر شامل چهار فصل است که در فصل نخست آن، به جایگاه و فضائل اصحاب و یاران حضرت سیدالشهدا(ع) پرداخته شده است. فصل دوم این جلد نیز به شهیدان پیشاهنگ اختصاص یافته است. نویسنده در فصل سوم کتاب، به پژوهش درباره شهدای نخستین پرداخته و در نهایت در فصل چهارم، شهیدان تن به تن را معرفی کرده است. 
کربلا , امام حسین (ع) , کتاب ,
جلد دوم کتاب، با معرفی دو تن از شهدایی که در حین نماز در روز عاشورا به شهادت رسیدند، آغاز می‌شود. نویسنده در ادامه این اثر، به معرفی شهدای پس از نماز پرداخته است. در فصل هفتم کتاب که می‌توان آن را یکی از فصل‌های مفصل «آینه‌داران کربلا» نامید، 24 تن از شهدای بنی هاشم معرفی شده‌ است. سنگری در نهایت در فصل پایانی کتاب، شهدایی را که پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به شهادت رسیدند، معرفی کرده است. 
کتاب «آینه‌داران کربلا» از چند وجه حائز اهمیت است. نخست آنکه کتاب به قلم نویسنده‌ای منتشر شده که سال‌ها است در حوزه ادب آیینی و واقعه کربلا به تحقیق و پژوهش پرداخته است. از سوی دیگر، «آینه‌داران کربلا» از جمله کتاب‌های جامع و دقیق درباره شهدای کربلا است و نقش‌آفرینان این واقعه بزرگ را معرفی می‌کند؛ کاری که کمتر در میان آثار نوشته شده سراغ داریم. بسنده کردن به معرفی چند تن از بزرگان دشت کربلا و شهدای بنی هاشم سبب شده که بسیاری از محبان اهل بیت(ع) با دیگر یاران حضرت سیدالشهدا(ع) آشنا نباشند. از این منظر، کتاب حاضر می‌تواند دید دقیق‌تر و وسیع‌تری از واقعه کربلا را پیش چشم مخاطب بگشاید. علاوه بر این، کتاب تلاش دارد از زاویه دیگری به چرایی و چگونگی قیام امام حسین(ع) بپرداز و به پرسش‌های متعددی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ دهد.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.