گروهی از پژوهشگران موفق به ابداع راهکاری نوین شدند که امکان تولید برق از پر مرغ را فراهم می‌کند. با این شیوه دورریز پر مرغ و آلایندگی آن دیگر معنایی پیدا نمی‌کند.

جمعی از پژوهشگران موسسه ETH Zurich و دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور(NTU) با ابداع روشی نوین و جالب موفق به تولید برق از پر مرغ شدند. این دانشمندان با روش ذکر شده به نوعی دورریز پرهای مرغ را به صفر رسانده و کمک شایانی نیز به عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از محیط‌‌زیست کردند.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


تولید برق از پر مرغ ممکن شد

هیدروژن یک سوخت نویدبخش و پاک است که محصولات فرعی سوخت آن هیچ ضرری برای محیط زیست ندارند. سلول سوختی هیدروژن با استفاده از غشاهای نیمه تراوا برق تولید می‌کند. با این وجود غشاهای مذکور به طور معمول با مواد شیمیایی گران‌قیمت و مخرب برای محیط‌زیست ساخته می‌شوند که بسیار سمی هستند.

در همین راستا گروهی از محققان موسسه ETH Zurich و دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور(NTU) روشی نوین برای تولید این غشاها با استفاده از مواد دور ریز در پرهای مرغ دارند. آنها روشی نوین و حافظ محیط‌زیست برای استخراج پروتئین کراتین از این پرها و تبدیل‌شان به فیبرهای بسیار نازک به نام فیبریل‌های آمیلوئید ابداع کرده‌اند.

تولید برق از پر مرغ ممکن شد


فیبریل‌های کراتین در مرحله بعد برای فعالسازی غشای سلول سوختی به کار می‌روند.

رافائل مزنگا پروفسور غذا و مواد نرم در ETH Zurich در این باره می گوید:

چند سال صرف تحقیق درباره روش‌های نوینی کردیم که با کمک آنها می‌توان از دورریز غذا برای سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر استفاده کرد. ما ماده‌ای که هنگام سوختن دی‌اکسید‌کربن و گازهای سمی تولید می‌شود را در بستری متفاوت استفاده کردیم. فناوری جدید ما نه تنها جایگزین مواد سمی می‌شود، بلکه از انتشار دی‌اکسیدکربن جلوگیری می‌کند و کل چرخه انتشار گازهای گلخانه‌ای را پایان می‌دهد.

سالانه حدود ۴۰ میلیون تن پر مرغ سوزانده می‌شود. این فرایند علاوه بر انتشار انبوه گازهای گلخانه‌ای به تولید گازهای سمی مانند دی‌اکسیدسولفور منجر می‌شود. استفاده از پرهای مرغ در تولید برق هیدروژنی ‍‍‍‍‍روشی کارآمد برای مقابله با دورریز صنعت پرورش ماکیان است و همچنین به فرایند تجزیه آب کمک می‌کند.

گام بعدی محققان ارزیابی ثبات و ماندگاری غشای کراتینی ابداعی آنها و در صورت لزوم ارتقا آن است. تیم تحقیقاتی هم اکنون درخواست حق امتیاز مشترک برای غشا را ثبت کرده‌اند و به دنبال شرکت‌ها یا سرمایه‌گذارانی هستند که به پیشرفت توسعه و تجاری سازی این فناوری کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص تولید برق از پر مرغ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

source

توسط