به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چهارشنبه 10 شهریور 1400 بود که از سوی روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد اعلام شد که مراسم بازگشایی موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان و افتتاح نمایشگاه «ارمغان» قرار است عصر چهارشنبه برگزار شود. طبق این اعلام قرار بر این بود که مراسم به صورت آنلاین پخش شود تا علاقه‌مندان بتوانند این مراسم را به صورت زنده ببینند. همچنین خبرنگاران هم بتوانند مراسم را با استفاده از همین پخش زنده، پوشش دهند.
 
نمایشگاه «ارمغان» به نمایش آثار برخی از هنرمندان صاحب نام ایران – اهدایی به موزه اختصاص داشت. همچنین این اتفاق با حضور هادی مظفری مدیرکل مرکزهنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی رخ می‌داد.
در این مراسم 121 اثر ارزشمند از مرحومه منیژه میرعمادی و همسرش دکتر جمشید ناصری با عنوان «ارمغان» به موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان اهدا شد.
از مسئولان استان کرمان؛ استاندار کرمان، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان هم در این مراسم حضور داشتند.
زمانی که پخش زنده این مراسم آغاز شد، تنها چند دقیقه تصویر و صدای درستی به دست مخاطبان رسید و پس از آن قطع تصویر و قطع صدا، دیگر امکان دیدن این مراسم را فراهم نکرد. لینک‌های مختلفی هم برای دیدنِ این ویدیو در آپارات و حتی اینستاگرام برای خبرنگاران ارسال شد، اما هیچ کدام شرایط را مهیا نکرد.
در این مراسم هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آثار فاخر و ظرفیت های کرمان در بخش هنرهای معاصر گفت: پس از تهران ارزشمندترین مجموعه اهدایی به کرمان اهدا شده و موزه استاد صنعتی در کرمان پس از تهران ارزشمندترین موزه هنرهای معاصر کشور است.
هادی مظفری افزود: سرکار خانم منیژه میر عمادی 696 اثر ارزشمند را به جامعه هنر اهدا کردند، به لطف همسر ایشان جمشید ناصری و صحبت هایی که شد درخواست دادیم که بعد از تهران بخش قابل توجهی از این آثار به موزه کرمان اهدا شود.
وی تصریح کرد: ارزشمندترین بخش این مجموعه بعد از تهران به کرمان آمد و به دلیل شرایط کرونا اهدا به تعویق افتاده بود تا اینکه امشب انجام شد.
مدیرکل هنرهای تجسمی ضمن قدردانی برای اهدای این آثار نسبت به آینده موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان ابراز امیدواری کرد و گفت: سه اتفاق مهم دراین دوره در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان افتاد که به جایگاه و پویایی موزه کمک می کند. مرمت آثار، مرمتساختمان موزه و اهدای 121 اثر اتفاقاتی است که در این دوره انجام شد. آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت استانداری کرمان مرمت شد. در تعامل دفتر هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر تهران 121 اثر اهدایی از مجموعه ارمغان نیز به موزه هنرهای صنعتی کرمان اهدا شد.
علی زینی‌وند، استاندار کرمان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر قطعه اصلی هویت ماست، گفت: آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بسیار فاخر هستند و این آثار که اهدا شده بسیار ارزشمند است. باید کرمان را با آثار امروز و آثار گذشته ماندگار کنیم و موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان نیز در این مسیر فعالیت می‌کند.
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن تشکر از اهدای آثار هنری به موزه صنعتی کرمان گفت: سعی داریم مباحث هنری و درخواست هنرمندان را در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی جدی‌تر و بیشتر پیگیری کنیم.
محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این مراسم گفت: آثاری که به موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان اهدا شده است، سرمایه معنوی هستند و از اهداکنندگان باید تشکر کرد که این اتفاق بزرگ را در حوزه هنر تجسمی و موزه کرمان رقم زدند. استان کرمان را باید از لحاظ ظرفیت حوزه فرهنگ و هنر به عنوان موزه هنرهای تجسمی بشناسیم. دراین دوره کارهای ارزشمندی انجام شد و هدف گذاری کردیم تا کرمان پایلوت گردشگری شود. در گام اول مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان با تلاش معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و پس از آن بازسازی و مرمت بنای موزه انجام شد و تعاملات داخلی و خارجی شکل گرفت که در مجموع 20 نمایشگاه و 50 برنامه در این دوره در موزه برگزار شد که دو نمایشگاه بین المللی بود.  
علیزاده ادامه داد: در طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر شهر کرمان و شهرهای سیرجان، جیرفت و کهنوج به عنوان شهر خلاق معرفی شدند.
انتهای پیام/

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.